Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podwyżka VAT: Podrożeją książki i żywność

0
Podziel się:

Nowe stawki mają obowiązywać od przyszłego roku. Dadzą budżetowi nawet 800 mln złotych.

Podwyżka VAT: Podrożeją książki i żywność
(kprm.gov.pl)
bFeQMaMl

- Budżet państwa w 2011 roku ma zarobić dodatkowo 600-800 mln zł - poinformował resort finansów.

Preferencyjne stawki m.in. na książki i czasopisma specjalistyczne oraz niskoprzetworzone produkty spożywcze - mięso, ryby, tłuszcze, owoce i warzywa wynegocjowaliśmy w 2007 roku. Obowiązują do końca tego roku._ _

_ __ - Ministerstwo Finansów zwróci się do Komisji Europejskiej z prośbą o podjęcie działań zmierzających do zmiany dyrektywy regulującej wysokość stawek VAT na niektóre artykuły w państwach UE, aby utrzymać możliwość ich preferencyjnego opodatkowania _ - zapowiada resort w opublikowanym wczoraj późnym wieczorem komunikacie.

bFeQMaMn

To właśnie KE odpowiada za sporządzanie wniosków w sprawie nowych aktów ustawodawczych i przedkłada je Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE. Zmiana dyrektywy wymaga ponadto zgody wszystkich członków UE.

_ _

*Według danych GUS *statystyczny Polak wydawał na niskoprzetworzone artykuły spożywcze około 120 zł. Zatem podwyżka o 2 punkty procentowe (z 3 proc. do 5 proc.) oznacza zwiększony wydatek 2,5 zł w skali miesiąca - twierdzą analitycy resortu finansów.

Resort kierowany przez Jacka Rostowskiego zapowiedział, że nie zmienią się stawki VAT na usługi związane z budową, remontem i przebudową budynków mieszkalnych oraz na usługi restauracyjne.

bFeQMaMt

Ministerstwo informuje, że jednocześnie, aby ograniczyć skutek ewentualnego wygaśnięcia przepisów dotyczących preferencyjnych stawek VAT, przedstawi projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Przewiduje on wprowadzenie drugiej obniżonej, 5-procentowej stawki na niskoprzetworzone artykuły spożywcze oraz książki i czasopisma specjalistyczne.

Raporty Money.pl
*Za dziurę w budżecie zapłacimy miliardy odsetek * Każdy miliard złotych deficytu w państwowej kasie kosztuje podatników ponad 260 milionów złotych. Cała dziura w budżecie na 2009 rok będzie kosztować 7,1 miliarda złotych. Spłacimy ją dopiero w 2029 roku.
*Rząd załata dziurę w ZUS pieniędzmi z drugiego filaru? * Odkładanie w ZUS wciąż opłaca się bardziej, niż w najlepszym funduszu ) emerytalnym - wynika z analizy Money.pl.Jolanta Fedak, szefowa resortu pracy chce zabrać OFE część składek i zostawić pieniądze na koncie państwowego ubezpieczyciela.
*Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać * W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł. Mimo rosnących wpływów z naszych składek. Tylko w tym roku budżetowe dopłaty do ZUS i KRUS sięgną 80 miliardów złotych.
bFeQMaMO
podatki
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)