Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
20.12.2019 20:52

Podatek cukrowy i opłata od małpek. Ekspert komentuje nowe pomysły rządu

- Kto lubi słodycze, nie zrezygnuje z nich tylko dlatego, że wzrosła cena batoników czy słodkich napojów. Będzie je kupował nadal. Albo zapłaci więcej, albo wybierze coś tańszego, co również może być szkodliwe - mówi Maciej Ptaszyński z Polskiej Izby Handlu. Tak komentuje plan wprowadzenia "opłaty cukrowej".

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Ceny wielu produktów wkrótce pójdą w górę. Branża ma wątpliwości co do projektu

- Nie chcę potępiać z góry projektu ministerstwa w kwestii cukru. Ale zachęcam do tego, byśmy w toku konsultacji zastanowili się, jak skutecznie rozwiązać problem otyłości i problemów ze zdrowiem, które są wynikiem spożywania zbyt dużych ilości cukru. Trzeba też się zastanowić, jak wprowadzenie różnego rodzaju słodzików i substancji zastępujących cukier może wpłynąć na zdrowie, żeby nie zastąpić czegoś złego bardzo złym. Ważne tylko, by w tym wszystkim nie wylać dziecka z kąpielą – mówi w rozmowie z money.pl Maciej Ptaszyński.

Branża wściekła na propozycje wprowadzenia podatku cukrowego przez ministerstwo zdrowia
Podatek cukrowy. Branża wściekła: "to tylko ratowanie budżetu"

Odnosi się też do pomysłu wprowadzenia "opłaty od małpek", czyli od najmniejszych butelek z alkoholem.

- Sprzedaż alkoholu to bardzo ważna kategoria w małych sklepach i jakiekolwiek manewrowanie przy jego cenach może bardzo zaszkodzić sklepom rodzinnym. Załóżmy jednak, że ceny alkoholu sprzedawanego w małych butelkach pójdą w górę. Co zrobią konsumenci? W wariancie pozytywnym: na zakupy będą chodzić do zagranicznych dyskontów, żeby kupić taniej, co odbije się na małych polskich rodzinnych przedsiębiorstwach handlowych. W negatywnym: zaczną się zaopatrywać z nielegalnych źródeł – tłumaczy Ptaszyński.

Przypomnijmy, że w piątek ministerstwo zdrowia opublikowało wykaz prac legislacyjnych, w którym znalazł się projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Łukasz Szumowski i Mateusz Morawiecki. Opłata cukrowa ma się pojawić już w 2020 roku
Opłata cukrowa i opłata od "małpek". Wiemy, kto i ile zapłaci

Przepisy, które nakładają dodatkowe opłaty na producentów, dystrybutorów i sprzedawców słodkich napojów, produktów wysokocukrowych, ale także tzw. małpek i suplementów diety.

Obejrzyj: Wiedza Polaków na temat IKE. Dlaczego nie myślimy o swojej emeryturze?

Co się zmieni w sprzedaży alkoholu? "Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml" – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Maciej Ptaszyński zauważa, że już teraz obowiązują przepisy, które jasno przewidują, co sprzedawcy i różne instytucje mogą zrobić, by ograniczyć nieodpowiedzialne spożywanie alkoholu – na przykład przed sklepem albo w miejscu publicznym.

- Gdyby przepisy te były w prawidłowy sposób realizowane, nie trzeba by wprowadzać żadnych nowych rozwiązań jak choćby nocna prohibicja – twierdzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, podatek cukrowy, cukier, alkohol, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-12-2019

WTFBuahahah, kto na to wpadł? Przecież rząd nawet nie ukrywa, że nie chodzi o walkę z otyłością tylko o zbieranie hajsu na bąble. Najpierw dają komu się … Czytaj całość

20-12-2019

KONFEDERATAPodtaki, podatki , akcyza , mandaty dziwnym trafem wszystko w górę dla naszego dobra.

20-12-2019

Precz z oszustani z Dojnej Z.To jak przestanę kupować polskie batoniki i zrobią tak też moi znajomi, to Grześki, Wedel i inny zaczną zwalniać pracowników? Taniej będzie kupić je w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (29)