Notowania

Opłata od "małpek". Rekordzista sprzedaje 500 butelek dziennie

Dziennie po "małpki" sięga nawet 3 miliony Polaków, z czego 1 milion kupujemy jeszcze przed południem. Rekordzistą jest sklep w centrum Warszawy, który sprzedaje 500 sztuk "małpek" dziennie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Nawet 500 "małpek" dziennie sprzedaje jeden ze sklepów w centrum Warszawy. (Fot: pixaby)

Małe sklepy potrafią sprzedawać miesięcznie nawet 6 tys. małych buteleczek wódki o pojemności 100 lub 200 ml - podaje "Rzeczpospolita". Oznacza to, że w niektórych punktach sprzedaży klienci pojawiają się po "małpki" nawet co pięć minut.

Swego czasu informowaliśmy na money.pl, że według badań firmy Synergion każdego dnia Polacy kupują 3 mln butelek wódki małego formatu. Według szacunków około 600 tys. klientów odwiedza sklep dwa razy w ciągu dnia.

Jak pisaliśmy w money.pl, w najbliższej okolicy prędzej trafimy do sklepu z alkoholem niż na siłownię. Jeden punkt sprzedaży przypada średnio na 275 mieszkańców. W Norwegii na 18 tys. osób.

Obejrzyj: Wiedza Polaków na temat IKE. Dlaczego nie myślimy o swojej emeryturze?

W piątek ministerstwo zdrowia opublikowało projekt, zgodnie z którym opłata za alkohol w małpkach ma wynieść 1 złoty od buteleczki. Koszty mają ponosić sklepy.

"Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml" – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Rząd chce wypowiedzieć wojnę tzw. małpkom, czyli butelkom mocnego alkoholu o małej pojemności.
Rząd szykuje opłatę od "małpek". "Ten projekt wymaga szerokich konsultacji"

- Sprzedaż alkoholu to bardzo ważna kategoria w małych sklepach i jakiekolwiek manewrowanie przy jego cenach może bardzo zaszkodzić sklepom rodzinnym. Załóżmy jednak, że ceny alkoholu sprzedawanego w małych butelkach pójdą w górę. Co zrobią konsumenci? W wariancie pozytywnym: na zakupy będą chodzić do zagranicznych dyskontów, żeby kupić taniej, co odbije się na małych polskich rodzinnych przedsiębiorstwach handlowych. W negatywnym: zaczną się zaopatrywać z nielegalnych źródeł – komentował dla money.pl nowy pomysł resortu zdrowia w piątek Maciej Ptaszyński z Polskiej Izby Handlu.

Łukasz Szumowski i Mateusz Morawiecki. Opłata cukrowa ma się pojawić już w 2020 roku
Opłata cukrowa i opłata od "małpek". Wiemy, kto i ile zapłaci

W kwietniu informowaliśmy, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jeszcze 19 lat temu wypijaliśmy średnio 8 litrów czystego alkoholu na głowę. Dziś jest to 11 litrów. Więcej było jedynie w 2005 roku i w drugiej połowie lat 70-tych. Niebawem osiągniemy poziom 12 litrów. WHO wskazuje, że powyżej tego rozpoczyna się proces degradacji społecznej.

Akcyza na alkohol w górę. Podrożeją również papierosy. Sejm właśnie przegłosował ustawę
Akcyza jednak wzrośnie. Sejm odrzucił sprzeciw Senatu, wystarczy już tylko podpis Dudy

.Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: sprzedaż alkoholu, małpki, alkohol, handel, gospodarka, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-12-2019

PiterA dwa miliony Ukraińców to kefir pije?

23-12-2019

polopekOj brakuje na 500+ Oj brakuje........................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

23-12-2019

JonyMilion malpek dziennie to sami Ukraińcy kupują.czytalem kilka różnych statystyk to wynika z tego że polacy właśnie mniej piją wodki niż kilka lat … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (42)