Notowania

Podatek cukrowy. Cios dla producentów, rolników i konsumentów

Według Warsaw Enterprise Institute nowy podatek od cukru nie przyniesie pożądanych, a wręcz uderzy w gospodarkę, rolników, producentów i zwykłych Polaków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
WEI odniósł się krytycznie do propozycji wprowadzania tzw. podatku cukrowego.

Warsaw Enterprise Institute krytycznie odniósł się do propozycji wprowadzania nowego tzw. podatku cukrowego, który miałby objąć słodkie napoje, czy słodycze.

Według szacunków GIS ceny tych produktów mogłoby wzrosnąć o 10-20 proc., a być może nawet więcej. To założeniu miałoby zniechęcić Polaków do konsumpcji niezdrowych produktów, a co za tym idzie, zmniejszyć problemy z nadwagą polskiego społeczeństwa.

Po wprowadzeniu podatku cukrowego za słodkie przyjemności zapłacimy słono
Podatek cukrowy. Wraca pomysł, który jest skuteczny, ale może kosztować nas miliardy

"Pomijając fakt, czy rząd w ogóle powinien za pomocą instrumentów fiskalnych kształtować nawyki żywieniowe obywateli, należy podkreślić, że prawdopodobnie szacowane na około 2 mld zł wpływy budżetowe są zdecydowanie zawyżone. Ustawodawca zdaje się nie widzieć długoterminowych zagrożeń wynikających z ustawy, koncentrując się wyłącznie na krótkotrwałym efekcie fiskalnym" - czytamy w stanowisku WEI.

Podatek cukrowy. GIS chce podnieść ceny słodkich produktów

Zdaniem ekspertów WEI, w założonej formie nowa danina nie tylko nie spełni swojego prozdrowotnego celu, ale przyczyni się do nieodwracalnej utraty konkurencyjności przez polskie firmy. A wręcz "pociągnie na dno polską branżę rolno-spożywczą i doprowadzi do zubożenia sporą grupę obywateli".

Jak argumentuje instytut, podobne rozwiązania zastosowane w innych państwach nie przyniosły oczekiwanego efektu w postaci poprawy stanu zdrowia społeczeństwa, w tym w szczególności zredukowania odsetka osób otyłych.

Najbliższa dekada ma radykalnie obniżyć zachorowalność i śmiertelność w związku chorobami nowotworowymi w Polsce
Podatek cukrowy, akcyza i szczepienia. Powstał plan walki z nowotworami

Przytacza też analizę amerykańskiego instytutu badawczego McKinsey Global Institute, który po prześwietleniu 44 rządowych programów zwalczania nadwagi podatkami, stwierdził, że podnoszenie podatku od słodzonych napojów jest najmniej skutecznym ze wszystkich celowych podatków.

Z kolei w Wielkiej Brytanii po wprowadzeniu podatku od napojów słodzonych cukrem, w okresie od 2015 do 2018 roku spożycie wzrosło o 2,6 proc - zaznacza WEI.

"Podatek cukrowy to kolejny przypadek, gdy ustawodawca proponuje niebezpieczne i nieskuteczne rozwiązanie w imię szlachetnych wartości i ideałów walki o zdrowie publiczne. Warsaw Enterprise Institute apeluje o zaniechanie prac nad nową regulacją".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Tagi: podatek cukorwy, cukier, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-01-2020

zdzichuSerdecznie dziękujemy rządzącym za troskę o nasze zdrowie....ale żeby jeszcze bardziej zadbać o nas proponuję wprowadzenie kartek na cukier wzorując … Czytaj całość

27-01-2020

smieszek88Nie ważne że takie rozwiązania są nieskuteczne, ważne że będą piniendze na swoich+

27-01-2020

29046211Musi starczyć na darmozjadow z pincet

Rozwiń komentarze (72)