Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fiskus będzie musiał ujawnić, dlaczego się z nami nie zgadza

0
Podziel się:

Sejm znowelizował ordynację podatkową.

Fiskus będzie musiał ujawnić, dlaczego się z nami nie zgadza
(Pryzmat/Dreamstime)

Organy podatkowe, które rozpatrują odwołania podatników, miałyby ich informować o swoim stanowisku w ich sprawach.

Poseł Bożena Szydłowska z PO która przedstawiała sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych z prac nad nowelizacją, podkreśliła wówczas, że obecne przepisy nie zawierają wystarczających środków gwarantujących udział podatnika w postępowaniu.

Zgodnie z nimi organ podatkowy, do którego wpłynęło odwołanie, przekazując sprawę do organu odwoławczego musi odnieść się do przedstawionych w odwołaniu zarzutów. O swoich argumentach nie musi jednak informować strony.

Przewidywana zmiana w nowelizacji ma zobowiązać organ pierwszej instancji do informowania podatnika o sposobie ustosunkowania się do zarzutów odwołania, przy przekazywaniu sprawy do organu odwoławczego.

Według komisji _ Przyjazne Państwo _ - autorów nowelizacji - nowe przepisy poprawią komunikację między organem podatkowym prowadzącym postępowanie a jego stroną. Według autorów zmian nowelizacja nie przyczyni się do wydłużenie postępowań.

Rząd nie ma zastrzeżeń do zaproponowanych zmian. - _ Za takim rozwiązaniem przemawiają zarówno względy dotyczące ekonomiki postępowania, jak również poprawy sytuacji prawnej strony w zakresie możliwości wcześniejszego przygotowania się do obrony swojej argumentacji w postępowaniu odwoławczym. Proponowana zmiana zwiększa możliwość czynnego udziału strony w postępowaniu podatkowym _ - czytamy w opinii rządowej do nowelizacji.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski mówił wcześniej w Sejmie, że ewentualne koszty zmiany dla organów podatkowych mogą wynieść ok. 350 tys. zł, ale dzięki niej podatnicy zaoszczędzą czas, w efekcie postępowania mogłyby ulec skróceniu.

ZOBACZ TAKŻE:

podatki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)