Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Opłata cukrowa. Rząd nie zapomniał o pomyśle, danina ma zacząć obowiązywać od 2021 r.

178
Podziel się:

Rząd wraca do pomysłu opłaty cukrowej. Po tym jak w marcu Senat zdecydował o odrzuceniu ustawy, projekt utknął w Sejmie. Za sprawą słów wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego temat jednak wraca. We wtorek zapowiedział, że nowy podatek od słodkich napojów miałby wejść w życie w 2021 r.

Podatek cukrowy, czyli dodatkowa opłata od słodzonych napojów i alkoholu sprzedawanego w małych opakowaniach od początku budzi spore kontrowersje szczególnie w branży spożywczej.
Podatek cukrowy, czyli dodatkowa opłata od słodzonych napojów i alkoholu sprzedawanego w małych opakowaniach od początku budzi spore kontrowersje szczególnie w branży spożywczej. (Pexels)

Ustawą miał zająć się Sejm w kwietniu, jednak na wniosek rządu wypadł z prac. Jadwiga Emilewicz powiedziała, że wejście w życie nowej daniny zostanie przesunięte na koniec roku.

Nieoczekiwanie temat podatku wraca po wyborach jak bumerang.

- W szczycie epidemii podjęliśmy decyzję o odłożeniu prac nad opłatą cukrową. Wracamy do nich i uwzględniamy postulaty środowisk biznesowych, dotyczące wydłużenia terminu vacatio legis. Chcemy, aby nowa opłata weszła w życie od 2021 r. – zapowiedział we wtorek Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, cytowany przez PAP.

Z informacji Agencji wynika także, że ustawa miała trafić w środę pod obrady Sejmu, nie ma jej jednak w planie trzydniowego posiedzenia.

Problemem dla rządu jest zawarty w ustawie termin wejścia w życie: 1 lipca 2020 r. Sejm nie może teraz zmieniać daty, musi projekt wnieść ponownie pod obrady Sejmu.

Podatek cukrowy, czyli dodatkowa opłata od słodzonych napojów i alkoholu sprzedawanego w małych opakowaniach od początku budzi spore kontrowersje szczególnie w branży spożywczej, rolniczej i sadowniczej. Wskazywali oni, że na skutek nowych regulacji pracę może stracić kilkanaście tysięcy ludzi.

W skład podatku ma wchodzić opłata stała i zmienna. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a dodatek to 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej.

Wpływy z podatku w 2020 r. miały wynieść dwa mld zł. Rząd zapewnia, że celem wprowadzenia nowej daniny jest działanie prozdrowotne i przeciwdziałanie nadmiernemu spożywaniu cukru, które prowadzi do otyłości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(178)
Xxx
2 lata temu
Ale poparcie miał 52%
JFK
3 lata temu
To dla naszego zdrowia, czyli składka zdrowotna powinna zmaleć z tytułu nie występowania chorób związanych z zarzywaniem cukru 🤣
Cukrowy nałóg
3 lata temu
I bardzo dobrze!
vikers
3 lata temu
Już jest po wyborach, to śrubę można przykręcać jak się chce. A dla fanów Dudy przypomnienie: powiedział wszem i wobec, że nie podpisze żadnej podwyżki podatków. Teraz zobaczymy co jest warte jego gadanie.
Damian_Sawick...
3 lata temu
Głupotą polityków jest to, że na siłę chcą kogoś uzdrowić. Podnoszą akcyzę na alkohol i co z tego. Kto pił, ten będzie robił to dalej. Tak samo z cukrem. Moja porada dla władzy (skończcie z zakupami drogich limuzyn i innych zbędnych wydatków).
...
Następna strona