Trwa ładowanie...
bDIlrHph

Notowania

Podatek Cukrowy – Wszystkie wiadomości

336
11.02.2021 9:15

CUKIER
 / 
Podatek cukrowy. Gwałtowny wzrost cen napojów

Ceny napojów gazowanych gwałtownie wzrosły, a ich sprzedaż spadła - wynika z danych CMR. Według agencji, napoje gazowane sprzedawane pod marką własną sieci handlowych zdrożały nawet o 45 proc.

189
02.02.2021 14:12

GOSPODARKA
 / 
Podatek cukrowy, podatek od soli, podatek od fast foodów. Podatki "zdrowotne" będą coraz popularniejsze

Najpierw podatek cukrowy, za kilka lat podatek zdrowotny? Jak wskazują eksperci, obowiązująca od 1 stycznia opłata cukrowa może być dopiero początkiem zmian. Na liście produktów, które mogą kosztować więcej, są i słodycze, i produkty z nadmierną zawartością soli.

52
15.01.2021 13:05

VIDEO
 / 
To nie koniec cukrowej drożyzny? Opłata cukrowa może się zmienić

- Opłata cukrowa jest parapodatkiem wprowadzonym w innych krajach nie dla celów fiskalnych, tylko żeby ograniczyć spożycie cukru i najczęściej kończy się to zmniejszoną konsumpcją produktów cukrowych. Fiskus tu nie chce zarabiać, to idzie na ochronę zdrowia bezpośrednio, nie do budżetu państwa - mówił w "Money. To się liczy" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ekspert pytany, czy nowa opłata zostanie w Polsce na dłużej i obejmie kolejne produkty, odpowiedział: - Wydaje się, że tak. Jeżeli zobaczymy mniejszą sprzedaż, opłata wymagałaby pewnych modyfikacji, ta forma opodatkowania powinna zostać na dłużej w naszym kraju. Dążymy do tego, żeby BMI, czyli wskaźnik otyłości społeczeństwa spadał. Polska ma z tym dużym problem - wyjaśniał ekspert.

41
15.01.2021 6:38

PODATEK CUKROWY
 / 
Podatek cukrowy. Firmy nie wiedzą, co tak właściwie powinny opodatkować

Ustawa wprowadzająca podatek cukrowy była przedmiotem gorących dyskusji, a i tak nie udało się dopracować jej tak, by nowe przepisy nie budziły wątpliwości. W efekcie nawet wielkie firmy, zatrudniające bardzo dobrych prawników, nie wiedzą, co tak naprawdę powinny opodatkować w swoich produktach.

325
09.01.2021 15:17

GOSPODARKA
 / 
Nowe podatki i opłaty. W tym roku zapłacimy dużo więcej. Długa lista podwyżek

Za sprawą nowych danin publicznych w 2021 roku podatnicy zapłacą ok. 8 mld zł więcej. Tylko z tytułu opłaty mocowej i podatku cukrowego wydatki w przeliczeniu na jedno gospodarstwo domowe mogą wzrosnąć średnio o ponad 300 zł w skali roku.

bDIlrHpj
176
05.01.2021 14:25

PODATEK CUKROWY
 / 
Ekspert krytykuje polską wersję podatku cukrowego. "Forma karykaturalna"

Idea podatku jest słuszna, ale jego forma już daleka od ideału - tak w skrócie nową daninę w Polsce podsumowuje - doradca podatkowy Łukasz Mazur. Sam współtworzył koncepcję "podatku prozdrowotnego", gdzie na cenzurowanym miały być wszystkie niezdrowe składniki żywności, jak np. olej palmowy.

40
05.01.2021 13:38

NAPOJE
 / 
Mniejsze butelki przez podatek cukrowy. "Zobaczymy, czy to się okaże sukcesem"

- Nie ma możliwości, aby były butelki o pojemości 310 ml. Zgodnie z prawem europejskim standardowa pojemność to 350 ml. Widziałem, że pojawiły się mniejsze formaty w przypadku innych napojów. Czy to się okaże sukcesem rynkowym? To się okaże. Trzeba jednak dodać, że jest zasadnicza różnica pomiędzy pojemnością 300 ml a 100 ml. Pomysł na małe formaty, tzw. małpki, w branży alkoholowej wziął się stąd, aby dotrzeć z informacją do klientów. To miała być próbka zamiast reklamy -mówił w programie "Money. To się liczy" Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

