Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ulgi w PIT po nowemu. Zobacz, kto traci

0
Podziel się:

Zmiany dotyczą dochodów uzyskanych w 2013 roku, zostaną więc uwzględnione w rozliczeniu rocznym składanym w 2014 roku.

Ulgi w PIT po nowemu. Zobacz, kto traci
(Ginasanders/Dreamstime)
bFdWNCUl

W 2013 roku osoby zamożne, które mają jedno dziecko nie będą mogły korzystać z tzw. prorodzinnej ulgi podatkowej. Zaostrzone zostaną zasady ulgi internetowej, a także zmienią się reguły dotyczące rozliczania kosztów uzyskania przychodu przez twórców.

Zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wchodzi w życie 1 stycznia 2013 r. i będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych w 2013 r. Oznacza to, że nowe regulacje zostaną uwzględnione w rozliczeniu podatkowym składanym w 2014 r.

Przede wszystkim zmienią się zasady ustalania prawa do ulgi prorodzinnej. Obecnie na każde dziecko można odliczyć 92,67 zł miesięcznie, wysokość ulgi nie zależy od sytuacji majątkowej rodziny.

bFdWNCUn

Zgodnie z ustawą ograniczona zostanie ulga na pierwsze dziecko - z odliczenia nie będą mogły skorzystać rodziny z jednym dzieckiem, które uzyskują dochody ponad 9,3 tys. zł miesięcznie, czyli 112 tys. zł rocznie. Jeżeli ich dochody będą mniejsze, to od podatku będzie można odliczyć 92,67 zł miesięcznie.

Dla rodzin z dwójką dzieci nic się nie zmieni; w przypadku trzeciego dziecka ulga wzrośnie o 50 proc., a na czwarte i kolejne - o 100 proc. Zgodnie ze zmianami, kwota ulgi na trzecie dziecko wyniesie 139 zł miesięcznie, a na czwarte i kolejne - 185,34 zł.

Nowelizacja istotnie ogranicza możliwość skorzystania z ulgi internetowej (początkowo planowano jej likwidację). Odliczenie (od dochodu) w wysokości 760 zł będzie przysługiwać podatnikowi w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, ale pod warunkiem, że wcześniej nie korzystał z ulgi internetowej. Internauta, który w zeznaniu podatkowym składanym za 2012 r. po raz pierwszy skorzystał z ulgi internetowej, będzie mógł skorzystać z tego odliczenia wyłącznie za rok 2013.

Zgodnie z nowelizacją ograniczone zostanie także prawo do zastosowania zryczałtowanych 50-proc. kosztów uzyskania przychodów (z rozwiązania tego mogą korzystać np. artyści, twórcy czy dziennikarze). Koszty te nie będą mogły przekroczyć w roku 42 tys. 764 zł. Podatnikowi nadal przysługiwać będzie prawo do odliczenia poniesionych kosztów.

bFdWNCUt
Czytaj więcej w Money.pl
Już wiemy, jak zmienią ulgi. Stracimy miliony Odliczenie za internet zostanie zlikwidowane, a ulga na dziecko ograniczona. Przywileje strącą też bogaci naukowcy i artyści.
To już niemal pewne. 300 tys. rodzin straci Na planowanych zmianach ma natomiast skorzystać budżet państwa i samorządów.
Zaliczki uproszczone w PIT. Wiesz, ile wyniosą Możliwością korzystania z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek na podatek dochodowy dysponują tzw. mali podatnicy oraz podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej.
bFdWNCUO
pit
podatki
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)