Notowania

nowa ordynacja podatkowa
19.11.2014 18:03

Nowa ordynacja podatkowa. Ruszają prace komisji

Pojutrze odbędzie się pierwsze posiedzenie Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mf.gov.pl)

Pojutrze odbędzie się pierwsze posiedzenie Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego, która ma przygotować ordynację - poinformował wiceminister finansów Janusz Cichoń. Dodał, że w przyszłą środę zbierze się natomiast na swoim inauguracyjnym posiedzeniu Rada Podatkowa - ciało, które ma opiniować pomysły podatkowe resortu finansów.

W ubiegłym tygodniu premier Ewa Kopacz powołała na stanowisko przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego prof. Leonarda Etela. Jest on uznanym specjalistą w zakresie prawa podatkowego i finansowego. W 2012 r. został wybrany na rektora Uniwersytetu w Białymstoku. Ma w swoim dorobku ok. 300 publikacji.

Zgodnie z harmonogramem przyjętym przez rząd, w ciągu czterech miesięcy komisja ma przygotować wstępne założenia do projektu nowej ordynacji podatkowej. Ministerstwo finansów liczy, że będą one gotowe już w pierwszym kwartale 2015 r. Ostateczne założenia nowej ordynacji powinny powstać w trzecim kwartale przyszłego roku.

Premier Kopacz w swoim expose zobowiązała ministra finansów do przedstawienia na początku 2015 r. założeń do projektu nowej ordynacji podatkowej. Nowa regulacja ma zastąpić obecną ustawę Ordynacja podatkowa i uprościć prawo podatkowe.

Według MF nowe przepisy powinny zagwarantować podatnikowi odpowiednie prawa i zwiększyć jego poczucia bezpieczeństwa. Zdaniem ministerstwa w obecnej Ordynacji podatkowej brakuje regulacji, które właśnie w taki sposób kształtowałaby relacje podatnika z urzędem skarbowym oraz odpowiednio regulowałaby kwestie wykładni prawa podatkowego. Zdaniem MF nowe prawo podatkowe powinno być jasne i precyzyjne, a także logiczne. Dla resortu opracowanie nowej ordynacji jest dużym wyzwaniem - obecnie jest ona jednym z najobszerniejszych aktów prawnych.

Rada Podatkowa ma m.in. oceniać pomysły resortu i doradzać ministerstwu. W jej skład wejdzie 25 ekspertów podatkowych, specjalistów z całego obszaru prawa podatkowego reprezentujących świat nauki i przedsiębiorców. W ramach Rady powołane zostaną cztery zespoły problemowe dot. podatków pośrednich, podatków bezpośrednich, podatków lokalnych oraz administracji podatkowej i procedury (Ordynacja, egzekucja).

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów rada będzie też zapleczem dla Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Komisja ta będzie mogła korzystać z opinii Rady zwłaszcza w przypadku przepisów, które są na styku Ordynacji podatkowej i innych ustaw podatkowych.

Do kompetencji Rady będzie należało przede wszystkim bieżące opiniowanie i konsultowanie zmian w podatkach oraz sygnalizowanie resortowi systemowych problemów, które mogą się pojawiać w związku ze stosowaniem przepisów. Rada będzie mogła występować do MF z inicjatywą, jeżeli uzna, że należy coś zmienić w prawie podatkowym, uszczelnić system, czy poprawić przepisy. Gremium to nie będzie jednak przygotowywać przepisów.

Szefem Rady Podatkowej został profesor Bogumił Brzeziński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Brzeziński jest uznanym znawcą prawa podatkowego, kieruje Katedrą Prawa Finansów Publicznych Wydziału Prawa i Administracji UMK oraz Katedrą Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Wpływy z VAT będą wyższe niż zaplanowano Wpływy po wrześniu wyniosły 93 mld 102 mln 980 tys. zł
MF: Nie stracimy 3 miliardów złotych Premier Ewa Kopacz zażądała raportu w tej sprawie i zaproponowała rozwiązanie.
Produkcja pół litra wódki kosztuje dwa złote. Budżet żyje z akcyzy na używki Z akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe można by utrzymać armię, albo całą służbę zdrowia.
Tagi: nowa ordynacja podatkowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz