Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od przyszłego roku uproszczenia w ZUS?

0
Podziel się:

Celem proponowanych zmian jest wprowadzenie uproszczeń, które odciążą zarówno płatników składek jak i sam ZUS. Przedstawiamy niektóre z propozycji.

W sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw związanych z programem rządowym 'Przedsiębiorczość - Rozwój - Praca' znajduje się obecnie rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Szykują się dość ciekawe zmiany, które prawdopodobnie wejdą w życie z początkiem przyszłego roku. Zapraszamy do lektury.

Celem proponowanych zmian jest wprowadzenie uproszczeń, które odciążą zarówno płatników składek jak i sam ZUS. Oto niektóre z propozycji.

Od stycznia bez papierków?

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą i opłacające składki za siebie oraz za osoby z nimi współpracujące będą zwolnione ze składania dokumentów rozliczeniowych za kolejne miesiące, jeżeli nic się nie zmieni w stosunku do danych wykazanych w ostatnio złożonym dokumencie. Rządowy projekt przewiduje także zwolnienie płatników składek ze składania dokumentów rozliczeniowych za te miesiące, w których następuje wprawdzie zmiana, ale będąca wynikiem zmiany minimalnych stawek (zmiany te dokonywane są raz na kwartał). Taka procedura rozliczeń z ZUS miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2003 roku, w oparciu o dokumenty rozliczeniowe złożone za styczeń 2003 r.

Rozwiązanie to z pewnością odciąży znaczną grupę płatników składek oraz ZUS. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą opłacające składki za siebie i osoby współpracujące stanowią bowiem prawie 53% wszystkich płatników składek.

Pilnuj swojej podstawy

Kolejna zmiana ma za zadanie wyeliminowanie przypadków opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe po osiągnięciu przez ubezpieczonego rocznej podstawy wymiaru składek (patrz: Money.Firma nr 15). Obecnie obowiązek dopilnowania aby po osiągnięciu 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia nie były dalej pobierane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe spoczywa na ZUS, który w większości przypadków nie ma możliwości bieżącego kontrolowania przekroczenia przez ubezpieczonych ww. limitu. W związku z tym rządowa propozycja zakłada, że również płatnicy i ubezpieczeni powinni na bieżąco kontrolować wysokość rocznej podstawy składek. Jeśli ubezpieczony jest zatrudniony w jednym zakładzie pracy, zakład te posiada informację o kwotach, od których co miesiąc naliczane były składki. Na bieżąco powinien zatem wychwycić moment, kiedy podstawa ta przekracza roczne ograniczenie. Trochę trudniej będzie w przypadku, gdy osoba ubezpieczona jest z tytułu zatrudnienia w kilku zakładach pracy. W tym przypadku - na
postawie otrzymanych w zakładach informacji o kwotach, od których naliczone były składki - ubezpieczony sam powinien kontrolować moment przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek oraz zawiadomić o tym fakcie zatrudniające go zakłady.

Mniej informacji - mniej błędów

Zgodnie z omawianym projektem uproszczeniu ulegną zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych poprzez ograniczenie ilości przekazywanych informacji. Proponuje się rezygnację z następujących danych:
- informacji dotyczących cudzoziemców (o karcie stałego lub czasowego pobytu),
- wymiar czasu pracy,
- stopnia pokrewieństwa i powinowactwa,
- niezdolności do pracy,
- kodu wykształcenia.

Uproszczeniu ulegnie również zgłoszenie płatników składek. W szczególności proponuje się:

  1. zrezygnować z podawania w zgłoszeniu płatnika składek danych dotyczących: a) daty rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności, b) posiadania statusu zakładu pracy chronionej lub aktywności zawodowej.
  1. przyjęcie zasady, że zgłoszenia płatników składek dokonywane są w formie papierowej, z dołączoną kopią dokumentów potwierdzającą identyfikatory (NIP, REGON).

W zgłoszeniach ubezpieczonych oraz płatników składek ZUS powinien zbierać przede wszystkim te dane, które są niezbędne dla poprawnego założenia i prowadzenia kont. Konieczność podawania w dokumentach zgłoszeniowych tak dużej ilości danych utrudnia płatnikom składek ich prawidłowe wypełnianie, co w konsekwencji prowadzi do powstania dużej ilości błędów w systemie ZUS. Dołączanie kopii dokumentów do zgłoszenia płatników składek ma przeciwdziałać powstawaniu nieprawidłowości podczas zakładania kont.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)