Notowania

Podatek cukrowy i opłata za "małpki". Ministerstwo zapowiada projekt

W pierwszym kwartale 2020 roku zostać przyjęty przez rząd projekt ustawy, wprowadzającej tzw. podatek cukrowy. Zostałby on nałożony na produkty wysokocukrowe, przede wszystkim napoje. Dodatkowo opodatkowane mają być też niektóre wyroby alkoholowe i suplementy diety.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ministerstwo zdrowia zapowiada walkę o zdrowie Polaków. Chce do tego wykorzystać... podatki i opłaty (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Z wykazu prac legislacyjnych rządu, opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji wynika, że w pierwszym kwartale możemy spodziewać się nowych przepisów dotyczących m.in. walki z otyłością wśród Polaków.

Rząd chce do tego wykorzystać podatki. Przy okazji wzbogaci się więc budżet państwa.

"Zasadniczym celem projektu ustawy (...) jest wykorzystanie polityki fiskalnej jako narzędzia walki z nadwagą i otyłością przez nałożenie dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje zastosowane ze względu na swoje właściwości słodzące, substancji słodzących, kofeiny, guarany lub tauryny" - czytamy.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

"Wpływy z tytułu opłaty od napojów będą przekazywane w wysokości 98 proc. do NFZ na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej" - tłumaczy resort zdrowia. Pozostałe 2 proc. mają trafić do dyspozycji ministerstwa finansów i zostać przeznaczone na koszty administracyjne, związane z poborem podatku.

Rząd chce również wypowiedzieć wojnę tzw. małpkom, czyli butelkom mocnego alkoholu o małej pojemności.

"Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml" - czytamy.

Łączna opłata będzie odprowadzana w 50 proc. do gmin na terenie których odbywa się sprzedaż, a w połowie do NFZ.

Dodatkowe opłaty obejmą również suplementy diety. "Podmioty świadczące usługę będącą reklamą suplementu diety będą zobowiązane do wniesienia na rachunek właściwego urzędu skarbowego opłaty w wysokości 10 proc. podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynikającej z tej usługi. Środki te zostaną następnie przekazane do NFZ w celu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej" - informuje resort zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-12-2019

mmAkurat, kasa pójdzie na NFZ a z drugiej strony tyle z NFZ zabiorą, jest to zwykły drenaż kieszeni podatnika, brakuje kasy na 500+ i taka jest prawda

20-12-2019

yadooBanda złodziei!!

20-12-2019

EutanastaWprowadżcie głąby podatek od życia!!Wszak najbardziej szkodzi zdrowiu człowiek żywy,martwy nie przysparza kłopotów sobie i temu rządowi

Rozwiń komentarze (146)