Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Podatek cukrowy i opłata za "małpki". Ministerstwo zapowiada projekt

147
Podziel się:

W pierwszym kwartale 2020 roku zostać przyjęty przez rząd projekt ustawy, wprowadzającej tzw. podatek cukrowy. Zostałby on nałożony na produkty wysokocukrowe, przede wszystkim napoje. Dodatkowo opodatkowane mają być też niektóre wyroby alkoholowe i suplementy diety.

Ministerstwo zdrowia zapowiada walkę o zdrowie Polaków. Chce do tego wykorzystać... podatki i opłaty
Ministerstwo zdrowia zapowiada walkę o zdrowie Polaków. Chce do tego wykorzystać... podatki i opłaty (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Z wykazu prac legislacyjnych rządu, opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji wynika, że w pierwszym kwartale możemy spodziewać się nowych przepisów dotyczących m.in. walki z otyłością wśród Polaków.

Rząd chce do tego wykorzystać podatki. Przy okazji wzbogaci się więc budżet państwa.

"Zasadniczym celem projektu ustawy (...) jest wykorzystanie polityki fiskalnej jako narzędzia walki z nadwagą i otyłością przez nałożenie dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje zastosowane ze względu na swoje właściwości słodzące, substancji słodzących, kofeiny, guarany lub tauryny" - czytamy.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

"Wpływy z tytułu opłaty od napojów będą przekazywane w wysokości 98 proc. do NFZ na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej" - tłumaczy resort zdrowia. Pozostałe 2 proc. mają trafić do dyspozycji ministerstwa finansów i zostać przeznaczone na koszty administracyjne, związane z poborem podatku.

Rząd chce również wypowiedzieć wojnę tzw. małpkom, czyli butelkom mocnego alkoholu o małej pojemności.

"Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml" - czytamy.

Łączna opłata będzie odprowadzana w 50 proc. do gmin na terenie których odbywa się sprzedaż, a w połowie do NFZ.

Dodatkowe opłaty obejmą również suplementy diety. "Podmioty świadczące usługę będącą reklamą suplementu diety będą zobowiązane do wniesienia na rachunek właściwego urzędu skarbowego opłaty w wysokości 10 proc. podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynikającej z tej usługi. Środki te zostaną następnie przekazane do NFZ w celu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej" - informuje resort zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(147)
UNI
3 lata temu
ino patrzom jak wyrwać ludziom łostatnie grosze
cynik
4 lata temu
Za te malpki w sejmie te powinni brac podatek. Ale ten podatek owe malpki powinny olacac z wlasnych pieniedzy bez mozliwosci odliczania w koszty
Brutus
4 lata temu
Nochal i jego zlodzieje
Eryk
4 lata temu
Co tam malpki - zobaczcie jak gaz LPG poszedl w gore - srednio o 40 -50 groszy. Czas oddac swoje 500+ . A zobaczycie co bedzie po wyborach prezydenckich. Jeszcze bedziecie robic za miske ryzu jak to Morawiecki mowil
🤔🤔
4 lata temu
zawartość tak zwanych >małpek< powinna być gratis, (naród pijany = naród głupi) lecz kaucja za buteleczkę powinna wynosić najmniej 100zł
...
Następna strona