Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Podatek cukrowy. Cios dla producentów, rolników i konsumentów

72
Podziel się:

Według Warsaw Enterprise Institute nowy podatek od cukru nie przyniesie pożądanych, a wręcz uderzy w gospodarkę, rolników, producentów i zwykłych Polaków.

WEI odniósł się krytycznie do propozycji wprowadzania tzw. podatku cukrowego.
WEI odniósł się krytycznie do propozycji wprowadzania tzw. podatku cukrowego. (123RF)

Warsaw Enterprise Institute krytycznie odniósł się do propozycji wprowadzania nowego tzw. podatku cukrowego, który miałby objąć słodkie napoje, czy słodycze.

Według szacunków GIS ceny tych produktów mogłoby wzrosnąć o 10-20 proc., a być może nawet więcej. To założeniu miałoby zniechęcić Polaków do konsumpcji niezdrowych produktów, a co za tym idzie, zmniejszyć problemy z nadwagą polskiego społeczeństwa.

"Pomijając fakt, czy rząd w ogóle powinien za pomocą instrumentów fiskalnych kształtować nawyki żywieniowe obywateli, należy podkreślić, że prawdopodobnie szacowane na około 2 mld zł wpływy budżetowe są zdecydowanie zawyżone. Ustawodawca zdaje się nie widzieć długoterminowych zagrożeń wynikających z ustawy, koncentrując się wyłącznie na krótkotrwałym efekcie fiskalnym" - czytamy w stanowisku WEI.

Zobacz także: Podatek cukrowy. GIS chce podnieść ceny słodkich produktów

Zdaniem ekspertów WEI, w założonej formie nowa danina nie tylko nie spełni swojego prozdrowotnego celu, ale przyczyni się do nieodwracalnej utraty konkurencyjności przez polskie firmy. A wręcz "pociągnie na dno polską branżę rolno-spożywczą i doprowadzi do zubożenia sporą grupę obywateli".

Jak argumentuje instytut, podobne rozwiązania zastosowane w innych państwach nie przyniosły oczekiwanego efektu w postaci poprawy stanu zdrowia społeczeństwa, w tym w szczególności zredukowania odsetka osób otyłych.

Przytacza też analizę amerykańskiego instytutu badawczego McKinsey Global Institute, który po prześwietleniu 44 rządowych programów zwalczania nadwagi podatkami, stwierdził, że podnoszenie podatku od słodzonych napojów jest najmniej skutecznym ze wszystkich celowych podatków.

Z kolei w Wielkiej Brytanii po wprowadzeniu podatku od napojów słodzonych cukrem, w okresie od 2015 do 2018 roku spożycie wzrosło o 2,6 proc - zaznacza WEI.

"Podatek cukrowy to kolejny przypadek, gdy ustawodawca proponuje niebezpieczne i nieskuteczne rozwiązanie w imię szlachetnych wartości i ideałów walki o zdrowie publiczne. Warsaw Enterprise Institute apeluje o zaniechanie prac nad nową regulacją".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(72)
antyusa
3 lata temu
Coca cola pepsi, sprite,fanta. Dostarcza dla nich coś polski rolnik, że niby ucierpi?
pączek
4 lata temu
A nie mogą utrzymać cen, a obniżyć zawartość cukru w produktach? Wszystko jest tak okropnie słodkie. I bez zastępowania cukru syropem glukozowo fruktozowym, bo to jest beznadziejny substytut cukru. Wszędzie tyle tego napchane, już nie smakuje dobrze, a ludzie tyją.
WkurzonyStefa...
4 lata temu
Co za banda de*ili rządzi tym krajem - tylko podatki potrafią wymyślać - precz z nimi! Kiedy strajk?
Globetrotuar
4 lata temu
zużywam mniej niż kilogram cukru na rok więc ten podatek mi wisi,ale życzę PPM jeszcze wielu,wielu takich genialnych pomysłów powstałych chyba w czasach gdy walczył w partyzantce antykomunistycznej i o czymś ukryty w leśnych ziemiankach musiał myśleć, a nie tylko o wysadzaniu ruskich pociągów i pomordowanych towarzyszach walki
ah
4 lata temu
może podatek od oglądania tvpis,... a już jest, to abonament.
...
Następna strona