Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cieślak: Gospodarka potrzebuje niższej akcyzy

0
Podziel się:
Cieślak: Gospodarka potrzebuje niższej akcyzy

Urszula Cieślak, dyrektor marketingu BM Reflex:

Decyzja o obniżce podatku akcyzowego jest jak najbardziej potrzebna. Pomimo małej korekty w ostatnich dniach, wszystko wskazuje, że w perspektywie długoterminowej ceny ropy będą szły w górę. Niestety rynek bardziej podatny jest na kolejne wzrosty niż trwałą przecenę.

Obniżka akcyzy oprócz tego, że realnie obniżyłaby poziom cen na stacjach - przede wszystkim benzyny, bo w przypadku diesla pole manewru jest bardziej ograniczone - miałaby też duży wpływ na nastroje konsumentów. Z psychologicznego punktu widzenia taki ruch w obecnej napiętej sytuacji na pewno jest potrzebny.

Uważam, że w perspektywie całej gospodarki niższa akcyza przyniesie wiele korzyści. Jeżeli wydatki na paliwa - które przecież trudno wyeliminować - będą stanowiły mniejszą część naszych domowych budżetów, to konsumpcja innych dóbr nie ucierpi tak, jak miałoby to miejsce wtedy gdy zmuszeni będziemy drogo tankować.

Na dodatek obniżenie stawki wcale nie musi oznaczać zmniejszenia założonych w budżecie wpływów z tytułu podatku akcyzowego. Przecież pozostawienie jej na obecnym poziomie tez nie gwarantuje osiągnięcia założonych przychodów, bo przy wysokich cenach konsumpcja może zostać ograniczona. Większa konsumpcja przy niższej akcyzie spowoduje, że budżet nie odczuje negatywnych skutków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)