Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

Podatek cukrowy. Sejm znowelizował ustawę, której nie ma

20
Podziel się:

Sejm przegłosował przepis wprowadzający podatek cukrowy od 1 stycznia 2021. Tym samym znowelizował ustawę, która nie tylko jeszcze nie obowiązuje, ale nawet nie opuściła Sejmu. - Przysłowiowy Rubikon został przekroczony - komentuje na Twitterze dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gartner.

Podatek cukrowy. Sejm znowelizował ustawę, której nie ma
(Pexels)

Zamieszanie z podatkiem cukrowym trwa od kilku miesięcy. Pierwotnie nowa danina miała wejść w życie już 1 lipca 2020 r., choć sprzeciwiali się jej zarówno producenci żywności, jak i alkoholi - ponieważ opłata ma dotyczyć też butelek o małej objętości, tzw. małpek. Te plany pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa.

- W szczycie epidemii podjęliśmy decyzję o odłożeniu prac nad opłatą cukrową. Wracamy do nich i uwzględniamy postulaty środowisk biznesowych, dotyczące wydłużenia terminu vacatio legis. Chcemy, aby nowa opłata weszła w życie od 2021 r. – mówił kilka dni temu wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Na jakim etapie jest więc ustawa wprowadzająca nowy podatek? Przeszła przez Sejm w lutym, ale później - jak już wspomnieliśmy - pojawiła się pandemia koronawirusa i proces legislacyjny stanął. Ustawa znów jest w Sejmie razem z uchwałą Senatu, rekomendującą jej odrzucenie. Dlatego teraz posłowie musieliby przegłosować Senat, żeby ustawa mogła trafić na biurko prezydenta do podpisu.

Zobacz także: Zobacz też: Podatek cukrowy. Będzie rozszerzenie na produkty mleczne?

Tymczasem, w ramach kolejnej ustawy "covidowej" posłowie przegłosowali poprawkę, która przekłada wejście w życie podatku na początek 2021 r. Tym samym posłowie znowelizowali ustawę, której właściwie jeszcze nie ma.

"Właśnie w Sejmie przegłosowano podatek cukrowy od 1 stycznia 2021. Czyli można wprowadzać poprawkę do ustawy której nie ma w systemie prawnym państwa. Przysłowiowy Rubikon został przekroczony" - komentuje na Twitterze dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gartner.

Podatek cukrowy, czyli dodatkowa opłata od słodzonych napojów i alkoholu sprzedawanego w małych opakowaniach, od początku budzi spore kontrowersje. W skład podatku ma wchodzić opłata stała i zmienna. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a dodatek to 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej.

Wpływy z podatku w 2020 r. miały wynieść dwa mld zł. Rząd zapewnia, że celem wprowadzenia nowej daniny jest działanie prozdrowotne i przeciwdziałanie nadmiernemu spożywaniu cukru, które prowadzi do otyłości.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

prawo
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
gość
4 lata temu
NO to już wiecie, jakich mamy rządzących - takich, jak prawo które ustanawiają - olać system - system ,praca zniewalają człowieka.
skubany
4 lata temu
Może by tak podatek za "lanie wody" przez politykierów ?!
wtf
4 lata temu
Oczywiście, że można. Zanim ustawa wejdzie w życie można przegłosować wszelkie poprawki do niej.
Jeeee
4 lata temu
Nie ma na to ustawy że tak nie można więc można, można się podetrzeć nie oddając kału? Można
Jeeee
4 lata temu
Ta po co się bawić w legislacje, ręce w górę i jest. Zdjąć tych wszystkich marszałków caly sejm senat. Tylko wszyscy razem na hurrra ręce w górę