Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek VAT się nie zmieni

1
Podziel się:

W 2011 r. rząd, podnosząc VAT o 1 pkt proc. zapowiadał obniżkę tego podatku po trzech latach, czyli w 2014 roku.

Podatek VAT się nie zmieni
(PAP/Radek Pietruszka)

Senatorowie nie zgłosili poprawek do nowelizacji ustawy, która przewiduje utrzymanie w nadchodzących trzech latach obecnych stawek tego podatku, w tym podstawowej w wysokości 23 proc. Pierwotnie planowano obniżenie VAT w przyszłym roku do poziomu z 2010 r.

Podstawowym celem noweli jest utrzymanie obecnie obowiązujących stawek podatku VAT (podstawowa stawka to 23 proc., a obniżone - 8 i 5 proc.) do końca 2016 r. Ponadto znowelizowana ustawa przewiduje eliminację przepisów, które automatycznie podwyższają stawkę tego podatku, kiedy wskaźnik długu do PKB przekroczy 55 proc.

W 2011 r. rząd, podnosząc VAT o 1 pkt proc. zapowiadał obniżkę tego podatku po trzech latach, czyli w 2014 r. i taki zapis znajduje się w obecnie obowiązującej ustawie o podatku od towarów i usług. Aby utrzymać obecne stawki do 2016 r., o czym zdecydował rząd, konieczne było znowelizowanie ustawy o VAT. W przeciwnym razie w przyszłym roku stawki VAT wróciłyby do poziomu z 2010 r., a stawka podstawowa wyniosłaby 22 proc.

Ministerstwo Finansów, uzasadniając projekt noweli wskazało, że rząd podejmuje działania zmierzające do przywrócenia równowagi w finansach publicznych, dlatego proponuje utrzymanie stawek VAT przez kolejne trzy lata.

Wiceminister finansów Janusz Cichoń podczas środowych obrad Senatu powiedział, że rząd chciałby obniżać podatki, ale _ sytuacja w naszym otoczeniu - sytuacja makroekonomiczna zmusza nas do takich działań _.

_ - Warto powiedzieć, że w okresie kryzysowym 17 państw w UE podniosło stawkę podstawową _ - dodał wiceszef resortu. Wskazał też, że niektóre z tych państw (Włochy, Słowacja) podniosły podatki o 1 pkt proc., ale były też i takie, gdzie podwyżka była znacznie większa. _ Węgry podniosły tę stawkę o 7 pkt proc. _ - podkreślił.

Podczas posiedzenia senackiej komisji finansów, które odbyło się przed dwoma tygodniami senatorowie PiS złożyli wniosek mniejszości o odrzucenie ustawy w całości.

Podczas środowego posiedzenia plenarnego Senatu wniosek ten uzasadniał senator Marek Martynowski. Mówił, że podwyższenie stawek VAT miało obowiązywać tylko przez trzy lata, a jedynym warunkiem podwyżki stawek miało być przekroczenie drugiego progu ostrożnościowego, czyli długu sięgającego 55 proc. PKB. _ - Ten warunek nie został spełniony, więc stawki powinny wrócić do poprzedniego poziomu _ - stwierdził.

Przypomniał też, że w opinii Rządowego Centrum Legislacyjnego przedłużenie obowiązywania podwyższonych stawek VAT może być niezgodna z konstytucją.

_ - Mówimy o podatku powszechnym, który płacimy wszyscy przy każdym zakupie towaru czy usługi. Jego konstrukcja sprawia, że najdotkliwiej podwyżkę odczuwają najbiedniejsi _ - podkreślił. Dodał, że podwyżka ma też negatywny wpływ na polskie firmy i ich konkurencyjność. Głosowanie senatorów nad nowelą oraz wnioskiem o jej odrzucenie zaplanowano na wieczór.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
BOBO
4 lata temu
BRAK ZESTAWIENIA KTO I JAK GŁOSOWAŁ, ZACHOWAWCZE PISANIE