Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
13.05.2011 18:50

Chcą równego VAT dla prasy i internetu

W ocenie członków debaty poświęconej barierom w rozwoju kultury, zrównanie stawki VAT na czasopisma elektroniczne i drukowane jest jednym z ważnych czynników zachowania równowagi w sferze czytelnictwa w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bright Meadow/CC/Flickr)

W ocenie członków debaty poświęconej barierom w rozwoju kultury, zrównanie stawki VAT na czasopisma elektroniczne i drukowane jest jednym z ważnych czynników zachowania równowagi w sferze czytelnictwa w Polsce. Debata była częścią Kongresu Obywateli Kultury.

- _ Należy zacząć od określenia priorytetu państwa w tej dziedzinie - czy ważniejsza jest tu kultura czy rozrywka, a jeżeli ta pierwsza to jak państwo pragnie ją promować. Jasne wspieranie rozwoju tej jednej z ważnych gałęzi kultury, jaką stanowi czytelnictwo miało miejsce zwłaszcza w latach 90., kiedy na książki i czasopisma obowiązywała zerowa stawka podatkowa. Dzięki temu notowaliśmy wówczas prężny rozwój branży oraz znaczne zwiększenie liczby wydawanych tytułów _ - relacjonował dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy Maciej Hoffman.

Jak podkreślił, następujące po 2000 roku zmiany w wysokości stawek VAT na prasę i książki, zwłaszcza ich wzrost wymuszany przez dyrektywy unijne, osłabił rozwój branży. - _ Wzrost opodatkowania wpłynął na wzrost cen wydawnictw, a co za tym idzie spadek sprzedaży, co uderza nie tylko w samych wydawców, ale przede wszystkim w naszych czytelników i ich finanse _ - mówił Hoffman podczas debaty, która odbyła się w stołecznym Kinie Kultura.

W jego ocenie, szczególnie uderzająca jest tu dysproporcja pomiędzy stawkami VAT na prasę wydawaną w formie drukowanej i elektronicznej. Jego zdaniem, chociaż internet stanowi sporą konkurencję i często odbiera tradycyjnej prasie czytelników, jednak należy pamiętać, że często jest jedyną formą kontaktu odbiorców ze słowem pisanym.

- _ 23 proc. stawka VAT jaką są obciążone czasopisma wydawane w formie elektronicznej wpływa na zmniejszenie ich konkurencyjności, zwłaszcza w porównaniu z prasą wyłącznie elektroniczną. W mojej ocenie dla zachowania równowagi w sferze czytelnictwa istotne jest zrównanie opodatkowania prasy drukowanej i elektronicznej _ - zaznaczył dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy.

Uczestnicząca w panelu posłanka PO Joanna Mucha, członkini sejmowej Komisji Finansów Publicznych podkreśliła, że podobne głosy i debaty są istotne dla tworzenie i modyfikacji prawa. - _ Zależy nam zwłaszcza na włączeniu we wstępny etap powstawania projektów ustaw i przepisów przedstawicieli środowisk i organizacji, których tworzone prawo będzie dotyczyć. Konsultacje z nimi mogą stanowić istotny składnik procesu legislacyjnego _ - podsumowała Mucha.

Kongres Obywateli Kultury potrwa do jutra. Jego najważniejszym rezultatem ma być podpisanie Paktu dla Kultury - dokumentu, w którym postulowane jest podwyższenie wydatków na kulturę do wysokości 1 proc. budżetu państwa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t20717.jpg ) ] (http://interaktywnie.com/biznes/artykuly/trendy/uzytkownik-nie-zniesie-platnych-tresci-i-wszechobecnych-reklam-19732) Płatny serwis? Tak, ale bez reklam Za dostęp do informacji online najchętniej płacą Hiszpanie. Amerykanie są nieco bardziej sceptyczni - tylko co piąty mieszkaniec USA otworzy portfel na widok zamkniętego serwisu www.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t46423.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/warto;inwestowac;w;spolki;medialne,196,0,710596.html) Warto inwestować w spółki medialne Spółki medialne powoli odzyskują siłę po znacznych spadkach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/kiedy;nie;trzeba;placic;podatku;vat,5,0,823045.html) Kiedy nie trzeba płacić podatku VAT? Zakładający firmę może skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego - do momentu, gdy nie przekroczy określonej z góry kwoty obrotów.
Tagi: vat, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz