Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Zmiany w podatku Belki. Budżet straci 1,5 mld zł

114
Podziel się:

Ubytek dochodów budżetu po zmianach w tzw. podatku Belki wyniesie ok. 1,5 mld zł w '25, a w latach 2026 i 2027 ok. 1,4 mld zł - poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Zmiany w podatku Belki. Budżet straci 1,5 mld zł
Marek Belka (Getty Images, Piotr Malecki)

Rozwiązanie dotyczące obniżenia tzw. podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych (np. z lokat, obligacji, akcji) mają już w przyszłym roku obniżyć przychody budżetowe o 1,5 mld zł w skali roku.

"Zakłada się, że zmiany te zaczną obowiązywać od 2025 r., a więc wprowadzane preferencje podatkowe będą wywierały skutki budżetowe dopiero od tego roku. Ogólnie szacowany ubytek dochodów budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z wprowadzeniem zmian w opodatkowaniu dochodów (przychodów) z kapitałów pieniężnych wyniesie w 2025 r. około 1,5 mld zł, a w latach 2026 i 2027 około 1,4 mld zł" - napisał.

Co się dzieje z podatkiem?

Neneman podał, że obecnie projekt ustawy znajduje się w konsultacjach wewnętrznych.

"Jeszcze w bieżącym kwartale zostanie przekazany do uzgodnień zewnętrznych i konsultacji publicznych. Po ich zakończeniu zostanie przedstawiony do przyjęcia przez Radę Ministrów. Dopiero po przyjęciu przez Radę Ministrów projekt może zostać złożony do Sejmu. Planujemy, że nastąpi to pod koniec bieżącego kwartału lub na początku III kwartału 2024 r" - napisał.

Przygotowywany w Ministerstwie Finansów projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera przepisy ograniczające opodatkowanie osiąganych przez osoby fizyczne dochodów (przychodów) z kapitałów pieniężnych. Propozycja zawarta w tym projekcie zakłada, że wprowadzone zostaną kwoty wolne od opodatkowania z oszczędności oraz z inwestycji kapitałowych.

W przypadku oszczędności, zwolnienie z podatku będzie dotyczyło części dochodów (przychodów) – do określonego rocznego limitu – z rachunków terminowych lokat oszczędnościowych oraz z obligacji, o terminie zapadalności co najmniej rok, które będą zapisane w wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym, osobno prowadzonym dla obligacji i osobno dla lokat terminowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie

Istotą projektowanego zwolnienia jest to, że instytucja finansowa, prowadząca wyodrębniony pakiet oszczędnościowy, nie będzie pobierała, jako płatnik, tzw. "podatku Belki" od dochodów (przychodów) z lokat terminowych lub obligacji, do wysokości kwoty zwolnionej. Natomiast powyżej tej kwoty instytucja finansowa, jako płatnik, będzie pobierała 19 proc. zryczałtowany podatek dochodowy, tak jak jest to obecnie.

W przypadku dochodów z inwestycji kapitałowych (np. ze sprzedaży akcji na giełdzie) wprowadzona będzie roczna kwota dochodów wolna od podatku, którą podatnik będzie rozliczał w zeznaniu rocznym PIT-38.

Zarówno roczna kwota zwolnienia dochodów (przychodów) z oszczędności gromadzonych w wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym obligacji lub lokat terminowych, jak i roczna kwota wolna od podatku od dochodów z inwestycji kapitałowych, określane będą w obwieszczeniu Ministra Finansów na każdy rok kalendarzowy.

Projekt zakłada, że każda z tych kwot będzie wynosiła iloczyn stopy depozytowej NBP na ostatni dzień trzeciego kwartału roku poprzedzającego rok podatkowy i 100 tys. zł (obecnie byłoby to 5250 zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(114)
Aradiusz
miesiąc temu
Pożyczasz państwu kasę (obligacje), i za to okradają cię podatkiem
pb158
miesiąc temu
a o dywidendach cisza i dalej 19% podatku w końcu to nie dla nich zysk kapitałowy tylko co...
konieczko
miesiąc temu
Ani PiS ani KO - trzeba po prostu być politycznym anarchistą bo do tego doprowadza grupa trzymająca władze bez względu na reprezentowany szyld
Ksanderos
miesiąc temu
Ta propozycja zmiany w podatku belki to jakaś kpina z tym co zapowiadali. Kolejne kłamstwo PO. No ale co tu się spodziewać po osobach które ciągle kłamią i naginają prawo "tak jak oni je rozumieją"
Miks
miesiąc temu
Odnośnie ostatniej wypowiedzi Tuska ,,wypalimy żelazem każdą zdradę" przypomnę, że krzyżacy też wypalały żelazem oczy Polakom jak też ucinali język .Nienawiść do wszystkiego co polskie to już misja...
...
Następna strona