Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek cukrowy. Sejm znowelizował ustawę, której nie ma

Sejm przegłosował przepis wprowadzający podatek cukrowy od 1 stycznia 2021. Tym samym znowelizował ustawę, która nie tylko jeszcze nie obowiązuje, ale nawet nie opuściła Sejmu. - Przysłowiowy Rubikon został przekroczony - komentuje na Twitterze dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gartner.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pexels)

Zamieszanie z podatkiem cukrowym trwa od kilku miesięcy. Pierwotnie nowa danina miała wejść w życie już 1 lipca 2020 r., choć sprzeciwiali się jej zarówno producenci żywności, jak i alkoholi - ponieważ opłata ma dotyczyć też butelek o małej objętości, tzw. małpek. Te plany pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa.

- W szczycie epidemii podjęliśmy decyzję o odłożeniu prac nad opłatą cukrową. Wracamy do nich i uwzględniamy postulaty środowisk biznesowych, dotyczące wydłużenia terminu vacatio legis. Chcemy, aby nowa opłata weszła w życie od 2021 r. – mówił kilka dni temu wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Na jakim etapie jest więc ustawa wprowadzająca nowy podatek? Przeszła przez Sejm w lutym, ale później - jak już wspomnieliśmy - pojawiła się pandemia koronawirusa i proces legislacyjny stanął. Ustawa znów jest w Sejmie razem z uchwałą Senatu, rekomendującą jej odrzucenie. Dlatego teraz posłowie musieliby przegłosować Senat, żeby ustawa mogła trafić na biurko prezydenta do podpisu.

Zobacz też: Podatek cukrowy. Będzie rozszerzenie na produkty mleczne?

Tymczasem, w ramach kolejnej ustawy "covidowej" posłowie przegłosowali poprawkę, która przekłada wejście w życie podatku na początek 2021 r. Tym samym posłowie znowelizowali ustawę, której właściwie jeszcze nie ma.

"Właśnie w Sejmie przegłosowano podatek cukrowy od 1 stycznia 2021. Czyli można wprowadzać poprawkę do ustawy której nie ma w systemie prawnym państwa. Przysłowiowy Rubikon został przekroczony" - komentuje na Twitterze dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gartner.

Podatek cukrowy, czyli dodatkowa opłata od słodzonych napojów i alkoholu sprzedawanego w małych opakowaniach, od początku budzi spore kontrowersje. W skład podatku ma wchodzić opłata stała i zmienna. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a dodatek to 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej.

Wpływy z podatku w 2020 r. miały wynieść dwa mld zł. Rząd zapewnia, że celem wprowadzenia nowej daniny jest działanie prozdrowotne i przeciwdziałanie nadmiernemu spożywaniu cukru, które prowadzi do otyłości.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: sejm, prawo, podatki, podatek cukrowy, podatek od cukru
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-07-2020

i wonderCiekawe co dalej znajdzie się na liście rzeczy objętych nowymi podatki? Może pierogi?

24-07-2020

Kiciajak można znowelizować przepis którego jeszcze nie ma ? ...tylko PIS to potrafi, cudotwórcy !

24-07-2020

ssrepublika bananowa..

Rozwiń komentarze (20)