Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Opłata od "małpek". Rekordzista sprzedaje 500 butelek dziennie

43
Podziel się

Dziennie po "małpki" sięga nawet 3 miliony Polaków, z czego 1 milion kupujemy jeszcze przed południem. Rekordzistą jest sklep w centrum Warszawy, który sprzedaje 500 sztuk "małpek" dziennie.

Nawet 500 "małpek" dziennie sprzedaje jeden ze sklepów w centrum Warszawy.
Nawet 500 "małpek" dziennie sprzedaje jeden ze sklepów w centrum Warszawy. (Pixabay.com, pixaby)
bDTcfcWd

Małe sklepy potrafią sprzedawać miesięcznie nawet 6 tys. małych buteleczek wódki o pojemności 100 lub 200 ml - podaje "Rzeczpospolita". Oznacza to, że w niektórych punktach sprzedaży klienci pojawiają się po "małpki" nawet co pięć minut.

Swego czasu informowaliśmy na money.pl, że według badań firmy Synergion każdego dnia Polacy kupują 3 mln butelek wódki małego formatu. Według szacunków około 600 tys. klientów odwiedza sklep dwa razy w ciągu dnia.

Jak pisaliśmy w money.pl, w najbliższej okolicy prędzej trafimy do sklepu z alkoholem niż na siłownię. Jeden punkt sprzedaży przypada średnio na 275 mieszkańców. W Norwegii na 18 tys. osób.

bDTcfcWf
Zobacz także: Obejrzyj: Wiedza Polaków na temat IKE. Dlaczego nie myślimy o swojej emeryturze?

W piątek ministerstwo zdrowia opublikowało projekt, zgodnie z którym opłata za alkohol w małpkach ma wynieść 1 złoty od buteleczki. Koszty mają ponosić sklepy.

"Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml" – czytamy w uzasadnieniu projektu.

bDTcfcWl

- Sprzedaż alkoholu to bardzo ważna kategoria w małych sklepach i jakiekolwiek manewrowanie przy jego cenach może bardzo zaszkodzić sklepom rodzinnym. Załóżmy jednak, że ceny alkoholu sprzedawanego w małych butelkach pójdą w górę. Co zrobią konsumenci? W wariancie pozytywnym: na zakupy będą chodzić do zagranicznych dyskontów, żeby kupić taniej, co odbije się na małych polskich rodzinnych przedsiębiorstwach handlowych. W negatywnym: zaczną się zaopatrywać z nielegalnych źródeł – komentował dla money.pl nowy pomysł resortu zdrowia w piątek Maciej Ptaszyński z Polskiej Izby Handlu.

W kwietniu informowaliśmy, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jeszcze 19 lat temu wypijaliśmy średnio 8 litrów czystego alkoholu na głowę. Dziś jest to 11 litrów. Więcej było jedynie w 2005 roku i w drugiej połowie lat 70-tych. Niebawem osiągniemy poziom 12 litrów. WHO wskazuje, że powyżej tego rozpoczyna się proces degradacji społecznej.

bDTcfcWm

.Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTcfcWG
KOMENTARZE
(43)
Piter
rok temu
A dwa miliony Ukraińców to kefir pije?
polopek
rok temu
Oj brakuje na 500+ Oj brakuje........................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jony
rok temu
Milion malpek dziennie to sami Ukraińcy kupują.czytalem kilka różnych statystyk to wynika z tego że polacy właśnie mniej piją wodki niż kilka lat temu Bo są bogatsi a wiadomo gdzie większy dobrobyt to się zaczyna myśleć a gdzie bieda to co robić,trzeba się napić
bDTcfcWH
Majo
rok temu
Miało nie być nowych podatków, a ty akcyza na paliwo, używki, cukier, soki, wszędzie nowe podatki. Macie swoje 500+
Czy alkohol u...
rok temu
Klienci kupią sobie lejek i przeleją z dużej butelki do mniejszej.
...
Następna strona