Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

Unia pracuje nad wspólnym CIT-em dla wszystkich krajów

0
Podziel się:

Jednolite zasady opodatkowania przedsiębiorców we wszystkich krajach członkowskich planuje wprowadzić Komisja Europejska. Nie oznacza to jednak zrównania stawek podatku.

Unia pracuje nad wspólnym CIT-em dla wszystkich krajów

Choć niektóre kraje są przeciwne, Komisja Europejska kontynuuje prace nad wspólnymi zasadami podatku od przedsiębiorstw w Unii Europejskiej - informuje Laszlo Kovacs, komisarz ds. podatkowych i celnych.

Komisja gotowa jest pracować nad zasadami podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), mimo oporu Wielkiej Brytanii, Irlandii i Estonii - powiedział komisarz.

"Naszym celem nie jest harmonizacja; nie chcemy też walczyć z konkurencją - zaznaczył Kovacs. - Przeciwnie, wspólne zasady mają uprościć system i sprawić, że będzie on bardziej przejrzysty dla przedsiębiorców".

"Zważywszy na globalizację i coraz większą aktywność ponadgraniczną przedsiębiorców, pewne wspólnotowe podejście w niektórych dziedzinach podatkowych i celnych byłoby z korzyścią dla przemysłu i handlu" - dodał.

Dla niektórych krajów UE podatki są drażliwym tematem. Część "starej Europy" zarzuca nowym krajom członkowskim nieuczciwe konkurowanie o inwestorów niższymi podatkami i tym tłumaczy trudną sytuację społeczno-gospodarczą u siebie. Słowo "harmonizacja podatków" budzi jednak sprzeciw krajów, które wierzą, że niskie podatki sprzyjają wzrostowi gospodarczemu, a harmonizacja ma oznaczć zwiększenie obciążeń dla przedsiębiorców.

W nowych krajach UE CIT wynosi średnio 21 proc.; w starych zaś - 31 proc.

Systemy podatkowe są domeną krajów członkowskich i jakiekolwiek uzgodnienia wymagają zgody wszystkich zainteresowanych rządów. Komisja sama z siebie może tylko wydawać niewiążące opinie i rekomendacje.

Kovacs podkreślił, że Komisja chce ułatwić działalność przedsiębiorcom, którzy obecnie, działając na terenie całej UE muszą zmierzyć się z 25 różnymi systemami podatkowymi. Czasem rodzi to trudności, gdy władze jednego kraju nie chcą uznać wyników finansowych (zwłaszcza strat) osiągniętych gdzie indziej, narażają przedsiębiorstwa na dodatkowe koszty i zniechęcają do inwestowania.

Reforma zaproponowana przez Kovacsa ma zlikwidować te problemy poprzez ujednolicenie sposobu określania podstawy opodatkowania, dlatego - jak on sam powiedział - ma silne poparcie ze strony biznesu. Nie ma natomiast mowy o ujednolicaniu stawek.

Prace nad konkretnymi rozwiązaniami jeszcze trwają, więc nie wiadomo, jaki kształt ostatecznie przybiorą. Kovacs nie krył, że podoba mu się prostota rozwiązania obowiązującego na Słowacji, gdzie rozliczenia z CIT nie przewidują wyjątków, odliczeń ani specjalnych reżimów dla takich czy innych branż. Słowacja także była początkowo przeciwna pomysłowi Komisji, ale Kovacs powiedział, że zdołał ją przekonać, mówiąc, że chodzi tylko o

uproszczenie zasad z korzyścią dla przedsiębiorstw.

Przedstawienia propozycji rozwiązań prawnych można się spodziewać nie wcześniej niż w 2008 roku. Grupa robocza, która pracuje nad projektem, pierwszy raport ma ogłosić na początku przyszłego roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)