Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaświadczenia z urzędu skarbowego

0
Podziel się:

Od początku br. wydawanie przez organy podatkowe wszelkich zaświadczeń zostało w całości oparte na przepisach Ordynacji podatkowej. W nowych przepisach sprecyzowano, w jakich sytuacjach wydaje się zaświadczenie i co może ono potwierdzać.

Od 1 stycznia br. wydawanie przez organy podatkowe wszelkich zaświadczeń zostało w całości oparte na przepisach Ordynacji podatkowej.
Nowy dział VIIIA (art. 306a) dotyczący tej kwestii wprowadziła do Ordynacji podatkowej ustawa z dnia 12 września 2002 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 169, poz. 1387).
Istotne dla podatników jest ustalenie terminu wydania zaświadczenia. Zgodnie z przepisami, zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 7 dni.

W nowych przepisach sprecyzowano, w jakich sytuacjach wydaje się zaświadczenie i co może ono potwierdzać. Uregulowano, w jakich okolicznościach organy podatkowe mogą żądać zaświadczeń od podatników.
Na wniosek podatnika organ może poświadczyć także o wysokości dochodu lub obrotu.

Przepisy Ordynacji podatkowej określiły dodatkowo uprawnienia kilku kategorii podmiotów, które mogą wystąpić o wydanie zaświadczenia potwierdzającego sytuację podatkową innych podatników. Chodzi tutaj m.in. o spadkobierców, nabywców przedsiębiorstwa (także zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz składników majątku związanego z działalnością gospodarczą)
, jednostek uprawnionych do udzielania kredytów (pożyczek), wspólników spółek osobowych, małżonków, kontrahentów. W ww. przypadku zaświadczenia wydawane są za zgodą podatnika. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy z wnioskiem o wydanie zaświadczenia występuje małżonek podatnika pozostający z nim we wspólności majątkowej.

Szczegółową procedurę związaną z wydawaniem zaświadczeń normuje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe (Dz.U. nr 240, poz. 2067).

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)