Notowania

vat
24.09.2010 11:20

Kursy językowe jednak bez podatku, ale ciastka z VAT-em

Sejm utrzymał zwolnienie dla usług nauczania języków obcych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lisapics/iStockphoto)

*Sejm utrzymał zwolnienie z VAT dla usług nauczania języków obcych. Wprowadzono też zmianę, która ma uniemożliwić producentom pieczywa i ciastek o długim terminie ważności nadużywanie preferencyjnej stawki VAT, zarezerwowanej dla wyrobów świeżych. *

Posłowie wprowadzili siedem poprawek zarekomendowanych przez sejmową Komisję Finansów Publicznych. Zgodnie z jedną z nich, zwolnione od podatku mają być usługi nauczania języków obcych oraz dostawa towarów i świadczenia usług ściśle z nimi związane. Resort finansów proponował pierwotnie, aby ze zwolnienia mogły korzystać tylko szkoły, które uzyskają specjalną akredytację.

Inna przyjęta poprawka ma uściślić przepisy dotyczące opodatkowania obniżoną stawką pieczywa i ciastek. Zgodnie z obecnymi zasadami, z preferencji korzystają: _ pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże _. Podczas debaty nad projektem nowelizacji poseł Stanisław Stec z Lewicy zwrócił uwagę, że regulacje te są obecnie bardzo nadużywane.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t102899.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/za;wzrost;vat;zaplacimy;srednio;kilkanascie;zl;na;miesiac,183,0,650167.html) Za wzrost VAT zapłacimy średnio kilkanaście zł na miesiąc

_ - Są nowe technologie i wytwórcy wszystko zaliczają do świeżych i nie płacą 22 proc. VAT-u, tylko 7 proc., mimo że jest to ciastko, które może być oddane do konsumpcji po trzech, czterech miesiącach _ - mówił poseł.

Według wprowadzonych przez Sejm przepisów, obniżona stawka będzie miała zastosowanie do pieczywa, ciastek i wyrobów ciastkarskich, których termin do spożycia nie przekracza 14 dni.

Kolejna poprawka zakłada zwolnienie z VAT usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu takich usług i zarządzenia kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę.

Podobne zwolnienie dotyczy usług udzielania poręczeń, gwarancji i wszelkich innych zabezpieczeń transakcji finansowych i ubezpieczeniowych oraz pośrednictwo w takich usługach.

Zasadniczym celem przygotowanej przez MF noweli jest dostosowanie ustawy o VAT do dyrektywy unijnej. Przepisy ustawy oraz załączniki do niej mają uwzględniać nomenklaturę oraz symbole statystyczne Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. Zmiana pozwoli podatnikom podatku VAT na prowadzenie jednolitych zasad ewidencjonowania, zarówno dla potrzeb podatku od towarów i usług, jak i dokumentacji statystycznej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74597.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/plan;ciec;budzetowych;i;podwyzek;podatkow;na;ukonczeniu,25,0,680729.html) Plan cięć i podwyżek na ukończeniu

Nowelizacja przewiduje ponadto odejście od identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznej, szczególnie usług zwolnionych z podatku.

Zgodnie z ustawą wykaz towarów i usług zwolnionych z VAT zostanie przeniesiony z załącznika do treści ustawy o VAT.

Według MF nowela zakłada odejście od zasady pełnego identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznych. Klasyfikacje będą wykorzystywane w sytuacji, gdy przepisy ustawy bezpośrednio się do nich odwołują, na przykład przy określeniu zasady opodatkowania obniżonymi stawkami podatku.

Czytaj w Money.pl

Tagi: vat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz