Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
22.07.2020 19:50

Podatek od cukru. Sejmowa komisja nowelizuje ustawę, której nie ma

Tak zwana ustawa o podatku od cukru co prawda przeszła przez Sejm, ale później pojawiła się pandemia koronawirusa i proces legislacyjny stanął. Teraz sejmowa komisja zdrowia chce przepchnąć, w ramach ustawy covidowej, nowelizację ustawy cukrowej. Problem w tym, że nie można nowelizować ustawy, która nie obowiązuje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Opłata cukrowa. Komisja zdrowia chce nowelizacji ustawy, której nie ma

Były poseł Przemysław Wipler wytknął władzy próbę nowelizacji nieistniejącej ustawy. Co prawda rządowy projekt ustawy "o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów" wyszedł z Sejmu 18 lutego, to później wrócił do niego tuż po odrzuceniu przez Senat i utknął, bo pojawiły się problemy związane z pandemią koronawirusa.

"To jakiś kompletny kosmos: w nocy na komisji zdrowia wprowadzono poprawkę do kolejnej ustawy 'covidowej', nowelizującą... nieuchwaloną, nieistniejącą ustawę o podatku od cukru. Czy w Polsce jest jakaś opozycja? Czy istnieje jakiś regulamin Sejmu? Przecież to bandyterka prawna" - napisał na swoim Twitterze Wipler.

Główna zmiana dotyczy daty wejścia nowej daniny w życie, to miałoby nastąpić 1 stycznia 2021 r. Pierwotnie miała wejść w życie już 1 lipca 2020 r., jednak to pokrzyżowała pandemia koronawirusa i dotąd nawet nie wiadomo, kiedy w ogóle ustawa zostanie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Obejrzyj: Polska nie powtórzyła błędów. "Pomoc przyszła zanim firmy upadły"

O powrocie do pracy nad nową daniną mówi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Zapowiada, że podatek od cukru i słodkich napojów miałby wejść w życie w 2021 r.

- W szczycie epidemii podjęliśmy decyzję o odłożeniu prac nad opłatą cukrową. Wracamy do nich i uwzględniamy postulaty środowisk biznesowych, dotyczące wydłużenia terminu vacatio legis. Chcemy, aby nowa opłata weszła w życie od 2021 r. – powiedział Cieszyński, cytowany przez PAP.

Podatek cukrowy

Podatek cukrowy, czyli dodatkowa opłata od słodzonych napojów i alkoholu sprzedawanego w małych opakowaniach, od początku budzi spore kontrowersje szczególnie w branży spożywczej, rolniczej i sadowniczej. Przedstawiciele tych branż wskazywali, że na skutek nowych regulacji pracę może stracić kilkanaście tysięcy ludzi.

W skład podatku ma wchodzić opłata stała i zmienna. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a dodatek to 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej.

Wpływy z podatku w 2020 r. miały wynieść dwa mld zł. Rząd zapewnia, że celem wprowadzenia nowej daniny jest działanie prozdrowotne i przeciwdziałanie nadmiernemu spożywaniu cukru, które prowadzi do otyłości.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-07-2020

KrzyssSkoro tak im zalezy na zdrowiu rodaków to wystarczy ustawowo ograniczyć udzial cukrów w przetworzonej żywności. Teraz to kolejne wyciaganie kasy które … Czytaj całość

22-07-2020

Gosc2 miliardy w sam raz dla TVP. Z czegos trzeba pokryć dotacje. Rząd PiS i cała partia są najgorszymi złodziejami. Za chwile rozwala Lotos za kilka … Czytaj całość

23-07-2020

RympalaKiedyś był pomysł na podatek od deszczu, dziś wraca w wariancie podatku od cukru.

Rozwiń komentarze (98)