Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Koniec z podatkiem. W życie wchodzi zapowiadana zmiana

27
Podziel się:

31 sierpnia w życie wejdzie zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) kupna pierwszego mieszkania lub domu. Zmiana będzie dotyczyć mieszkań na rynku wtórnym.

Koniec z podatkiem. W życie wchodzi zapowiadana zmiana
Waldemar Buda (Getty Images, Beata Zawrzel/NurPhoto)

Zwolnienie z PCC przy nabyciu pierwszego mieszkania będzie obowiązywać na mocy ustawy z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw. Przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 31 lipca. Zapisy dotyczące PCC wchodzą w życie w miesiąc po ogłoszeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 06.06 Program Money.pl | Bezpieczny Kredyt 2% - na co trzeba uważać?

Likwidacja podatku PCC

To jest ogromna oszczędność, stąd wiele osób się wstrzymywało z zakupem mieszkania i szukało tylko mieszkań na rynku pierwotnym. Teraz to będzie również poszukiwanie na rynku wtórnym, bo będzie duża oszczędność - ocenił na antenie radiowej Jedynki minister rozwoju Waldemar Buda.

Resort finansów wskazał, że zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych będzie sprzedaż, której przedmiotem jest: prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Zwolnienie będzie przysługiwać, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, a żadnej z nich w dniu zakupu prawa do mieszkania lub domu nie przysługuje i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach.

Wyjątek dotyczy osób, które w dniu zawarcia umowy sprzedaży posiadają lub przed tym dniem posiadały udział w takich prawach, ale nie przekracza lub nie przekraczał on 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia. Te osoby mogą skorzystać ze zwolnienia.

Ministerstwo podkreśliło, że zwolnienie wejdzie w życie 31 sierpnia 2023 r. i nie obejmie sprzedaży dokonanych przed tym dniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
Gła
3 miesiące temu
Spodziewaliście się brudu a my górujące i zaszczytne KO.i mamy dla was miejsce...
ziomal
3 miesiące temu
Turek przeprasza za Budę
żorż
3 miesiące temu
proszę w takim razie o zwrot mojego podatku za kupione mieszkanie...
antypis
3 miesiące temu
Brawo Donald Tusk! Jeżeli nie Tusk to kto? Jeżeli nie z Giertychem,Kołodziejczakiem to z kim zakończą i rozliczą najbardziej niekompetentny,przestępczy rząd Zjednoczonej Prawicy pod dyktatorskim przewodem Don Kaczone?Od pażdziernika piętnastego będziemy dumni z rządu swojego.Już nikt nigdy przez tych panów zycia pozbawiany nie będzie i gwożdzi do trumny nie pokazywal.Tylko z Tuskiem,tylko pod Platformy Obywatelskiej znakiem Polska znowu bedzie Polską a Polak Polakiem!
mysz18
3 miesiące temu
Dewizą PiSlandu,, Czy się stoi czy się leży plus i bonus się należy,, A reszta co tyrala latami lub tyra na stare lata ma być okrada a w każdy możliwy sposób dla utrzymania koryta. Inaczej śpiewać będą biorcy, gdy przyjdzie im spłacać to co biorą.
...
Następna strona