Notowania

Wyższa kwota wolna od podatku. Premier obiecał Polakom ulgi

Rząd chce zmniejszyć obciążenia podatkowe dla zarabiających poniżej średniej krajowej. Premier Morawiecki, podczas debaty nad wotum zaufania, zapowiedział, że jego gabinet pracuje nad rozwiązaniami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JACEK DOMINSKI/REPORTER /EAST NEWS)
Na zdjęciu Mateusz Morawiecki (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER /EAST NEWS)

Rząd zaproponuje ulgi dla kolejnych grup społecznych – pisze "Super Express" powołując się na wystąpienie premiera Morawieckiego podczas debaty nad wotum zaufania.

O możliwości zmniejszenia obciążeń podatkowych pisze również "Dziennik Gazeta Prawna". Sposobem na to miałoby być podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Jak zauważa dziennik w Polsce jej wysokość jest najniższa w całej Unii Europejskiej. Dla przykładu nasi zachodni sąsiedzi odliczają od podatku 10 razy więcej niż Polacy. Ale nie tylko Niemcy. Chorwaci z kolei mogą odliczyć pięciokrotnie więcej od nas.

Zobacz też: Drastyczne podatki w Polsce. Kaźmierczak: "nawet mafia brała mniej":

Za nami już jedna podwyżka kwoty wolnej była – z 6,6 tys. do 8 tys., ale dotyczy ona zaledwie tych osób, które zarabiają mniej niż 13 tys. rocznie. To, jak zauważa dziennik, ułamek zatrudnionych.

Aby realnie ulżyć statystycznemu obywatelowi, kwota wolna od podatku powinna dotyczyć osób zarabiających do 55 tys. rocznie. Ale jak podkreśla SE, byłoby to zbyt wielkie obciążenie dla budżetu. Ekspert Centrum Adama Smitha postuluje, aby ten próg ustawić na 35 tys. rocznie, czyli kwocie jaką odliczać mogą polscy posłowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: materusz morawiecki, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-12-2018

okiCzy ktoś jeszcze wierzy temu człowiekowi?

14-12-2018

EmerytTo są PISoskręty

14-12-2018

emerytAle wielka łaskę zrobi polakom.

Rozwiń komentarze (498)