108
05.01.2021 13:12

OPŁATA
 / 
Podatek cukrowy nie ominie małpek. "Niedługo wszyscy zobaczymy podwyżki"

- Wkrótce konsumenci odczują podwyżki cen tzw. małpek. Nie da się ukryć, że ta opłata, która stanowić będzie ok. 20 proc. ceny produktu, spowoduje to, że klienci będą płacić więcej. Ostatecznie hurtownik zadecyduje, na ile ta opłata spadnie na niego, a na ile na konsumenta. Prawda jest jednak taka, że branża spirytusowa jest branżą niskomarżową, więc ciężko oczekiwać, że hurtownik będzie upychał gdzieś te środki. Rozumiem cel zdrowotny. Trzeba jednak powiedzieć sobie jasno, że cel ten nie zostanie zrealizowany przez tę opłatę -mówił w programie "Money. To się liczy" Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

73
05.01.2021 12:58

PIWO
 / 
Droższe "małpki". Polacy przerzucą się na piwo? "Potwierdzimy to za rok"

- Rząd musi się na coś zdecydować – chce mieć większe wpływy czy chce, aby ludzie przestali sięgać po "małpki"? Jeżeli "małpki" zostaną zastąpione przez piwo, bo tak się może skończyć, to państwo zarobi mniej, ponieważ alkohol w piwie ma niższą akcyzę. Nie wiem, czy ministerstwo finansów zdaje sobie z tego sprawę. Do tego "małpki" stanowią tylko 1/10 rynku. Uderzenie w ten segment zmieni strukturę spożycia. Za rok spotkamy się i porozmawiamy o tym, że Polacy piją więcej piwa - mówił w programie "Money. To się liczy" Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

bDIlrHpp
1
05.01.2021 9:02

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Opłata cukrowa i od małpek. Kto zapłaci więcej?

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o efekty nowego podatku dla branży spirytusowej. Które produkty zdrożeją najmocniej i kiedy klienci odczują podwyżki? Gościem będzie Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. W drugiej części m.in. o nowych inwestycjach drogowych finansowanych ze środków UE mówi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Zapraszamy od 9.15.

3.1K
04.01.2021 20:23

GOSPODARKA
 / 
Podatek cukrowy. Premier komentuje podwyżki w sklepach

- Cukier jest niezdrowy, dlatego powinien być objęty większym podatkiem - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Tak tłumaczył wzrost cen napojów gazowanych od 1 stycznia. I zapewniał, że podatek cukrowy wprowadziła "większość dojrzałych państw na świecie".

1.1K
03.01.2021 12:11

CENY
 / 
Podatek cukrowy. Napoje droższe niż w USA i Niemczech

1,25 USD w Stanach Zjednoczonych, 1,19 EURO w Niemczech i aż 6,25 zł w Polsce - tak wygląda porównanie ceny butelki Coca Coli, po wprowadzeniu od 1 stycznia podatku cukrowego. Ani w Stanach, ani u naszych zachodnich sąsiadów cena nie przekracza 6 zł.

16
30.12.2020 13:49

FIRMY
 / 
Zmiany dla firm. Oto co przyniesie przedsiębiorcom nowy rok

CIT od spółek komandytowych, ulga estońska, konieczność publikowania i przekazywania do naczelnika urzędu skarbowego informacji o strategii podatkowej firmy czy kolejne podatki. To tylko część zmian, jakie od przyszłego roku czekają firmy.

bDIlrHpq
145
27.12.2020 7:34

PODATEK CUKROWY
 / 
Podatek cukrowy jak kukułcze jajo. Jeden resort odsyła do drugiego

- Wiele polskich firm z branży stanie na skraju bankructwa. Szacujemy, że w styczniu nasza sprzedaż może spaść o 70 proc. - tak o skutkach podatku cukrowego mówi w programie "Money. To się liczy" Jan Kolański, prezes firmy Colian, produkującej m.in. Grześki czy oranżadę Hellena. Od stycznia napoje będą objęte dodatkowymi opłatami. Ich wysokość zależy od zawartości cukru lub innych substancji słodzących. Prezes Kolański zdradził w programie "Money. To się liczy" kulisy rozmów z rządem w temacie podatku cukrowego. - Jedno ministerstwo odsyła do drugiego, a drugie do pierwszego - mówi prezes Coliana, przytaczając treść pism wymienianych choćby z resortem finansów czy resortem zdrowia.

