Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Podatek cukrowy. Sejm znowelizował ustawę, której nie ma

20
Podziel się:

Sejm przegłosował przepis wprowadzający podatek cukrowy od 1 stycznia 2021. Tym samym znowelizował ustawę, która nie tylko jeszcze nie obowiązuje, ale nawet nie opuściła Sejmu. - Przysłowiowy Rubikon został przekroczony - komentuje na Twitterze dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gartner.

Podatek cukrowy. Sejm znowelizował ustawę, której nie ma
(Pexels)
bESJCzkR

Zamieszanie z podatkiem cukrowym trwa od kilku miesięcy. Pierwotnie nowa danina miała wejść w życie już 1 lipca 2020 r., choć sprzeciwiali się jej zarówno producenci żywności, jak i alkoholi - ponieważ opłata ma dotyczyć też butelek o małej objętości, tzw. małpek. Te plany pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa.

- W szczycie epidemii podjęliśmy decyzję o odłożeniu prac nad opłatą cukrową. Wracamy do nich i uwzględniamy postulaty środowisk biznesowych, dotyczące wydłużenia terminu vacatio legis. Chcemy, aby nowa opłata weszła w życie od 2021 r. – mówił kilka dni temu wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Na jakim etapie jest więc ustawa wprowadzająca nowy podatek? Przeszła przez Sejm w lutym, ale później - jak już wspomnieliśmy - pojawiła się pandemia koronawirusa i proces legislacyjny stanął. Ustawa znów jest w Sejmie razem z uchwałą Senatu, rekomendującą jej odrzucenie. Dlatego teraz posłowie musieliby przegłosować Senat, żeby ustawa mogła trafić na biurko prezydenta do podpisu.

bESJCzkT
Zobacz także: Zobacz też: Podatek cukrowy. Będzie rozszerzenie na produkty mleczne?

Tymczasem, w ramach kolejnej ustawy "covidowej" posłowie przegłosowali poprawkę, która przekłada wejście w życie podatku na początek 2021 r. Tym samym posłowie znowelizowali ustawę, której właściwie jeszcze nie ma.

"Właśnie w Sejmie przegłosowano podatek cukrowy od 1 stycznia 2021. Czyli można wprowadzać poprawkę do ustawy której nie ma w systemie prawnym państwa. Przysłowiowy Rubikon został przekroczony" - komentuje na Twitterze dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gartner.

bESJCzkZ

Podatek cukrowy, czyli dodatkowa opłata od słodzonych napojów i alkoholu sprzedawanego w małych opakowaniach, od początku budzi spore kontrowersje. W skład podatku ma wchodzić opłata stała i zmienna. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a dodatek to 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej.

Wpływy z podatku w 2020 r. miały wynieść dwa mld zł. Rząd zapewnia, że celem wprowadzenia nowej daniny jest działanie prozdrowotne i przeciwdziałanie nadmiernemu spożywaniu cukru, które prowadzi do otyłości.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bESJCzlu
prawo
podatki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
gość
rok temu
NO to już wiecie, jakich mamy rządzących - takich, jak prawo które ustanawiają - olać system - system ,praca zniewalają człowieka.
skubany
rok temu
Może by tak podatek za "lanie wody" przez politykierów ?!
wtf
rok temu
Oczywiście, że można. Zanim ustawa wejdzie w życie można przegłosować wszelkie poprawki do niej.
bESJCzlv
Jeeee
rok temu
Nie ma na to ustawy że tak nie można więc można, można się podetrzeć nie oddając kału? Można
Jeeee
rok temu
Ta po co się bawić w legislacje, ręce w górę i jest. Zdjąć tych wszystkich marszałków caly sejm senat. Tylko wszyscy razem na hurrra ręce w górę