Notowania

abw
09.05.2013 10:25

ABW rozbiła grupę przestępczą, która wyłudzała VAT

Sprawa ma charakter rozwojowy i jest bardzo skomplikowana, wymaga pomocy prawnej z kilku państw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

ABW wspólnie z olsztyńską prokuraturą rozbiły grupę przestępczą, która wyłudzała nienależny podatek VAT za obrót paliwami. Straty Skarbu Państwa szacowane są na 7 mln zł. Jeden z organizatorów procederu jest aresztowany, drugi - poszukiwany listem gończym.

Jak poinformował rzecznik ABW Maciej Karczyński, agencja, działając na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, zatrzymała cztery osoby w sprawie dotyczącej działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami podatkowymi w związku z obrotem paliwami płynnymi. Łącznie zarzuty przedstawiono pięciu osobom, którym grozi kara więzienia nawet do 10 lat.

Rzecznik olsztyńskiej Prokuratury Okręgowej Mieczysław Orzechowski powiedział, że śledztwo w tej sprawie wszczęto z zawiadomienia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prowadzone jest od października 2012 r.

_ - Proceder wyłudzania zwrotu nienależnego podatku VAT dotyczy lat 2011-2012. Sprawa ma charakter rozwojowy i jest bardzo skomplikowana, wymaga pomocy prawnej z kilku państw, m.in. Słowacji, Estonii i Czech _ - powiedział Orzechowski.

Dodał, że mechanizm wyłudzania VAT-u śledczy nazywają _ karuzelą podatkową _. W uproszczeniu polega on na tym, że spółki handlują wieloma towarami, wykonują między sobą wiele skomplikowanych operacji księgowo-podatkowych, które w większości są wirtualne. Na podstawie wytworzonych w ten sposób nieprawdziwych faktur firmy wyłudzają od państwa zwrot VAT-u lub też unikają płacenia należnego VAT.

W tej konkretnej sprawie, jak powiedział Orzechowski, spółki sprowadzały z Litwy olej napędowy, który wprowadzały do obrotu handlowego (jedna z nich sprowadziła 2,5 mln litrów, inna 1,8 mln listów). Aby nie płacić VAT-u za to paliwo, spółki sprzedawały za granicę (głównie na Słowację) odzież, ponieważ za nią jest zerowa stawka VAT-u, i oszuści mogli ten podatek odliczyć od należności podatkowych za sprowadzane paliwo. A tym samym celu spółki te handlowały także tlenkiem magnezu.

_ - Zarzuty wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT dotyczą na tym etapie sprawy tylko handlu tlenkiem magnezu, sprawę handlu odzieżą wciąż badamy _ - podkreślił prokurator Orzechowski i dodał, że aby poczynić w tym zakresie ustalenia śledczy muszą posiłkować się pomocą prawną z innych państw.

Prokurator Orzechowski podkreślił, że dotychczasowe ustalenia w śledztwie pozwalają stwierdzić, że większość handlujących między sobą spółek była wirtualna, innym spółkom szefowali obcokrajowcy.

_ - W rzeczywistości całym procederem zajmowało się dwóch mężczyzn, którzy drogą elektroniczną wydawali polecenia, jaką fakturę i na ile kto ma wystawić. Jeden z tych ludzi jest tymczasowo aresztowany na trzy miesiące, drugi jest poszukiwany listem gończym _ - powiedział prokurator Orzechowski, który nie ujawnił, czym zawodowo zajmowali się ci mężczyźni, ani czy byli w przeszłości karani.

Jak poinformował Karczyński, podejrzanym w tej sprawie _ przedstawiono zarzuty z artykułów kodeksu karno-skarbowego oraz kodeksu karnego obejmujące oprócz udziału w zorganizowanej strukturze przestępczej także fałszowanie dokumentacji i oszustwa _.

_ - Podejrzani, w większości osoby, na które organizatorzy procederu rejestrowali podmioty gospodarcze, czyli tzw. słupy, przyznali się do zarzucanych im przestępstw _ - przyznał Karczyński i dodał, że grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny.

Czytaj więcej w Money.pl
Co dziesiąty litr paliwa może być nielegalny Według szacunków ekspertów Dziennika Gazety Prawnej, nawet połowa oleju napędowego sprowadzanego do...
CBŚ zabezpiecza 103 kg złota. Wyłudzali... Funkcjonariusze CBŚ zabezpieczyli m.in. 103 kg złota w sztabach.
Wyłudzili metodą "na wnuczka" 100 tys. zł Policja zaapelowała dziś o zachowanie ostrożności wobec nieznajomych, którzy podają się za członków rodziny i proszą o pożyczkę.
Tagi: abw, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz