Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Podatek od cukru. Sejmowa komisja nowelizuje ustawę, której nie ma

102
Podziel się:

Tak zwana ustawa o podatku od cukru co prawda przeszła przez Sejm, ale później pojawiła się pandemia koronawirusa i proces legislacyjny stanął. Teraz sejmowa komisja zdrowia chce przepchnąć, w ramach ustawy covidowej, nowelizację ustawy cukrowej. Problem w tym, że nie można nowelizować ustawy, która nie obowiązuje.

Opłata cukrowa. Komisja zdrowia chce nowelizacji ustawy, której nie ma
Opłata cukrowa. Komisja zdrowia chce nowelizacji ustawy, której nie ma (East News)

Były poseł Przemysław Wipler wytknął władzy próbę nowelizacji nieistniejącej ustawy. Co prawda rządowy projekt ustawy "o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów" wyszedł z Sejmu 18 lutego, to później wrócił do niego tuż po odrzuceniu przez Senat i utknął, bo pojawiły się problemy związane z pandemią koronawirusa.

"To jakiś kompletny kosmos: w nocy na komisji zdrowia wprowadzono poprawkę do kolejnej ustawy 'covidowej', nowelizującą... nieuchwaloną, nieistniejącą ustawę o podatku od cukru. Czy w Polsce jest jakaś opozycja? Czy istnieje jakiś regulamin Sejmu? Przecież to bandyterka prawna" - napisał na swoim Twitterze Wipler.

Główna zmiana dotyczy daty wejścia nowej daniny w życie, to miałoby nastąpić 1 stycznia 2021 r. Pierwotnie miała wejść w życie już 1 lipca 2020 r., jednak to pokrzyżowała pandemia koronawirusa i dotąd nawet nie wiadomo, kiedy w ogóle ustawa zostanie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zobacz także: Obejrzyj: Polska nie powtórzyła błędów. "Pomoc przyszła zanim firmy upadły"

O powrocie do pracy nad nową daniną mówi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Zapowiada, że podatek od cukru i słodkich napojów miałby wejść w życie w 2021 r.

- W szczycie epidemii podjęliśmy decyzję o odłożeniu prac nad opłatą cukrową. Wracamy do nich i uwzględniamy postulaty środowisk biznesowych, dotyczące wydłużenia terminu vacatio legis. Chcemy, aby nowa opłata weszła w życie od 2021 r. – powiedział Cieszyński, cytowany przez PAP.

Podatek cukrowy

Podatek cukrowy, czyli dodatkowa opłata od słodzonych napojów i alkoholu sprzedawanego w małych opakowaniach, od początku budzi spore kontrowersje szczególnie w branży spożywczej, rolniczej i sadowniczej. Przedstawiciele tych branż wskazywali, że na skutek nowych regulacji pracę może stracić kilkanaście tysięcy ludzi.

W skład podatku ma wchodzić opłata stała i zmienna. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a dodatek to 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej.

Wpływy z podatku w 2020 r. miały wynieść dwa mld zł. Rząd zapewnia, że celem wprowadzenia nowej daniny jest działanie prozdrowotne i przeciwdziałanie nadmiernemu spożywaniu cukru, które prowadzi do otyłości.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(102)
anticukier
3 lata temu
Siper pomysl wkoncu
Normal
3 lata temu
Jak dla mnie przez te głupie decyzję powinno dojść do rewolucji i zrzucenia tych niekompetentnych ludzi ze stanowisk rządowych ustawa o cukrze itp w czym problem ogarnąć gospodarkę ja się nie zdziwię jak ludzie będą mieć dość tak jak z tym strajkiem kobiet powodzenia rządzie
AndrzejKorek
4 lata temu
Czy my żyjemy w normalnym kraju? Czytając takie artykuły odnoszę wrażenie, że coraz nam dalej do zachodu, a coraz bliżej do wschodu.
...
4 lata temu
Po co bawić się w kolejne podatki, skoro można zmniejszyć wynagrodzenie rządu do minimalnej krajowej i ewentualnie zredukować liczbę posłów o minimum 50% No i jak bycie posłem się przez tą minimalną krajowa przestanie opłacać to obecne i przyszłe darmozjady odpuszczą, robiąc miejsce dla tych co jednak chcieli by zrobić coś dobrego dla tego kraju. A jak i takich zabraknie to i nawet anarchia jest chyba lepszą alternatywą niż to co jest obecnie. Największym błędem każdego ustroju politycznego jest dopuszczanie człowieka do władzy
edzio
4 lata temu
Może wprowadzić podatek od urzędników. Każdy urzędnik będzie płacić podwójnie za wszystko?
...
Następna strona