Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Będą zmiany w podatku cukrowym. Rząd dostrzegł lukę

17
Podziel się:

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w tzw. podatku cukrowym. Daniną objęte mają być również napoje sprzedawane przez internet. To jednak nie koniec szykowanych zmian. Inna z nich zakłada, że to nie sprzedawcy detaliczni będą uiszczać opłatę, lecz producenci, importerzy lub podmioty nabywające napoje wewnątrzwspólnotowo.

Będą zmiany w podatku cukrowym. Rząd dostrzegł lukę
Podatek cukrowy. Ministerstwo Finansów szykuje zmiany w daninie (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, OlegDoroshin)

O sprawie pisze serwis wiadomoscihandlowe.pl, który zauważa, że rząd dostrzegł "problemy" związane z tzw. podatkiem cukrowym. Ministerstwo Finansów zauważyło, że powiązanie opłaty z ich sprzedażą detaliczną lub sprzedażą do pierwszego punktu detalicznego, powoduje "szereg wątpliwości" w kwestii sprzedaży napojów np. w punktach gastronomicznych, czy też z wykorzystaniem maszyn vendingowych.

Jednak jednym z największych problemów jest sprzedaż przez internet. MF zauważa, że "obowiązujące przepisy uniemożliwiają obciążenie opłatą 'cukrową' napojów sprzedawanych przez internet", co powoduje "nierówne traktowanie podmiotów wprowadzających na rynek krajowych napoje".

Wątpliwość uczestników rynku może też budzić fakt, na którym etapie łańcucha dostaw opłacony został podatek. Podmioty nie mają obowiązku deklarować uiszczenia opłaty, co stwarza ryzyko opłacenia tej samej daniny przez kilka firm i później ewentualną konieczność zwrotu nadpłat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Witold Żukowski, Country Manager Poland, Red Hat

Zmiany w podatku cukrowym

Dlatego też resort finansów szykuje nowelizację przepisów. Po jej uchwaleniu zmieni się podmiot, który będzie musiał zapłacić tzw. podatek cukrowy. Obowiązek ten przejdzie z detalistów na: producentów, importerów oraz podmioty nabywające wewnątrzwspólnotowo napoje.

W tym ostatnim zakresie jednak będzie istniała możliwość odzyskania opłaty w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy albo eksportu od napojów, jeżeli danina zostanie opłacona na terytorium kraju.

Przeniesienie obowiązku zapłaty opłaty na początek łańcucha dostaw w znacznym stopniu ułatwi ustalenie podmiotu zobowiązanego do zapłaty, co ma również znaczenie dla zapewnienia skutecznej i efektywnej kontroli wywiązywania się z obowiązków w zakresie opłaty - zapewnia resort, cytowany przez wiadomoscihandlowe.pl.

Objęte daniną będą też napoje sprzedawane przez internet. Ma to uszczelnić system i utrudnić jego obchodzenie.

Podatek cukrowy. Rząd zaskoczył nim rynek

Temat tzw. podatku cukrowego i powiązanej z nim opłaty od alkoholi w małych butelkach (tzw. małpki) po raz pierwszy pojawiły się pod koniec 2019 r. Prace nad nią rozpoczęły się w 2020 r., ale przyhamowała je pandemia koronawirusawładza zdecydowała się odroczyć wejście w życie podatku cukrowego do początku 2021 r., w sposób, który wzbudził wątpliwości.

Wysokość opłaty cukrowej jest zależna od zawartości cukru lub innych substancji słodzących w produkcie. Opłata wynosi 50 gr w sytuacji, gdy w 100 ml napoju będzie mniej lub maksymalnie 5 g substancji słodzącej (innej niż cukier).

Do tego doliczana jest też opłata zmienna w wysokości 5 gr za każdy gram cukrów powyżej wspomnianego limitu. Ponadto napoje zawierające substancje aktywne - takie jak kofeina czy tauryna - są objęte dodatkową opłatą w wysokości 10 gr (w przeliczeniu na 1 l napoju).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Pambuk
8 miesięcy temu
Katolicki rząd nie czyta Biblii "Król umacnia kraj sprawiedliwością, niszczy je ten, kto podatkami uciska"
maxik
8 miesięcy temu
Trzeba pis opodatkować zgodnie z zasada niejakiego Sasina od nadmiernych dochodów!!!
Eko+1123
8 miesięcy temu
Do pisiorów gdzie są pieniądze z podatku rospłyneły się czy jak spadajcie już z Polski dużo lepiej będzie nam bez was
Gfff
8 miesięcy temu
Ministerstwo podatków
Podatek od po...
8 miesięcy temu
Producenci bardzo obniżyli ilość cukru w swoich produktach cukru i pojemności też , a sklepy i tak podniosły ceny tych produktów o kilkadziesiąt procent marży sklepowej