Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat za płaceniem VAT przez rozliczających się kartą podatkową

0
Podziel się:

Senat opowiedział się w czwartek za płaceniem podatku VAT przez osoby rozliczające się w formie karty podatkowej. Wcześniej Sejm, nowelizując ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym, zwolnił takie osoby z obowiązku płacenia VAT.

W czwartek w Senacie odbyło się głosowanie poprawek do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych osób fizycznych.

Mali przedsiębiorcy, rozliczający się z podatku dochodowego w formie karty podatkowej, stali się płatnikami VAT (po przekroczeniu progu 40 tys. zł rocznego obrotu) od początku 2001 roku, na mocy ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT).

Karta podatkowa jest uważana za bardzo korzystną formę opodatkowania. Aby z niej skorzystać, trzeba jednak spełniać określone warunki: prowadzić jeden z rodzajów działalności określonych w ustawie (np. usługowo-wytwórczą, gastronomiczną lub w zakresie handlu detalicznego) oraz nie zatrudniać pracowników ponad określony limit.

Zatrudnienie kolejnego pracownika powoduje zwiększenie stawki podatku, a po przekroczeniu limitu utratę prawa do rozliczania się z podatku w formie karty.

W ubiegłym roku z rozliczenia w formie karty podatkowej skorzystało 219 tys. małych firm.

Zgodnie z niekwestionowanym przez Senat zapisem nowelizacji ustawy w gminach zagrożonych bezrobociem strukturalnym, przedsiębiorca będzie mógł przekroczyć zatrudnienie o sześciu, a nie o trzech, jak do tej pory, pracowników, a w gospodarstwach rolnych - o pięciu, a nie o dwóch.

W konsekwencji podatnik będzie mógł przekroczyć stan zatrudnienia nie więcej niż o sześciu pracowników.

Przy tym, senatorowie opowiedzieli się przeciwko zapisowi, który mówił, że we wszystkich pozostałych gminach można byłoby przekroczyć zatrudnienie najwyżej o trzech pracowników, bez utraty prawa do rozliczania się w formie karty podatkowej.

Przedsiębiorca będzie mógł też zatrudnić, nie tracąc posiadanych przywilejów, łącznie do trzech bezrobotnych lub absolwentów zarejestrowanych w urzędzie pracy, przy czym czas zarejestrowania bezrobotnego w urzędzie pracy w okresie bezpośrednio poprzedzającym jego zatrudnienie musi trwać co najmniej 6 miesięcy (takich zatrudnionych nie wlicza się do liczby pracowników).

Ustawa zakłada jednak swoiste sankcje za zwolnienie bezrobotnego lub absolwenta wcześniej niż przez upływem trzech miesięcy od momentu zatrudnienia. Takie zwolnienie, z wyjątkiem dyscyplinarnego, pociągnie bowiem za sobą podwyższenie stawki karty podatkowej o 50 proc.

Przedsiębiorca będzie mógł jednak zwolnić bezrobotnego lub absolwenta przed upływem trzech miesięcy, jeżeli w ciągu 10 dni zatrudni innego bezrobotnego.

Senatorowie usunęli również, przyjęte przez Sejm rozwiązanie, że do limitów zatrudnienia nie wlicza się do dwóch zatrudnianych emerytów lub rencistów.

Ustawa wróci do Sejmu. Jej ostateczna, przyjęta tam wersja wejdzie w życie w 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)