Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Weronika Szkwarek
|
aktualizacja

Podatek cukrowy. Coca-Cola największym płatnikiem tej daniny w Polsce

48
Podziel się:

Podatek cukrowy to danina, która ma wspierać prozdrowotne wybory konsumentów. W maju bieżącego roku wpływy z tego tytułu do budżetu państwa wyniosły prawie 144 mln zł, a w ciągu pięciu miesięcy wpłynęło 612 mln zł. Coca-Cola HBC jest największym płatnikiem tej daniny w Polsce.

Podatek cukrowy. Coca-Cola największym płatnikiem tej daniny w Polsce
Wpływy Coca-Coli na rzecz podatku cukrowego wyniosły ponad pół miliarda złotych (Adobe Stock, pixarno)

Przypomnijmy, że podatek cukrowy miał ograniczyć spożycie słodkich napojów wśród Polaków. Wyższe ceny za napoje słodzone miały spowodować zniechęcenie konsumentów ich zakupem, co miało się przełożyć z kolei na redukcję cukru i substancji słodzonych w oferowanych przez firmy produktach.

Wpływu z podatku cukrowego

W maju br., jak powiedziała Agnieszka Borek z Ministerstwa Finansów, wpływy z podatku cukrowego wyniosły 143 mln 842 tys. zł, czyli w ciągu pięciu miesięcy 2022 r. wpłynęło 611 mln 692 tys. zł. Jak oceniła, "są one na poziomie zbliżonym do wpływów z ubiegłego roku".

Ile z tego wpłaca Coca-Cola? Firma, jak przekazała na konferencji prasowej z okazji 50-lecia marki w Polsce, w 2021 roku wpłaciła 563 mln zł.

Jesteśmy bardzo dużym płatnikiem do budżetu, warto przywołać wprowadzony w 2021 roku tak zwany podatek cukrowy. Za ostatni rok wpłaciliśmy 563 mln zł z tytułu tego podatku, co stanowiło największy wpływ spośród wszystkich przedsiębiorstw w Polsce – podał Jaak Mikkel, dyrektor generalny Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie.

I dodał, że roczny wkład, jaki Coca-Cola wnosi w rozwój polskiej gospodarki, przekracza 3,6 mld zł. – Ponieważ działamy w Polsce, współpracujemy z szeroką rzeszą partnerów, każda złotówka przychodu systemu Coca-Cola przekłada się na dodatkowe 3,8 zł, które zasila polską gospodarkę – powiedział.

W 2021 roku wpływ podatku cukrowego wyniósł 1,628 mld zł. To zdecydowanie mniej niż prognozowano. Według stanu na listopad 2021 roku 839 firm dokonywało wpłat do budżetu z tego tytułu.

Jak wynika z ustawy, opłata cukrowa jest sumą dwóch wartości, stałej i zmiennej. Na każdy litr napoju opłata wynosi: 0,50 zł opłaty stałej – za zawartość cukrów w ilości równej lub mniejszej niż 5 g w 100 ml napoju lub za zawartość (w jakiejkolwiek ilości) co najmniej jednej substancji słodzącej i 0,05 zł opłaty zmiennej – za każdy gram cukrów powyżej 5 g w 100 ml napoju. Napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny są objęte dodatkową opłatą w wysokości 0,10 zł w przeliczeniu na litr napoju, a opłata nie może wynieść więcej niż maksymalnie 1,2 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju.

Zmiany w podatku cukrowym

Jak podał resort finansów, pobór opłat z podatku cukrowego jest obecnie bardzo skomplikowany z powodu szerokiego katalogu podmiotów zobowiązanych do jego opłaty. W związku z tym urząd przygotował zmiany w ustawie.

Ministerstwo Finansów opracowało projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym w odniesieniu do regulacji opłaty cukrowej. Jego celem jest uproszczenie poboru opłaty od środków spożywczych oraz wyeliminowanie ograniczeń i wątpliwości interpretacyjnych związanych ze stosowaniem obowiązujących przepisów – poinformowała Borek.

Dodatkowo projekt zawiera również obniżenie wysokości sankcji oraz możliwość zwrotu zapłaconej opłaty od napojów wyprowadzonych z kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
jarko640
2 miesiące temu
Banda nieuków już rozpisuje się o podatku cukrowym dla firm... w calym świecie podatki są ściagane na potęgę... tylko w Polsce zawsze znajdą sie nieuki, ktore nie potrafią zrozumiec tegoechanizmu... do nauki i książek lenie...a nie do pisania.
Radek
2 miesiące temu
Kolejne podatki = inflacja
stan
2 miesiące temu
Powinna być drobna korekta w tytule - ile Polacy płacą za nowy podatek od cukru. Jak widać złożyliśmy się na nie małą kwotę, która miała wspomóc Polską Służbę Zdrowia. Czy w związku z tym coś się poprawiło? Jakoś nie zauważyłem...
Jjj
2 miesiące temu
przestańcie pić ten syf z cukrem i innymi słodzikami zaoszczędicie kasę na dentyście lekarzu diabetologu czyli zadbacie o swoje zdrowie
Bartek
2 miesiące temu
Ja uważam że to jakieś brednie. Należy zacząć od tego że jeszcze przed "drożyzną" znacznie podrożały wszystkie napoje gazowane, niegazowane z cukrem i co najbardziej absurdalne napoje bez cukry, zero itp, słodzone słodzikami czyli bez cukru. A teraz czytamy ze to Coca Cola placi podatek. Owszem przekazuje pieniążki ktore najpierw pobrane zostały od nas wszystkich.
...
Następna strona