Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Zmiany w JPK_VAT. Na czym polega nowa struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego?

1
Podziel się:

Składanie do urzędu skarbowego JPK_VAT wg nowej struktury od października 2020 roku obejmie wszystkich przedsiębiorców. Podpowiadamy, co dokładnie oznaczają zmiany w składaniu deklaracji.

Zmiany w JPK_VAT. Na czym polega nowa struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego?
Zmiany w JPK_VAT. Na czym polega nowa struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego? (Getty Images)

Zmiany w JPK VAT. Na czym polega nowa struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego?

Największa zmiana w JPK sprowadza się do tego, że choć aktualnie każdy czynny podatnik VAT zobowiązany jest do wysyłki zarówno deklaracji VAT, jak i pliku JPK VAT, od października obowiązek ten zostanie uchylony.

Zobacz także: Zmiana w <a href="https://money.pl/podatki/">podatkach</a> dla części firm. "To proces uszczelnienia"

W myśl zmian przepisów w VAT nowy JPK VATz deklaracją od października 2020 roku został określony strukturą JPK V7M (w przypadku rozliczeń miesięcznych) i JPK V7K (w przypadku rozliczeń kwartalnych). Co to oznacza w praktyce?

Od października 2020 r. każdy podatnik będzie zobowiązany do złożenia nowego pliku JPK w formie elektronicznej. Jednocześnie składanie deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K nie będzie możliwe w inny sposób niż przy pomocy nowego Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Ewidencja VAT. Na czym polega JPK?

Przypomnijmy, że wraz z początkiem 2018 roku mikroprzedsiębiorcy zaczęli prowadzić elektroniczną ewidencję VAT w postaci rejestru sprzedaży i zakupów VAT. Następnie przesyłają ją w formie JPK_VAT. _Duże przedsiębiorstwa wysyłają JPK VAT już od 1 lipca 2016 r., a małe i średnie od 1 stycznia 2017 r.

Ze składania JPK zwolnione są osoby, które sprzedają wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT (zwolnienie przedmiotowe – art. 43 ust. 1) lub towary i usługi, które są opodatkowane VAT, jeśli przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia podmiotowego (zgodnie z art. 113 ust. 1 lub 9), ponieważ jego obrót wyniósł mniej niż 200 tys. zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Jaco
3 lata temu
Aplikacja emikrofirma do tworzenia nowych JPK ma się pojawić w październiku.To za późno aby nauczyć i wdrożyć ją w firmie