Notowania

fast food
05.01.2012 11:02

Misterstwo Finansów chce podwyższyć VAT na chipsy

Ministerstwo Finansów rozważy, czy nie opodatkować tzw. śmieciowego jedzenia stawką podatku w wysokości 23 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Joyfull/Dreamstime)

Ministerstwo Finansów rozważy, czy nie opodatkować tzw. _ śmieciowego _ jedzenia stawką podatku w wysokości 23 proc.

Na problem opodatkowania chipsów, chrupków ziemniaczanych, chrupków kukurydzianych (tzw. snacków), chrupków pszenno-ziemniaczanych (tzw. pellet) oraz tortilli zwrócił uwagę poseł John Abraham Godson z PO. Jego zdaniem nie powinny być one opodatkowane preferencyjną stawką 8 proc. VAT, bo mogą wywoływać niekorzystne skutki dla zdrowia. Poseł spytał więc ministra finansów, czy nie byłoby zasadne objęcie tych produktów podatkiem według stawki podstawowej, to jest 23 proc.

W odpowiedzi wiceminister finansów Maciej Grabowski obiecał zajęcie się sprawą. _ Rozszerzenie zakresu produktów spożywczych podlegających opodatkowaniu wg stawki podstawowej o produkty, które pan poseł wymienił w swojej interpelacji, zostanie przeanalizowane w porozumieniu z ministrem zdrowia oraz ministrem rolnictwa i rozwoju wsi _ - zapewnił wiceminister.

Z dotychczasowych interpretacji wydawanych przez organy podatkowe wynika, że wszystkie te produkty mieszczą w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, co oznacza, że są opodatkowane stawką 8 proc. Jedynym wyjątkiem są chrupki pszenno-ziemniaczane, tzw. pellety. Są one opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 23 proc.

O podatkach czytaj w Money.pl
Zwiększą się podatki na ciężarówki Spodziewany wzrost stawek w 2012 roku
Kiedy można odliczyć od podatku darowiznę na cele pożytku publicznego Darowizny na rzecz m.in. partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców nie dają prawa do odliczenia od dochodu.
Przewóz zwłok z wyższym podatkiem VAT? Urzędy skarbowe kwalifikują transport zwłok przez zakłady pogrzebowe do kategorii przewozów pasażerskich - alarmuje poseł Krystyna Łybacka.
Tagi: fast food, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz