Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Zerowy PIT do 26. roku życia przyjęty. Premier spotkał się z młodymi

524
Podziel się:

Zwolnienie z podatku PIT pozwoli młodym do 26. roku życia zaoszczędzić nawet 4600 zł w skali roku. - Chcemy, aby jak najwięcej pieniędzy zostawało w waszych portfelach – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Przyjęta właśnie ustawa wchodzi w życie od 1 sierpnia.

- Wiem, że wielu młodych ludzi zostało ukąszonych myśleniem antypodatkowym. Rozumiem, że każdy chce, żeby jak najwięcej pieniędzy zostało w portfelu - mówił premier Mateusz Morawiecki.
- Wiem, że wielu młodych ludzi zostało ukąszonych myśleniem antypodatkowym. Rozumiem, że każdy chce, żeby jak najwięcej pieniędzy zostało w portfelu - mówił premier Mateusz Morawiecki. (Kancelaria Premiera/Twitter, Kancelaria Prezydenta RP)

- Jednym z głównych zadań, jakie sobie postawiliśmy wraz z rządem, było to, aby nie dochodziło do kolejnego upływu krwi, ubytku krwi, który szczególnie jest bolesny dla całego państwa, narodu, społeczeństwa, jeżeli dotyczy młodego pokolenia - mówił premier Morawicki.

Pomysł na zerowy PIT dla młodych pracowników to jeden z projektów tzw. piątki Kaczyńskiego, którą prezes PiS zapowiedział w lutym. Skorzystać ma z niego 2 mln Polaków do 26. roku życia.

- Chcemy, aby jak najwięcej pieniędzy zostawało w waszych portfelach - stwierdził premier. - W każdym aspekcie życia publicznego chcemy, byście Wy, ludzie młodzi, czuli, że macie perspektywy wejścia w życie zawodowe, realizowania karier gospodarczych.

Premier podzielił się również opowieścią, którą realizuje rząd przez kolejne programy. - Człowiek rodzi się i od pierwszego dziecka państwo wspiera rodzinę w ramach programu Rodzina 500+. Aby tak się stało, musieliśmy zacząć od uszczelnienia systemu podatkowego - mówił. - Chcemy, żeby państwo wspierało rodzinę i to wparcie będzie dostarczone, ale musieliśmy zacząć od uszczelnienia systemu podatkowego.

Co najmniej 1,6 tys. zł rocznie

Zerowy PIT zakłada zwolnienie podatkuzarówno pracowników na umowach o pracę, jak i osób pracujących na tzw. śmieciówkach. Według założeń ma zmniejszyć obciążenia dla osób o relatywnie niewysokich pensjach.

Przy minimalnej pensji 2250 zł brutto, zwolnienie pozwala zaoszczędzić 1,6 tys. zł w skali roku. Przy średnim wynagrodzeniu 4765 zł brutto w portfelu młodym zostanie ok. 4600 zł rocznie.

Zerowy PiT ma również pozwolić młodym ludziom łatwej rozpocząć pracę i równocześnie dać możliwość powrotu na rynek pracy osobom pracującym w szarej strefie. Jak twierdzi resort finansów, zmiana ta przyczyni się również do poprawy współczynnika aktywności zawodowej osób młodych oraz spadku bezrobocia wśród tej grupy wiekowej.

Zwolnienie dotyczy zarobków nieprzekraczających kwoty 85 528 zł rocznie.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o zerowym podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 sierpnia.

Przypomnijmy jednak, że ów projekt miał zostać ogłoszony do końca marca, a sama ustawa wejść w życie 1 października br.

Tanie mieszkania

Premier odniósł się również do kwestii wysokich cen mieszkań w Polsce. - Program Mieszkanie+ ma dać impuls deweloperom do obniżenia cen mieszkań w Polsce - zaznaczył premier.

- Chcemy z Wami podpisać swego rodzaju kontrakt społeczny dla młodych ludzi, "Plan Dla Młodych", który ma służyć wszystkim młodym - tym, którzy studiują i tym, którzy nie studiują, tym z małych i wielkich miejscowości. Żeby pokazać, że Polska jest jedna - podkreślił premier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(524)
edith
4 lata temu
Kolejny "genialny" pomysł. A co z osobami pomiędzy 30-40 rokiem życia, które wkładają sporą sumę do budżetu. Jestem osobą, w tej grupie, pracuję po min. 250h w miesiącu i nic tylko oddaję i oddaję.. :-( A co z przedsiębiorcami niezależnie od wieku... Dużo by wyliczać...Tylko głupi dałby się na to załapać. Zaraz wzrosną rachunki za prąd, kwoty wydawane na jedzenie i de facto nic z tego nie wyjdzie oprócz powiększającego się długu...
Vera
4 lata temu
Teraz młodzi więcej kasy w portfelu mieć będą to zauważa co i jak się swieci w kraju, ze rząd ich chce wspierać i pomagać nawet w kwestii finansowej
Kawaler
4 lata temu
Wiadomo ze kolejny super pomysł. Tylko PiS mógłby wymyślić coś na korzyść obywateli i cieszyć się z poparcia. Szanuje ich sposób postępowania
Agatka
4 lata temu
To dobry kopniak dla młodych ludzi. Zobaczą ze PiS wspiera obywateli i będzie to dobry sygnał przed wyborami bo zapewne oni tez głos na nich zostawia
tak89
4 lata temu
młode osoby wchodzące w dorosłe życie potrzebują pieniędzy - to jest zrozumiałe. Teraz zostanie im więcej kasy w portfelu wiec będą mogli sobie zaoszczędzić
...
Następna strona