Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NIP jednak nie zniknie, ale zostanie w ukryciu

0
Podziel się

Numer nadal będzie nadawany osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

NIP jednak nie zniknie, ale zostanie w ukryciu
(Tiago Estima/Dreamstime.com)
bEiGKFKd

Numer identyfikacji podatkowej nadal będzie nadawany osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej, tyle że nie będą one musiały specjalnie o niego występować .

Osoby te nie będą się również musiały posługiwać się nim w obrocie prawnym. Sam NIP nie będzie zlikwidowany. Pozostanie, tyle że w ukryciu. Ma być nadawany razem z numerem PESEL. Ten zaś z reguły nadawany jest już po zarejestrowaniu urodzenia dziecka - dowiedział się _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Oznacza to - tłumaczy dziennik - że teraz już jako dzieci mielibyśmy otrzymywać dwa numery: PESEL i NIP. Na co dzień będziemy jednak posługiwać się nie NIP-em, ale PESEL-em. Tego pierwszego nie będziemy nawet znali. Będzie on funkcjonował tylko w wewnętrznych systemach informatycznych skarbówki.

bEiGKFKf

Jednak z chwilą, gdy zdecydujemy się np. na prowadzenie własnej firmy, nadany przy urodzeniu NIP zostanie aktywowany. Bezzwłocznie otrzymamy informację, jaki on jest. I to bez potrzeby występowania o niego czy też - jak jest to dzisiaj - wydawania decyzji o jego nadaniu. Dopiero od te chwili trzeba będzie posługiwać się nadanym nam przy urodzeniu NIP-em w kontaktach z fiskusem.

Według gazety, zlikwidowane zostaną dzięki temu obecne dolegliwości związane z pozyskiwaniem NIP-u w drodze decyzji administracyjnej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t34784.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/firmy;dluzej;poczekaja;na;nip,248,0,606968.html) Firmy dłużej poczekają na NIP? Numer podatkowy nie będzie wydawany poprzez decyzję administracyjną. Ta forma obliguje urzędników do terminowego załatwiania sprawy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t86832.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/bedzie;mniej;formalnosci;przy;zmianie;danych,152,0,598424.html) Będzie mniej formalności przy zmianie danych Nowe przepisy zwalniają podatników VAT z obowiązku składania dwóch zgłoszeń aktualizacyjnych: osobno do ewidencji VAT i do rejestru NIP.
bEiGKFKG
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)