Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podwyższony tymczasowo VAT zostaje na dłużej. Wprowadzono go już dekadę temu

134
Podziel się:

Podwyżka stawek wprowadzona w 2011 roku miała być tymczasową. Nawet w czasie wysokiej koniunktury rząd PiS nie zamierzał go obniżyć.

Podwyższony tymczasowo VAT zostaje na dłużej. Wprowadzono go już dekadę temu
Premier Mateusz Morawiecki (KPRM, KPRM Krystian Maj)
bFfVuvNh

Podwyżka stawek VAT do 8 i 23 proc. wprowadzona została w styczniu 2011 roku. Miała być tymczasowa i obowiązywać do końca 2013 roku - przypomina portal InnPoland.

Stosowanie wyższych stawek przedłużył jednak rząd PO-PSL, ale jak się okazało, na rękę był również jego krytykom ze Zjednoczonej Prawicy, która również nie zmieniła zasiedziałego już od blisko dekady podatku.

Beata Szydło jeszcze w 2015 roku na konwencji wyborczej obiecywała powrót do stawek 22 i 8 proc., ale ostatecznie jej rząd znów przedłużył obowiązywanie wyższego podatku do końca 2018 roku.

bFfVuvNj

Na horyzoncie jednak obniżki nie widać. Przy okazji projektowania budżetu na 2021 rok rząd PiS znowu zdecydował się na odroczenie obniżki. Tym razem jednak daty nie podał. Wiemy jedynie, że nie stanie się to w przyszłym roku.

Jak pisaliśmy w money.pl, resort finansów przez pewien czas utrzymywał, że obniży VAT, ale dopiero wtedy, gdy zostanie spełniony szereg ekonomicznych warunków: dług publiczny netto spadnie poniżej 43 proc. PKB, a nominalny wynik nie będzie znacząco odchylony od średniookresowego celu budżetowego.

Zobacz także: Podatki pójdą w górę? "W budżecie potrzebne są świeże pieniądze"
bFfVuvNp

Do tych warunków ostatnio dołożył jeszcze stabilizującą regułę wydatkową (SRW), którą dopiero co zawiesił. W uproszczeniu więc obniżka podatków ma być powiązana z dobrymi wynikami budżetu.

Jak mówił na łamach money.pl prof. Witold Orłowski, o obniżce możemy zapomnieć przez najbliższe kilak lat. - Skoro PiS w czasach bardzo dobrej koniunktury nie zdecydował się na taki ruch, to tym bardziej nie zrobi tego w najbliższych latach - zaznaczył.

bFfVuvNq

Jak wówczas wyjaśnił, obecnemu rządowi taka obniżka nie jest na rękę. - Szkoda rezygnować z tych dodatkowych 9 mld zł w budżecie, a kosztów politycznych praktycznie nie ma żadnych - mówi ekonomista. Przypomina tym samym, że winą za podwyżki VAT można przecież obarczać poprzednią ekipę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfVuvNK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(134)
Pinokio
4 tyg. temu
Panie Morawiecki!!!!!Rząd PO-PSL podwyższył tymczasowo VAT do 23% w 2011rpodczas największego kryzysu finansowego na świecie po drugiej wojnie światowej!........... PIS w kampanii wyborczej w 2015r obiecywał jego obniżkę z powrotem do 22%!!!! Mimo koniunktury gospodarczej na świecie nie zrobił tego do dzisiaj!!!!!!!!!Dlaczego pan tego nie mówi ??
666
rok temu
Np i rozdali całą kasę na kupowanie głosów a teraz to co było zaoszczędzone za czasów PO i PSL by wie przydało podczas czasu kryzysu . I znowu społeczeństwo musi płacić za nie swoje błędy i złodziejstwo PISu .
Ddfgfd
rok temu
Bardzo dobrze.Klasa polityczna niedlugo zniknie. Nikt im tego nie podaruje.Skonczy sie jak kiedys za rewolucji francuskiej...?
bFfVuvNL
Dddf
rok temu
Po co wpłacać 500 + jak nie ma kasy i trzeba drukować i zadłużać się i obciążać przyszłe pokolenia. Zwłaszcza że sezon grillowy się kończy się nie trzeba będzie smażyć chabaniny z marketu.
Filip
rok temu
Każda podwyżka która wg. rządu jest czasowa zostaje z nami już na nie znany okres, każde czasowe zamrożenie rewaloryzacji pensji czy emerytury także. Każdy czasowo nałożony podatek czy opłata też pozostaje na nie znany czas. Żaden rząd nie zrezygnuje dobrowolnie z kolosalnych oszczędności czy wpływów do budżetu. Rzucą społeczeństwu ochłapy i będą zgarniać to z nawiązką w różnych dziwnych podatkach, opłatach czy podwyżkach. W najgorszym wypadku podejmą decyzję, a koszty i wszelkie obciążenia przerzucą na samorządy lub prywatnych właścicieli. Sami powiedzą że my wam daliśmy. Polityk nigdy do końca nie mówi prawdy, kręcą, mataczą, wiją się jak węgorz, aby nie obiecać wprost i nie ponosić odpowiedzialności.
...
Następna strona