Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kościół w polsce
16.10.2011 14:20

1 procent PIT na Kościół? "To byłaby grabież"

Według posła z Ruchu Palikota na nowym rozwiązaniu Kościół zyskałby dodatkowo 300 milionów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(stevecadman/CC/Flickr)

Politycy sceptycznie odnoszą się do pomysłu zastąpienia Funduszu Kościelnego jednoprocentowym podatkiem na rzecz wybranego przez podatnika Kościoła lub związku wyznaniowego. Nad takim rozwiązaniem zastanawiali się biskupi podczas 356. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz uważa, że propozycja Episkopatu jest nową formą skutecznego kwestowania o większe środki, która może się okazać kłopotliwa dla samego Kościoła.

Byłby to kilkusetmilionowy uszczerbek w finansach publicznych - zauważył profesor Nałęcz. - _ Tego rodzaju nowa propozycja finansowania Kościoła spotka się z kontrakcją ze strony niektórych środowisk, które powiedzą: zgoda ale przetnijmy wszystkie inne formy finansowania działalności religijnej _ - uważa Nałęcz.

- _ Moim zdaniem zacznie się teraz wyliczanie i ustalanie na jakie formy aktywności Kościoła są skierowane finanse publiczne _ - dodaje profesor.

Dodatkowe 300 mln zł dla KościołaAndrzej Rozenek z Ruchu Palikota uważa, że na nowym rozwiązaniu Kościół zyskałby dodatkowo 300 milionów. Dlatego Ruch Palikota uważa, że równocześnie z wprowadzeniem _ odpisu _ na Kościół państwo powinno zrezygnować z jakichkolwiek dotacji.

- _ Jakichkolwiek, czyli nie płaciło za nauczycieli, nie płaciło za katechetów, za księży, nie płaciło właśnie Funduszu Kościelnego i wielu innych rzeczy, które w tej chwili wypływają ze strony Skarbu Państwa w kierunku Kościoła. Przy takim rozwiązaniu zaczynamy wtedy dopiero mówić o rozdziale państwa świeckiego od Kościoła _ - uważa Rozenek.

Przeciwko propozycji 1 procenta protestuje też europoseł SLD Marek Siwiec. - _ Jeden procent odpisu, który istnieje może być przeznaczany również na fundacje kościelne, na Caritas, czy inne. Jeżeli to jest redystrybucja tego jednego procenta nie mam przeciwko temu, żeby trafiało to też do fundacji kościelnej. Kolejne kilkaset milionów to będzie po prostu grabież Skarbu Państwa _ - uważa polityk.

Trzeba ustalić reguły gry - _ To jest jakiś pomysł, ale trzeba porozmawiać o szczegółach, bo państwo żyje w kryzysie _ - uważa Stanisław Żelichowski z PSL. - _ Odbieram to jako sygnał, że warto by się nad tym zastanowić. W związku z tym jest komisja rządu, Episkopatu, może być debata w parlamencie i ustalimy reguły gry - jak zrobić, żeby Episkopat na tym za bardzo nie zarobił, a jednocześnie, żeby to były czytelne kryteria, które są niezbędne _.

Co wczoraj mówili politycy?* Czytaj w Money.pl*

Adam Szejnfeld z Platformy Obywatelskiej uważa, że propozycja wymaga pogłębionej analizy. - _ W dzisiejszych czasach, a więc trudnych uwarunkować globalnych i regionalnych oraz walki o utrzymanie polskiego budżetu jako bezpiecznego w finansach publicznych, poddaję pod wątpliwość tę ideę. Oczywiście temat jest do przemyślenia i przedyskutowania _ - mówi Szejnfeld.

Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział, że nie zna szczegółów propozycji ale podkreślił, że rola Kościoła w Polsce nie ogranicza się do kwestii religijnych.

- _ Warto pamiętać, że Kościół przed 1989 rokiem był jedyną ostoją wolności. Pomagał Solidarności. Gdyby nie Kościół katolicki nie byłoby wolnej Polski. Za to czekały go wtedy szykany. Warto by było o tym pamiętać także dziś _ - mówi rzecznik PiS.

1 procent _ podatku kościelnego _ nie miałby być dodatkowym obciążeniem podatników ale pochodzić z tych pieniędzy, które i tak państwo pobiera od obywateli jako podatek.

Więcej artykułów dotyczących Kościoła - czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t160985.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/palikot;zaczyna;od;rzadu;fachowcow;i;krzyza,163,0,934819.html) Palikot zaczyna od rządu fachowców i....krzyża Jego zdaniem symbole religijne muszą zniknąć z miejsc publicznych, a przede wszystkim z Sejmu. _ Kościół nie jest autorytetem _. Domaga się też ....
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t152847.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palikot;chce;opodatkowac;biskupow;bo;jest;kryzys,169,0,923305.html) Chce opodatkować biskupów-milionerów Janusz Palikot protestuje przeciwko bogaceniu się Kościoła.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t89556.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polacy;najlepiej;oceniaja;policje;najgorzej;sady;i;zwiazki;zawodowe,24,0,917784.html) Sądy i kościół w górę. Polacy nie ufają... Polacy pozytywnie oceniają wojsko (65 proc.), działalność policji (72 proc.), a także Kościół (62 proc.).
Tagi: kościół w polsce, kościół, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz