Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Hubert Orzechowski
Hubert Orzechowski
|

Krajobraz po aferze KNF. Prawie połowa Polaków nie wie, czy można ufać bankom

168
Podziel się

41 proc. Polaków nie wie, czy można ufać bankom, co drugi nie obawia się o bezpieczeństwo oszczędności, ale co trzeci już tak - wynika z sondażu Ariadny przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski i money.pl.

Leszek Czarnecki i Marek Chrzanowski, czyli dwaj główni bohaterowie afery KNF
Leszek Czarnecki i Marek Chrzanowski, czyli dwaj główni bohaterowie afery KNF (EastNews)
bDnBmudN

Na pytanie, w jakim stopniu ufasz bankom działającym w Polsce, twierdząco odpowiada 36 proc. Polaków. Brak zaufania deklaruje 23 proc. ankietowanych. Najwięcej ankietowanych - 41 proc. - wybrało jednak odpowiedź trzecią, czyli „trochę nie ufam, a trochę ufam”.

Zobacz także: Andrzej Dera o aferze KNF. Uderza w Czarneckiego

– Sondaż, przeprowadzony już po publikacjach prasowych dotyczących KNF, pokazuje, że zaufanie do banków jest solidne i stabilne – podkreśla w rozmowie z money.pl Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. Jego zdaniem prowadzone od lat badania ZBP pokazują stałą tendencję wzrostową. Zdaniem Barbricha jest ona związana z coraz większym „ubankowieniem” społeczeństwa. – Już ponad 80 proc. Polaków ma konto w banku. A większe zaufanie do banków wykazują osoby, które korzystają z ich usług niż ci, którzy konta nie posiadają – analizuje.

bDnBmudP

Ariadna

A co Polacy wiedzą o Komisji Nadzoru Finansowego? Okazuje się, że pod tym względem nie jest tak źle. Połowa ankietowanych potrafi prawidłowo wskazać jej ustawowe funkcje, tj. że zajmuje się regulowaniem pracy instytucji finansowych oraz że obywatele mogą do niej składać skargi na działania banków.

bDnBmudV

Tylko 13 proc. badanych błędnie określa działania tego ciała. Część z nich wskazuje, że jest bankiem centralnym (7 proc.), inni – że reguluje wysokość odsetek w bankach (6 proc.). 37 proc. pytanych nie wie, czym zajmuje się KNF.

- To dobra wiadomość - komentuje wyniki Barbrich. - Sektor bankowy cały czas pracuje nad edukacją ekonomiczną Polaków. Ten wynik pokazuje, że Polacy całkiem sporo wiedzą o funkcjonowaniu takich ciał jak KNF czy Bankowy Fundusz Gwarancyjny – ocenia.

Ponad jedna trzecia Polaków - 34 proc. - odczuwa niepokój, że afera KNF może wpłynąć na bezpieczeństwo zgromadzonych przez nich środków. Takich obaw nie ma 48 proc. badanych.

– Z jednej strony to wynik zamieszania medialnego – komentuje Barbrich. – Z drugiej strony pamiętajmy, że szef KNF zrezygnował z funkcji, a przecież ta instytucja ma "pilnować" banków. Sygnał ten może więc budzić niepokój – dodał Barbrich. Przypomniał przy tym o ustawowych gwarancjach dla depozytów bankowych: w razie kłopotów banku wypłaci je Bankowy Fundusz Gwarancyjny (do wysokości 100 tys. euro).

bDnBmudW

Ariadna

W sondażu zapytaliśmy badanych, czy słyszeli o aferze KNF. Twierdząco odpowiedziało 57 proc. ankietowanych, a 43 proc. odpowiedziało, że nic o niej nie wie. Znacząco częściej widzę o aferze deklarują wyborcy PO: 86 proc. słyszało o niej, a 14 proc. - nie. W przypadku wyborców PiS jest to odpowiednio: 56 proc. i 44 proc.

bDnBmudX

Afera KNF wybuchła 13 listopada. Wtedy to „Gazeta Wyborcza” podała informację, że szef KNF Marek Chrzanowski miał zażądać łapówki od miliardera Leszka Czarneckiego w zamian za przychylność Komisji wobec jego banków. "GW" opublikowała nagranie marcowej rozmowy między Czarnecki a Chrzanowskim. Nagranie wykonał Czarnecki. Kilka dni przed publikacją pełnomocnik Czarneckiego złożył zawiadomienie do prokuratury przeciwko Chrzanowskiemu. Prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo. Marek Chrzanowski zrezygnował ze stanowiska.

Badanie Ariadny zostało przeprowadzone metodą Cawi w dniach 16-19 listopada na reprezentatywnej grupie 1082 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnBmueq
KOMENTARZE
(168)
oszukana
2 lata temu
Jak można ufać bankom, skoro państwo jest tylko teoretyczne??? Na pewno nie można ufać żadnemu bankowi p. Czarneckiego, zwłaszcza Idea Bankowi, i mówię na podstawie moich własnych (smutnych) doświadczeń. Gotowi wepchnąć klientowi wszystko, byle tylko zarobić. Zero skrupułów, zero sumienia...
wole w skarpe...
2 lata temu
Jak można wierzyć panu Glapińskiemu , który wychwala, Chrzanowskiego którego wychował , na takiego gościa,którego słyszeliśmy na taśmach.Wszystko.
Jadzia
2 lata temu
Zaufanie do organów państwa??????? To chyba jaja, ratowałam ludzi na misjach, walczyłam z zorganizowanym grupami przestępczych,a po wielu latach już na emeryturze odebrano mi godność, odebrano mi świadczenia emerytalne zwykłą ustawą.
bDnBmuer
marek56.b
2 lata temu
KNF instytucja załatwiająca swojakom stołki prezesów czy dyrektorów banków za bardzo wysokie gaże. Przykładem wypowiedź pana Gadowskiego o naciskach na pewny Bank Spółdzielczy w małej miejscowości gdzie ma zasiadać nominat z KNF z kasą 80 000 miesięcznie. Poprzedniego który wyprowadził bank z zapaści mogą zostawić co najwyżej w Radzie Nadzorczej.
eni
2 lata temu
Nie można ufać bankom, ale nie można też ufać komisji nadzoru. Gdyby nadzór działał jak należy, banki nie sprzedawały by tylu toksycznych produktów.
...
Następna strona