Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zwrot VAT-u w budownictwie to droższe paliwa - ultimatum MF

0
Podziel się:

Jeśli Sejm odrzuci weto prezydenta do ustawy o zwrocie VAT na materiały budowlane, Ministerstwo Finansów podwyższy akcyzę na paliwa napędowe o minimum 25 gr na litrze.

Zwrot VAT-u w budownictwie to droższe paliwa - ultimatum MF

Jeśli Sejm odrzuci weto prezydenta do ustawy o zwrocie VAT na materiały budowlane, Ministerstwo Finansów podwyższy akcyzę na paliwa napędowe o minimum 25 gr na litrze - poinformowało MF w komunikacie.

"Ministerstwo Finansów informuje, że w przypadku odrzucenia przez Sejm weta prezydenta do ustawy o zwrocie VAT na materiały budowlane resort będzie zmuszony do poszukania dodatkowych dochodów, które mogą pokryć powstałe z tego tytułu ubytki w budżecie państwa na rok 2006" - podano w czwartkowym komunikacie.

Gdyby podwyżkę akcyzy wprowadzono dziś, to litr benzyny bezołowiowej 95 kosztowałby 4,60 zł, zamiast obecnych 4,30 zł. Olej napędowy zdrożałby z 3,85 do 4,15 zł.

"Polska jest objęta procedurą nadmiernego deficytu. Zgodnie z Programem Konwergencji, deficyt nie może przekroczyć 33 mld zł w 2006 r. W związku z tym Ministerstwo Finansów będzie zmuszone pokryć powstałe braki poprzez podwyższenie akcyzy na paliwa napędowe o minimum 25 groszy na litrze" - dodano.

Według komunikatu, podwyższanie akcyzy jest jedynym dostępnym instrumentem pozostającym w kompetencjach Ministerstwa Finansów.

W poniedziałek na dodatkowym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się wetem prezydenta do ustawy o zwrocie części VAT na materiały budowlane.

Marszałek Włodzimierz Cimoszewicz zdecydował o zwołaniu posiedzenia po konsultacjach z partiami politycznymi, prezydentem i Ministerstwem Finansów. O zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu apelowały m.in. PiS, LPR, PSL i SdPl.

Sejm może odrzucić prezydenckie weto do ustawy większością 3/5 głosów, przy czym na sali musi być co najmniej połowa ustawowej liczby posłów.

Prezydent zawetował ustawę po apelach szefa resortu finansów Mirosława Gronickiego, który wskazywał na duży ubytek dochodów w budżecie na 2006 rok, jaki może ona spowodować.

Ministerstwo Finansów wyliczyło koszt wejścia w życie ustawy na 4,5 mld - 18 mld zł. Jak powiedziała w poniedziałek PAP wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska skutek finansowy dla przyszłorocznego budżetu z tego tytułu szacowany był na 2-3 mld zł.

Celem nowych przepisów o zwrocie VAT było złagodzenie skutków podniesienia od 1 maja 2004 roku z 7 do 22 proc. podatku na materiały budowlane dla osób budujących własny dom lub prowadzących remont.

Zgodnie z ustawą rekompensaty dotyczyły faktur wystawionych od 1 maja 2004 roku. Przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2006 roku, natomiast zwrot poniesionych wydatków na cele budowlane, udokumentowanych fakturami, dotyczył okresu od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku.

vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)