Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Trybunał Konstytucyjny bada zgodność z konstytucją nowelizacji podatków?

Trybunał Konstytucyjny bada zgodność z konstytucją nowelizacji podatków?

Unia Wolności zwróciła się we wtorek do Rzecznika Praw Obywatelskich o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego (TK) w celu zbadania zgodności z konstytucją nowelizacji przepisów podatkowych wprowadzanych przez rząd.

Zdaniem Unii Wolności niektóre przepisy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne naruszają art. 32 konstytucji, który stanowi, że wszyscy obywatele są równi wobec prawa i nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym.


Adrian Furgalski z zarządu UW wyjaśniał podczas wtorkowej konferencji prasowej, że przyjęty przez Sejm zapis dyskryminuje - zdaniem Unii - ludzi oszczędzających na emeryturę w funduszach kapitałowych, bo będą oni musieli płacić 20-procentowy podatek. Jedynie ci, którzy uczestniczą w grupowych ubezpieczeniach na życie w ramach pracowniczych programów emerytalnych, będą z tego podatku zwolnieni.

'Oszczędzamy na pogodną starość - bez podatku - lub po prostu na starość' - podsumował szef UW Władysław Frasyniuk.

Innym przykładem dyskryminacji jest - według UW - to, że opodatkowane będą pieniądze tych, którzy grają na giełdzie przez różnego rodzaju fundusze o charakterze kapitałowym, a ci bardziej biegli, którzy potrafią inwestować bez pośredników, unikną opodatkowania.

'Ponadto dotychczasowe orzecznictwo TK wskazuje, że brak tzw. vacatio legis, czyli okresu, w którym obywatel będzie mógł dostosować się do nowych przepisów - zwłaszcza w przypadku wprowadzania przepisów uszczuplających prawa podatnika - narusza konstytucję. Tymczasem Senat odrzucił poprawkę miesięcznej vacatio legis dla przepisu wprowadzającego podatek od dochodów kapitałowych' - przypominał Furgalski.

Furgalski zwrócił uwagę, że w opinii UW orzeczenia TK wskazują też, że nie można w trakcie roku podatkowego wprowadzać przepisów niekorzystnych dla podatnika. Tymczasem, od marca przyszłego roku - a więc właśnie w trakcie roku podatkowego - nasze lokaty mają zostać opodatkowane.

'Nie rozumiemy nerwowej postawy premiera rządu i ministra finansów, który mówił o antypaństwowej postawie banków. Przeciwnie - uważamy, że banki zachowują się rozsądnie i dbają o interes rządu i obywatela, który składa na konto w banku swoje oszczędności' - powiedział Frasyniuk.

Poinformował przy tym, że z oficjalnych danych wynika, że we wrześniu Polacy zostawili w bankach 1,2 mld zł, a w październiku, po informacji na temat opodatkowania oszczędności, tylko 200 mln.

'Unię Wolności niepokoi również planowany wzrost stawek podatku VAT, zwłaszcza w budownictwie, ponieważ grozi to zapaścią w tej dziedzinie gospodarki' - powiedziała wiceprezes UW Anna Popowicz.

Unici uważają też, że niebezpieczne byłoby wprowadzenie podatku importowego. Według Frasyniuka może się on okazać ciosem zadanym polskiemu eksportowi, po którym może się on już nie podnieść. Szef UW uważa, że to nie finanse publiczne są w stanie kryzysu, ale polskie przedsiębiorstwa i podejmowane przez rząd działania być może nawet zasypią dziurę budżetową, ale kosztem polskich przedsiębiorców.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Unii Wolności Popowicz przypomniała również, że wciąż nie powołano rzecznika ds. równych praw kobiet i mężczyzn. Dodała, że premier Leszek Miller zapowiedział powołanie takiej osoby w randze podsekretarza stanu. Zdaniem unitów tak nisko usytuowany rzecznik będzie miał duże trudności z realizacją stojących przed nim zadań.
pit, podatki
PAP
Czytaj także
Polecane galerie