Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pracujący w Holandii nie chcą płacić podatków w Polsce

1
Podziel się:

Płacę podatki tylko raz - pod takim hasłem protestuje holenderska Polonia.

Pracujący w Holandii nie chcą płacić podatków w Polsce
(EPA/PAP)

_ Płacę podatki tylko raz _ - pod takim hasłem protestuje holenderska Polonia i zbiera podpisy pod petycją do premiera. Chcą zmiany prawa, żeby nie musieli płacić podatków w Polsce.

Dziś rozpoczęło się zbieranie podpisów pod petycją, w której domagają się zmiany niekorzystnej dla nich metody unikania opodatkowania dochodów uzyskanych przez Polaków pracujących w Holandii.

_ - Pragniemy dotrzeć do każdego Polaka w Holandii. Liczymy na solidarność wszystkich rodaków, także tych, których nasza akcja bezpośrednio nie dotyczy, na przykład osoby nie będące polskimi rezydentami podatkowymi _ - mówi Małgorzata Bos-Karczewska, rzeczniczka prasowa akcji.

Podpisy pod petycją będą zbierane w internecie oraz przez 40 wolontariuszy w Holandii.

Większość pracujących Polaków w Holandii musi dopłacić podatek polskiemu fiskusowi. To efekt obecnej konwencji z 2002 roku o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy RP a Holandią, która przewiduje tzw. metodę odliczania proporcjonalnego.

Metoda ta polega na tym, że wyliczając podatek dla Polskiego fiskusa, odejmuje się podatek zapłacony holenderskiemu. Różnicę trzeba dopłacić, a jest ona spora, bo polski PiT jest wyższy od holenderskiego. Jeśli ktoś zarabia 11,6 tys. euro, to płaci 2,5 procent podatku - 390 euro. W Polsce musi zapłacić według stawki 19-procentowej, czyli 2,2 tys. euro. Musi więc dopłacić polskiemu fiskusowi 1810 euro (po obecnym kursie wynosi to ponad 6,5 tys. zł).

Ponadto pracodawca holenderski pobiera od dochodu 31,15 proc. składki na ubezpieczenie społeczne czyli 3613 euro. Składek tych nie można odliczyć od dochodu w rozliczeniu z polskim fiskusem. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2007 r., kwestionujące tę praktykę jako niezgodną z Konstytucją RP wejdzie w życie dopiero 30 listopada 2008 roku.

Dlaczego pracujący w Holandii nie chcą płacić polskiemu fiskusowi? _ Zważywszy na wysokie koszty utrzymania w Holandii, dopłacanie podatku PIT w Polsce jest dla nas dużym ciężarem, udaremniającym wszelkie finansowe korzyści płynące z naszego trudu i wysiłku pracy za granicą. Chcemy wrócić do kraju i móc bezpiecznie zainwestować zarobione w Holandii pieniądze bez obawy przed fiskusem _ - wyjaśniają w przesłanym Money.pl komunikacie organizatorzy akcji.

Dodają, że _ aktualny system unikania podwójnego opodatkowania mający zastosowanie do nas, Polaków pracujących w Holandii dyskryminuje nas w porównaniu z naszymi rodakami pracującymi innych krajach UE np. w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Niemczech _.

Money.pl aktywnie bronił pracujących za granicą Polaków. Zorganizowaliśmy akcję "Nie każcie emigrantom oszukiwać fiskusa". Zebrane podpisy pod akcją wysłaliśmy do resortu finansów. Otrzymaliśmy wtedy odpowiedź, że trwają prace nad renegocjacją traktatów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
nick
4 lata temu
Z chęcią się podpisze