Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Wyższa akcyza. Budżet jednak może nie zarobić

119
Podziel się:

Z nowym rokiem wzrosła stawka akcyzy. Według szacunków rządu budżet państwa zyska na tym w 2020 roku około 1,7 mld zł.

Paczka papierosów ma teoretycznie podrożeć o około 1 zł.
Paczka papierosów ma teoretycznie podrożeć o około 1 zł. (123RF)
bEEbPqMl

Podwyżka podatku akcyzowego o 10 proc. może mieć odwrotny skutek do zamierzonego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Paczka papierosów ma teoretycznie podrożeć o około 1 zł. Rząd w ten sposób chce przeciwdziałać skutkom konsumpcji tytoniu, a przy okazji zyskać w 2020 roku około 1,7 mld zł wpływów do budżetu.

bEEbPqMn

Zdaniem producentów może się okazać, że zamiast wzrostu cen, rynek czeka wojna cenowa i obniżki. Bo te dla samych koncernów tytoniowych mogą okazać się korzystniejsze.

Jak to możliwe? Jak tłumaczy "DGP", im wyższa cena paczki papierów, tym wyższy podatek musi zapłacić producent. Nie opłaca mu się więc podnosić ceny. Jej obniżenie nie tylko zmniejszy podatek, ale również uchroni przed spadkiem sprzedaży.

Podobny mechanizm już przeżywał rynek 12 lat temu, kiedy w 2008 roku stawkę procentową akcyzy podniesiono z 25 proc. na 37,92 proc. - pisze dziennik wspominając wielką walkę cenową producentów.

bEEbPqMt

Teraz może być podobnie. Wówczas wpływy budżetowe szacowne na 1,7 mld zł mogą okazać się znacznie niższe, a sprzedaż papierosów zamiast maleć wzrośnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEbPqMO
KOMENTARZE
(119)
kuba
2 lata temu
samochody benzynowe też oakcyzować, bo jony ołowiu są gorsze od papierosów, nie mam zamiaru płacić za leczenie chorób cywilizacyjnych Polaków, tak samo jak za palaczy
emeryt
2 lata temu
żywność bez podwyżki akcyzy zdrożała 20 %
kokon
2 lata temu
więcej szmalu by psiaki uzyskały nie kradnąc i dając szmal czarnej sekcie pedofilskiej
bEEbPqMP
TT
2 lata temu
Za grosz nie wierzę że te podnoszenie akcyz na alkohol, wyroby tytoniowe a w niedalekiej przyszłości na cukier, są podyktowane troska PIS- u o zdrowie Polaków. Tak jak nie wierzę że zmiany w przepisach o ruchu drogowym, podniesienie kwot mandatów i zwiększenie liczby kontroli policji na drogach, jest podyktowane PIS- owską troska o bezpieczeństwo obywateli. Nie wieżę także że planowane podniesienie VAT- u na wyroby pirotechniczne (fajerwerki) podyktowane jest PIS- owską troską o zwierzęta i o zatruwaną chemikaliami atmosferę. To wszystko jest jedynie dla kasy!!! PIS nie może się wycofywać ze swojego populistycznego, socjalistycznego rozdawnictwa, a pieniędzy w budżecie zaczyna brakować! Choć muszę przyznać że o ile podniesienie akcyzy na alkoholi i papierosy prawdopodobnie nie przyniesie dodatkowych wpływów do budżetu, to VAT na cukier i fajerwerki już tak. Jestem wrogiem burackich, wiochowych i szkodliwych fajerwerków. Uważam także że diabelny cukier jest większą trucizną niż alkohol i te podwyżki akurat popieram. Ale pod jednym wszak warunkiem. Cały przychód z podniesienia VAT-u na te syfy, ma być przekazany na służbę zdrowia!!! Nie na żadne kolejne "plusy" dla nierobów, nie na Caritas, nie na Rydzyka!!!
NORMAL
2 lata temu
Lubicie małe podatki ? no to Pinokio premier i deweloper prezesik dokładają wam pięć nowych małych podatków !!!
...
Następna strona