Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Ulga dla klasy średniej w małżeństwie. Jakie warunki trzeba spełnić, by z niej skorzystać?

495
Podziel się:

Jak podaje Ministerstwo Finansów, ulga dla klasy średniej może być zastosowana w przypadku wspólnego rozliczania się małżeństw. Jednak są pewne warunki do spełnienia.

Ulga dla klasy średniej w małżeństwie. Jakie warunki trzeba spełnić, by z niej skorzystać?
Mateusz Morawiecki obiecywał, że Polski Ład dla Polaków będzie korzystny lub neutralny (KPRM, Krystian Maj)

Ulga dla klasy średniej to rozwiązanie, które pojawiło się w przepisach podatkowych od 1 stycznia. Jego celem, jak informuje MF na swoich stronach, jest amortyzacja zmian w składce zdrowotnej, czyli likwidacja odliczenia tej daniny od podatku. Ulga obejmuje osoby, które uzyskują przychody z pracy na etacie oraz z działalności gospodarczej w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł, czyli od 5 701 zł do 11 141 zł brutto miesięcznie. Z ulgi mogą skorzystać także małżonkowie przy wspólnym rozliczeniu.

Zobacz także: Sposób na Polski Ład? Specjalista wyjaśnia. „Widzimy światełko w tunelu”

"W przypadku wspólnego opodatkowania małżonków, każdy z małżonków może skorzystać z odliczenia, jeżeli spełnia warunki do jego zastosowania (uzyskuje przychody ze wskazanych źródeł i jego roczne przychody mieszczą się w przedziale od 68 412 zł do 133 692)" – napisało Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach przysłanych PAP.

Ulga dla klasy średniej przy wspólnych rozliczeniach małżonków

Ale, jak wynika z informacji z MF, również w sytuacji, kiedy jedno z małżonków uzyskuje przychody kwalifikujące go do ulgi dla klasy średniej, a drugie zarabia mniej lub jeśli jedno z małżonków przekroczyło limit ulgi, a drugie nadal mieści się w przedziale, można zastosować ulgę dla klasy średniej przy wspólnym rozliczeniu.

"Jeżeli jednak istnieje dysproporcja między przychodami małżonków i np. jeden przekracza limit przychodowy, a drugi nie osiąga żadnych przychodów, to też mogą skorzystać z odliczenia. W tym przypadku jednakże połowa łącznych przychodów obojga małżonków (z pracy na etacie oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej) musi wynosić co najmniej 68 412 zł i nie przekraczać 133 692 zł. Jest to warunek zastosowania odliczenia i przy jego spełnieniu każdy z nich zastosuje ulgę obliczoną od połowy ich wspólnych przychodów" – wskazało Ministerstwo Finansów w swoim wyjaśnieniu.

Wśród rozwiązań, jakie obowiązują od początku roku, a dotyczą opodatkowania małżeństw, znalazła się także możliwość wspólnego rozliczenia się już od momentu zawarcia małżeństwa, o ile na koniec roku istniała wspólność majątkowa. Wcześniej obowiązywała zasada, że aby skorzystać ze wspólnego rozliczenia, małżonkowie muszą pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(495)
żona
2 lata temu
czyli jeśli jedno z małżonków zarabia np. 200tys a drugie nic to mogą skorzystać z ulgi ( bo będą mieć po 100tyś) tak wynika z artykułu a jeśli jedno ma 150 tys. a drugie 50 tys. to nie będą mogli? chociaż mają wspólnie też 200tys!!!!!!
ola
2 lata temu
ulgi są na osoby pracujące a dla dzieci to i tak za dużo panstwo daje
jolka
2 lata temu
Czyli jak łącznie przekraczam, to nie odliczę ulgi - ani jedno ani drugie.... Ktoś tam u was czyta ze zrozumieniem czy to jeszcze usługa płatna jak za Machały?
Rozsądna
2 lata temu
Małżonek może i skorzysta, ale dziecko samotnej matki już nie. Jaka to sprawiedliwość.
POTRZEBNA WOJ...
2 lata temu
NIC INNEGO NIE ODERWIE ICH OD KORYTA!
...
Następna strona