Notowania

Akcyza jednak wzrośnie. Sejm odrzucił sprzeciw Senatu, wystarczy już tylko podpis Dudy

W piątek po południu Sejm odrzucił uchwałę Senatu, który nie chciał zgodzić się na 10-procentową podwyżkę akcyzy. To oznacza, że alkohol i papierosy w przyszłym roku prawie na pewno zdrożeją. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Akcyza na alkohol w górę. Podrożeją również papierosy. Sejm właśnie przegłosował ustawę (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Za uchyleniem decyzji Senatu zagłosowało 240 posłów. Utrzymać ją chciało 202 parlamentarzystów. Tym samym ustawa podnosząca akcyzę została skierowana do prezydenta. Jak już pisaliśmy w money.pl, tak późne przekazanie prezydentowi ustawy podnoszącej podatki stanowi naruszenie konstytucji.

Mateusz Morawiecki nie może być zadowolony - podwyżka akcyzy przyniesie mniej niż planował
Rząd przegrywa z kalendarzem i konstytucją. Podwyżka akcyzy się opóźni

Przypomnijmy, że pomysł podniesienia akcyzy pojawił się w połowie listopada. Rząd chciał, by podatek wzrósł o 10 proc., mimo że wcześniej zapowiadał skromniejszą, 3-proc. podwyżkę.

Projekt ustawy błyskawicznie przeszedł przez Sejm, gdzie wielkiego sprzeciwu nie było. Po niespełna miesiącu nowymi przepisami zajął się Senat, który jednak postanowił odrzucić podwyżkę.

Głosowanie w izbie wyższej odbyło się w środę po południu. Za odrzuceniem nowelizacji głosowało 51 senatorów, przeciw było 46, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Obejrzyj: Wiedza Polaków na temat IKE. Dlaczego nie myślimy o swojej emeryturze?

Ustawa jednak w trybie ekspresowym wróciła do Sejmu. Po to, by zdążyć jeszcze przed końcem roku.

W czwartek po południu zebrała się sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Jej stanowisko - odrzucić uchwałę Senatu, który chciał odrzucić ustawę w całości.

Do stanowiska komisji przychyliła się sejmowa większość. To oznacza, że teraz ustawa trafi już prosto do prezydenta, który będzie miał na podpis 21 dni. Nie należy się jednak spodziewać, by Andrzej Duda potrzebował aż tyle czasu. Najpewniej podpis złoży jeszcze przed sylwestrem, a może i przed świętami.

Przypomnijmy, że projekt ustawy podnoszącej akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe nie był konsultowany z branżą. Powinien, ale po raz kolejny zastosowano mechanizm przyjęcia ustawy "w trybie odrębnym". Zgodnie z prawem można bowiem przyjąć projekt ustawy w takim trybie bez konsultacji, o ile uzasadniają to okoliczności lub "gdy waga lub pilność sprawy wymaga niezwłocznego jej rozstrzygnięcia".

W listopadzie rząd jednak zmienił plany. - Jesteśmy bardzo zaskoczeni. Nikt z nami tego nie konsultował. Podwyżka dotknie wszystkich, również budżet - mówił wtedy money.pl Andrzej Szumowski ze Stowarzyszenia "Polska Wódka".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: akcyza, wzrost akcyzy, alkohol, papierosy, akcyza na alkohol, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-12-2019

vitSuper, nastawiam zacier, będziemy pędzić bimberek, taj jak podczas stanu wojennego.

20-12-2019

koolek50Czy w ciągu ostatnich lat przeszła przez parlament chociaż jedna ustawa w normalnym trybie?

20-12-2019

SuchyNo i nielegalne fabryki fajeczek już zacierają rączki.W sumie to dzięki PiS od niedawna nie palę.Z powodów ideologicznych😜

Rozwiń komentarze (111)