Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatkowe łatanie budżetu: z akcyzy rząd może mieć 4,5 mld zł

0
Podziel się:

Od stycznia w górę pójdzie nie tylko VAT. Rząd już pracuje nad zmianami w akcyzie. Mają dać 1,6 mld zł.

Podatkowe łatanie budżetu: z akcyzy rząd może mieć 4,5 mld zł
(PAP/Paweł Kula)
bECOqBbF

Od styczniaw górę pójdzie nie tylko VAT. Rząd już pracuje nad zmianami w akcyzie. Mają dać 1,6 mld zł dodatkowych dochodów do budżetu. Niewykluczone, że minister Rostowski skusi się, by głębiej sięgnąć do naszych kieszeni. Podwyżki akcyzy na używki i paliwa mogą dać kolejne 2,8 mld zł.

Ministerstwo Finansów przygotowuje ustawę, która po raz kolejny uderzy po kieszeniach palaczy. Podwyżka akcyzy, która przynieść ma budżetowi 236 mln złotych, o 20 groszy podniesie średnio cenę paczki papierosów. Jeszcze silniej dotknie tych, którzy palą tak zwane _ skręty _ - 40-gramowa paczka tytoniu zdrożeje o 1,28 zł.

Resort w założeniach do nowelizacji ustawy wyjaśnia konieczność podwyżek nowymi unijnymi stawkami minimalnymi. Jednak w tej chwili podatek od papierosów spełnia już unijne kryteria, a nowe stawki UE chce wprowadzić dopiero od 2014 roku.

bECOqBbH

Tymczasem założenia do nowelizacji jasno wskazują, że podwyżka miałaby wejść w życie już od stycznia 2011 roku. -_ Do tego poziomu lepiej dojść stopniowo niż skokowo. Bo biznes odczuje to mniej. To również korzystniejsze dla palaczy od skokowej, jednorazowej podwyżki. Poza tym budżet już wcześniej będzie pozyskiwał pieniądze, a przecież o pieniądze w tym wszystkich chodzi _ -tłumaczy pośpiech rządu w rozmowie z Money.pl Jarosław Neneman, były wiceminister finansów.

Palacze obecnie oddają fiskusowi aż 80 procent wydatków na nałóg. Oznacza to, że od każdego wypalonego papierosa z paczki za 10 złotych budżet dostaje około 40 groszy.

Pawlak skasuje ulgę na obowiązkowe biopaliwa?

Droższe będą także paliwa - według zapowiedzi resortu gospodarki, przekazanych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, zlikwidowana będzie ulga na małe ilości dodawanych do benzyny i diesla biokomponentów. Resort argumentuje, że 5-procentowe dodatki i tak są obowiązkowe, nie powinna więc dotyczyć ich specjalna ulga. Według szacunków Money.pl wzrost akcyzy i podatku VAT spowodowany tą zmianą podniesie cenę benzyny o 9,6 gr na litrze, a oleju napędowego - o 6,5 grosza.

Brak ulgi w akcyzie na paliwa z zawartością do 5 proc. biokomponentów, według szacunków Money.pl, przyniesie ministrowi Rostowskiemu prawie 1,4 mld dodatkowych wpływów.

bECOqBbN

[

Neneman: To nie sztuka podnieść podatki i przegrać wybory ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/neneman;to;nie;sztuka;podniesc;podatki;i;przegrac;wybory,140,0,652428.html )
Te dwie podwyżki są już praktycznie pewne. Wprawdzie wiceminister gospodarki Rafał Baniak twierdzi, że los ulgi na biopaliwa nie jest jeszcze przesądzony, jednak przygotowywany przez resort projekt spotka się z pewnością z poparciem ministra finansów. Podwyżka akcyzy na papierosyzostała już zapisana w opublikowanym ostatnio Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

I choć o innych podwyżkach akcyzy nie ma w tym dokumencie mowy, to po pierwsze generalnie jest on mało konkretny, a po drugie łatwość z jaką rząd może zwiększać stawki akcyzy sprawia, że niewykluczony jest scenariusz, w którym minister Rostowski postanowi głębiej sięgnąć do naszych kieszeni. - _ Podniesienie akcyzy jest słabo widoczne, to jedna z ukrytych podwyżek, które nie obciążają zbytnio popularności rządu _ - wyjaśnia prof. Krzysztof Rybiński z SGH, były wiceprezes NBP.

bECOqBbO

_ - Podniesienie VAT jest dla łatania dziury w finansach publicznych kroplą w morzu, rząd wykorzysta więc wszystkie możliwe działania, zwłaszcza takie, które ze względu na groszowy wpływ na ceny jednostkowe, przemkną przez media niemal niezauważone _ - dodaje ekspert.

Niezbyt wielkie podniesienie stawek, z którego łatwo się można wytłumaczyć, wskazując, że spowodują kilkunasto-, czy kilkudziesięciogroszowe podwyżki cen w sklepach i na stacjach benzynowych jest w stanie całkiem poważnie pomóc Rostowskiemu.