150
23.12.2020 13:30

PODATEK CUKROWY
 / 
Będzie drożej. Wchodzą podatek cukrowy i opłata od małpek

Od każdego litra napoju zawierającego cukier lub słodziki trzeba będzie odprowadzić opłatę w wysokości 50 groszy. - Jeśli cukru jest więcej niż 5 gram w 100 ml, to od każdego grama powyżej tych 5 gram trzeba zapłacić jeszcze dodatkowo 5 groszy. Maksymalna opłata to 1,2 zł na litr napoju - tłumaczy Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, partner w Grant Thornton. - Gdyby zrobić prostą statystykę, o ile wzrosną ceny napojów, to od 50 groszy do 1,2 zł na litrze - dodaje. W 2021 r. wchodzi też opłata od tzw. małpek, czyli alkoholu sprzedawanego w małych butelkach do 300 ml. Ile będzie wynosić? - Jeśli mamy butelkę o pojemności 100 ml alkoholu 40 proc., to opłata wynosi 1 zł - przelicza Samborska. Zauważa jednak, że producenci już przygotowują produkty w butelkach powyżej 300 ml, bo wówczas opłata nie obowiązuje.

2
23.12.2020 9:10

KOŚCIÓŁ
 / 
Money. To się liczy

Jakie to będą święta dla polskich przedsiębiorców? Jak biznes będzie się musiał zmienić po pandemii koronawirusa? Jakie zmiany w podatkach czekają nas w 2021 roku? Zapraszamy na rozmowę z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim, filozofem i etykiem UKSW oraz Małgorzatą Samborską, doradcą podatkowym Grant Thornton. Na program "Money. To się liczy" zapraszamy od poniedziałku do piątku o 9.15.

63
22.12.2020 15:52

CUKIER
 / 
Podatek cukrowy od 2021. Co i o ile zdrożeje?

Opłata cukrowa, czyli para-podatek, zacznie obowiązywać w 2021 roku. - Opłata będzie nałożona na napoje słodzone. Jej celem jest poprawa zdrowia Polaków, bo tego cukru spożywamy bardzo dużo, a jeśli spojrzymy na dane, to rośnie spożycie bilansowe, czyli nie cukru kupowanego w paczkach, ale tego dodawanego do żywności. Rozwiązanie wprowadzane przez rząd jest również w innych krajach, nie jesteśmy tutaj w awangardzie - powiedział w programie "Newsroom" Jakub Olipra, analityk Credit Agricole. - Z podatkami to jest tak, że bardzo rzadko płaci je tylko jedna strona, czyli tylko producenci, albo tylko konsumenci. Te koszty w całości nie zostaną przerzucone na kupujących, bo to by oznaczało wzrost cen o 35 proc. w niektórych kategoriach. Mówię tu o masowych napojach słodzonych w dużych butelkach. W warunkach tak silnego wzrostu cen, doszłoby do bardzo silnego popytu na te napoje, więc producenci nie mogą sobie na to pozwolić - dodał. Jak wyjaśnił ekspert, im wyższa zawartość cukru, tym wyższa opłata. Na górze listy są napoje zawierające kofeinę, jak cola, a także napoje energetyczne.

116
18.12.2020 11:51

CUKIER
 / 
Podatek cukrowy. "Uderzy w najbiedniejszych Polaków"

Być może nasze stowarzyszenia będą podejmować w tej kwestii jakieś kroki prawne. My jako firma nie będziemy się tym zajmować - tak o - niesprawiedliwym ich zdaniem - podatku cukrowym mówi w programie "Money. To się liczy" Jan Kolański, prezes firmy Colian, produkującej m.in. Grześki czy oranżadę Hellena. Przypomnijmy, że od stycznia 2021 roku obowiązywać będzie podatek cukrowy, którym objęte będą przede wszystkim napoje gazowane nieowocowe. - Dlaczego my dostajemy tak duży domiar, a inni producenci już nie? - pyta Kolański. Jak przytacza, jego firma rocznie zamawia cukier o wartości około 20 mln zł. Jednocześnie kwota podatku wyniesie aż 150 mln zł, co jego zdaniem jest całkowicie niewspółmierne. - Ucierpią na tym najbiedniejsi Polacy, bo w ich koszyku zakupowym żywność stanowi sporą część - podkreśla Jan Kolański.