Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Prace nad podatkiem cukrowym wstrzymane. Prezes Hoop Polska: "Dzisiaj walczymy o przetrwanie"

9
Podziel się:

- Nie wyobrażam sobie nakładania na branżę kolejnych danin w okresie, w którym musimy walczyć o przetrwanie - komentuje dla money.pl decyzję o zawieszeniu prac nad podatkiem cukrowym prezes Hoop Polska Janusz Rubas.

- Nie dostawaliśmy żadnych sygnałów od rządu o tej decyzji - komentuje prezes Hoop Polska Janusz Rubas (na zdjęciu).
- Nie dostawaliśmy żadnych sygnałów od rządu o tej decyzji - komentuje prezes Hoop Polska Janusz Rubas (na zdjęciu). (Materiały prasowe, Hoop)
bEUyXVat

- Złożyliśmy wniosek o zdjęcie z porządku obrad dokończenia prac nad tzw. sugar tax. Teraz koncentrujemy się max na pandemii koronawirusa - napisał na Twitterze szef komitetu stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Po południu na stronach sejmowych pojawiła się informacja, że prace nad ustawą zostały zdjęte z porządku obrad.

Rządową decyzję o zawieszeniu prac nad podatkiem cukrowym skomentował dla money.pl prezes Hoop Polska Janusz Rubas. - Mam nadzieję, że to się stanie. W obliczu dzisiejszej pandemii sytuacja gospodarcza i ekonomiczna na świecie, a szczególnie w Polsce, jest bardzo trudna. Nie wyobrażam sobie nakładania na branżę kolejnych danin w okresie, w którym musimy walczyć o przetrwanie - powiedział nasz rozmówca.

bEUyXVav

Jednocześnie Rubas wskazał, że decyzja o zawieszeniu prac nad daniną nie była konsultowana z branżą napojów gazowanych. O tym postanowieniu dowiedział się chwilę przed naszym telefonem.

Zobacz także: Zobacz też: Przyspieszona rewolucja na rynku pracy? Te zawody mogą zniknąć

- Nie dostawaliśmy żadnych sygnałów od rządu o tej decyzji. Wręcz przeciwnie. Pani minister Emilewicz najpierw przekazała informację, że do końca roku nie będzie wprowadzony podatek cukrowy, a później się z tego wycofała - przypomniał szef Hoop Polska. - O zdjęciu z obrad podatku cukrowego dowiedziałem się dopiero przed chwilą. Rząd nas, przedsiębiorców, traktuje niepoważnie - dodał.

bEUyXVaB

To odniesienie do deklaracji szefowej resortu rozwoju, która w połowie marca zapowiadała, że wejście w życie nowej daniny będzie odsunięte w czasie ze względu na pandemię koronawirusa.

bEUyXVaC

- Mam wielką nadzieję, że ustawa nie wejdzie w życie w tej formie i do końca obecnego roku, bo nowy podatek pogrąży branżę producentów napojów gazowanych. Liczę na to, że politycy będą rozsądni i wstrzymają się z jego wprowadzeniem. Zresztą projekt daniny w obecnej formie jest nieakceptowalny przez całą branżę - kończy Janusz Rubas.

W rozmowie z Sebastianem Ogórkiem prezes Hoop Polska przekonywał, że zaproponowany przez rząd podatek cukrowy będzie "gwoździem do trumny" dla całej branży producentów napojów gazowanych.

- Kupiliśmy spółkę Hoop jako inwestycję z długim terminem zwrotu. Biznesplan był rozpisany na lata, w wyniku czego zaciągnęliśmy zobowiązania kredytowe. Na spotkaniu komisji sejmowej usłyszałem, że firmy powinny się przebranżawiać. Tylko nie da się tego zrobić w trzy miesiące! Markę buduje się latami, aby zmienić strategię potrzeba czasu, przemyśleń - tłumaczył Rubas.

bEUyXVaD

Podatek cukrowy, czyli dodatkowa opłata od słodzonych napojów i alkoholu sprzedawanego w małych opakowaniach, miał wejść w życie na początku lipca.

O to, by go nie wprowadzać, zwłaszcza w czasie kryzysu wywołanego pandemią, apelowali producenci napojów.

Ustawa przegłosowana przez Sejm trafiła do Senatu, który zagłosował za jej odrzuceniem. Ustawa miała następnie wrócić do Sejmu podczas czwartkowego posiedzenia. Teraz już wiadomo, że posłowie nie będą głosować na trwającym posiedzeniu nad jej przyszłością.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEUyXVaE

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEUyXVaW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
bodek
11 miesięcy temu
widzisz jeden z drugim kto nami rządzi czy takie nazwisko schreiber ci coś mówi to podatki będą podnosić aby bidulę polaka wykończyć
Wik
rok temu
Cukier = biała śmierć. Cukrzyca, otyłość, nadciśnienie, impotencja. Kto to pije?
Anachu Jmito ...
rok temu
Taki prezesik jeden z drugim wciska ludziom kit o łamaniu konstytucji a pewnie sami nie piją świństwa które produkują
bEUyXVaX
Jasiek
2 lata temu
Dla pana ministra to pewnie żadna różnica czy w sklepie zpłacić za napój 5 czy 7 złotych. Dla kilkuosobowej rodziny w przeliczeniu całego miesiąca to już poważna kwota!!
Bielsk Podlas...
2 lata temu
Teraz płacze, a jak zamknęli zakład w Bielsku i wywalili ludzi to im nawet powieka nie mrugnęła... Hoop to nie jest Polska firma, więc wcale mi ich nie szkoda....