Notowania

Podatek cukrowy. Cios dla producentów. Nie będzie odroczenia

Minister Jadwiga Emilewicz zapowiadała w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu", że podatek cukrowy zostanie przesunięty na koniec roku. Podczas środowego spotkania z branżą spożywczą stwierdziła jednak, że danina zacznie obowiązywać w terminie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. (Fot: Aleksandra Szmigiel/REPORTER)

Jeszcze 12 marca wydawało się, że branża spożywcza odetnie. Podatek cukrowy, który miał zniechęcać Polaków do kupowania słodzonych napojów i niezdrowej żywności, ale jednocześnie znacznie obciążał producentów, ale i pośrednio uderzał w rolników, miał zostać odroczony.

Tak przynajmniej przekonywała w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu" Jadwiga Emilewicz. - Niektóre zmiany w prawie podatkowym zostaną odsunięte w czasie. Uzgodniliśmy z Ministerstwem Zdrowia, że podatek cukrowy wejdzie w życie na koniec roku - zapewniała na łamach dziennika.

Jadwiga Emilewicz tłumaczy rząd z podatku cukrowego
Podatek cukrowy. Minister Emilewicz tłumaczy rząd

Jak się okazało, zmieniła zdanie. We środę podczas telekonferencji z branżą spożywczą minister stwierdziła, że danina zacznie obowiązywać, zgodnie z wcześniejszymi planami, od 1 lipca 2020 r. - donosi "Puls Biznesu". Jak miała poinformować, nic się nie zmieniło w zakresie daty wejścia w życie tzw. podatku cukrowego i zacznie on obowiązywać zgodnie z planem.

Tarcza antykryzysowa to za mało. "Trzeba przywrócić niedziele handlowe"

Przedstawicieli branży odesłała do Ministerstwa Zdrowia, gdzie mieliby ewentualnie negocjować zmianę terminu. Co na to branża? Jak podkreśla na łamach Wiadomości Handlowych Julian Pawlak, prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków, podatek cukrowy to bardzo istotne obciążenie zwłaszcza że w związku z kornawirusem na pewno czeka firmy wejście w mniejszą lub większą recesję. - Wprowadzanie tej opłaty w takim momencie jest po prostu nieporozumieniem - zaznaczył.

WEI odniósł się krytycznie do propozycji wprowadzania tzw. podatku cukrowego.
Podatek cukrowy. Cios dla producentów, rolników i konsumentów

W podobnym tonie wypowiada się przedstawiciel Zbyszko Company. - Wokoło jest naprawdę dużo zagrożeń, a wprowadzenie dodatkowego podatku skomplikuje sytuację jeszcze bardziej. Termin lipcowy byłby co najmniej nieodpowiedni na wprowadzenie tego typu dodatkowych danin powiedział "WH" Marcin Bojanowicz, dyrektor marketingu Zbyszko.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2020

Marek"Tarcza krętactwa" już się zaczęła.

26-03-2020

gdzie my żyjemy?Miała być tarcza dla przedsiębiorców, są nowe podatki.

26-03-2020

UlaWiele rodzin boleśnie odczuje ten podatek od cukru... :(

Rozwiń komentarze (8)