Podniesienie cen paliw o 13 groszy na litrze - taki byłby efekt wzrostu akcyzy o 10 gr na litrze - to dodatkowy przychód na ponad 2,2 mld zł. Dzięki podwyżce ceny półlitrowej butelki wódki o złotówkę minister dostałby ponad 620 milionów złotych. W sumie wyższa akcyza na paliwa i używki może dać aż 4,5 mld złotych - niemal tyle, ile dać ma jednopunktowy wzrost VAT.

bECOqBbP

Szacunki Money.pl na podstawie danych z MF i GUS

Miliardy złotych za benzynę droższą o grosze

Dziesięciogroszowa podwyżka akcyzy na paliwa przełożyłaby się na wzrost ich cen o 12,3 grosza na litrze. _ - Od ceny z akcyzą naliczamy jeszcze podatek VAT - a ten w przyszłym roku wyniesie 23 procent _ - wyjaśnia Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy w kancelarii _ Piekielnik i Partnerzy _. - _ Trochę inaczej jest z papierosami - tam część podatku akcyzowego naliczana jest od ceny ostatecznej, czyli płacimy z kolei akcyzę od VAT _ - dodaje Piekielnik.

Jak wyliczył Money.pl, kilkanaście groszy od każdego litra paliwa to dla budżetu aż 2,2 mld złotych. Dla statystycznego _ Kowalskiego , który według GUS wydaje miesięcznie na paliwo 150 złotych to dodatkowy, pozornie niewielki, koszt na poziomie 4 - 5 złotych miesięcznie. - Podwyżka cen paliw jest jednak wyjątkowo groźna, bo wpływa na podrożenie praktycznie wszystkich towarów. Wzrost kosztów transportu w firmach w rezultacie uderzy w gospodarstwa domowe _ - mówi Halina Wasilewska-Trenkner, była minister finansów.

bECOqBbQ

Ratowanie budżetu piwem i drinkami?

Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy jest szczególnie łatwa do obrony. - _ Rząd może łatwo wyjaśniać ją względami zdrowotnymi, poza tym moralnie dość łatwo takiego wzrostu bronić _ - mówi Rybiński.

Stawki opodatkowania alkoholu znacznie przekraczają u nas obowiązkowe unijne minimum. W przypadku wódek i piwa ponad dwukrotnie. A w przypadku wina płacimy fiskusowi 1,2 zł od każdej butelki, podczas gdy Unia dopuszcza, by stawka na ten trunek była nawet zerowa.

Co nam narzuca w akcyzie UE, a jakie stawki obowiązują?
rodzaj alkoholu obowiązujące minimum unijne (w euro) wysokość w zł stawka w Polsce (w zł)
wyroby spirytusowe 550 EUR/hl 2200zł/hl 4960 zł/hl
wino 0 EUR/hl 0 EUR/hl 158 zł/hl
piwo 0,748 EUR/hl 2,9815 zł/hl 7,79 zł/hl

Przed ewentualną podwyżką może uratować nas to, że stawki na wyroby spirytusowe mamy w tej chwili na wysokim poziomie. _ - Podwyżkę byłoby ciężko wytłumaczyć społeczeństwu, bo stawki alkoholowej akcyzy i tak są już u nas wyższe niż w innych krajach _ - mówi były wiceminister finansów Jarosław Neneman. Jest ona wyższa niż w Niemczech, Austrii, czy u naszych południowych sąsiadów.

źródło: Komisja Europejska

Jednak gdyby minister Rostowski zdecydował się dodatkowo obciążyć same wódki podatkiem, podnoszącym cenę o złotówkę na półlitrowej butelce, budżet mógłby z tego tytułu liczyć na ponad 620 milionów złotych.

Taki zastrzyk finansowy byłby możliwy tylko w przypadku, gdyby Polacy nie przerzucili się na zakupy w szarej strefie. Szacując wpływy z podwyżki założyliśmy - za Ministerstwem Finansów - że popyt na legalne alkohole spadłby zaledwie o 2,5 procent._ - Każda podwyżka stawek akcyz skutkować może natężeniem przemytu. Z drugiej strony skuteczność służb celnych w znaczący sposób wpływa na ograniczenie przemytu _ - czytamy w materiałach ministerstwa.

Eksperci są mniej optymistyczni. _ - Po przekroczeniu pewnej tolerancji podatników natychmiast uruchamiają się mechanizmy przechodzenia w szarą strefę ze zbyt drogimi zakupami _ - twierdzi Rybiński. _ - Tego rodzaju działania muszą być wyjątkowo ostrożne, bo mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego _ - podkreśla Wasilewska-Trenkner.

Przed publikacją Planu Finansowego trudno zawyrokować, czy rząd się na to ryzyko zdecyduje. Jednak, szukając sposobów na ratowanie finansów publicznych - może się okazać, że sięgnie po kolejny _ tani wizerunkowo _ podatek.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t102901.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podwyzka;vat;bedzie;23;8;i;5;procent,247,0,651255.html) Podwyżka VAT: Będzie 23, 8 i 5 procent Podatek od niektórych podstawowych artykułów spożywczych nawet spadnie - z 7 do 5 procent - zapowiada rząd.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t86710.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/fiskus;dokreci;akcyzowa;srube,202,0,562634.html) Fiskus dokręci akcyzową śrubę Polacy już dziś płacą sześciokrotnie wyższą akcyzę na papierosy niż Włosi czy Grecy. A zapłacą jeszcze więcej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t20577.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ceny;alkoholu;w;gore,16,0,406288.html) Ceny alkoholu w górę? Senat przyjął poprawki podwyższające podatek akcyzowy na wódkę, piwo i wino.

Do oszacowania przychodów budżetowych i wielkości podwyżki przyjęliśmy: kwoty akcyzy - wykonanie budżetu za 2009 i budżet 2010 - źródło: Ministerstwo Finansów. W przypadku papierosów i alkoholu spadek spożycia o 2,5 % po podwyżce - wg metodologii MF. Wielkość rynku paliw - raport e-petrol.

bECOqBci
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)