Notowania

wiadomości
10.09.2008 08:24

Kosztowna likwidacja obowiązku meldunkowego

Wraz z likwidacją obowiązku meldunkowego zniknie możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej na darowane oraz odziedziczone mieszkania i domy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ DPA)

Wraz z likwidacją obowiązku meldunkowego zniknie możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej na darowane oraz odziedziczone mieszkania i domy -pisze _ Gazeta Prawna _.

Nowe prawo ma wejść w życie od początku przyszłego roku.
Obecnie jeśli otrzymujemy w spadku lokal lub budynek do 110 metrów kwadratowych nie musimy zapłacić podatku. Najważniejszym warunkiem jest to, by w takim mieszkaniu lub domu zamieszkiwać przez pięć lat od nabycia i być w nim zameldowanym na stałe.

Zdaniem _ Gazety Prawnej _, konsekwencje finansowe nowych przepisów będą wyjątkowo bolesne dla podatnika. Osoba, która odziedziczy na przykład 70- metrowe mieszkanie warte 600 tysięcy złotych wraz z wyposażeniem wartym 30 tysięcy złotych, zamiast 800 złotych podatku zapłaci ponad 42 tysiące.

Dziennik postuluje, aby resort finansów jak najszybciej przygotował nowelizacje ustawy o podatku od spadków i darowizn. Korzystanie z ulgi mieszkaniowej nie było ściśle powiązane z obowiązkiem meldunkowym.

ZOBACZ TAKŻE:

*   [ Od 2009 zgłoszenie zastąpi meldunek ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/od;2009;zgloszenie;zastapi;meldunek,85,0,366165.html )
* [ Obowiązek meldunkowy - kosztowny absurd ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/obowiazek;meldunkowy;-;kosztowny;absurd,180,0,329908.html )
* [ Milion warszawiaków nie ma meldunku ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/milion;warszawian;nie;ma;meldunku,147,0,266643.html )
* [ Pracujący za granicą nie wymieniają dowodów ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/pracujacy;za;granica;nie;wymieniaja;dowodow,27,0,306203.html )
* [ Budżet zarabia miliony na wydawaniu dowodów ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/budzet;zarabia;miliony;na;wydawaniu;dowodow,11,0,261387.html )

Tagi: wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz