Notowania

afera knf
30.11.2018 07:49

Pracował w Krajowej SKOK, teraz nadzoruje SKOK-i w KNF

Filip Czuchwicki, były pracownik Krajowej SKOK, od lipca 2018 r. nadzoruje SKOK-i w ramach KNF. W Komisji jest dyrektorem Departamentu SKOK i Instytucji Płatniczych. Oko.press prześwietliło błyskotliwą karierę Czuchwickiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Nadzorujący SKOK-i w ramach KNF przez lata był z nimi związany

Filip Czuchwicki od 2 lipca 2018 r. jest dyrektorem Departamentu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych i Instytucji Płatniczych w KNF. Na stanowisko został wybrany w ramach otwartego konkursu.

Jak informuje portal oko.press, Czuchwicki już jako student dostawał stypendium od stowarzyszenia związanego ze Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo Kredytowymi. Pracował w Krajowej SKOK, gdy jej szefem był Grzegorz Bierecki. Potem w kancelarii obsługującej SKOK-i, założonej przez syna Biereckiego i jego bliskich współpracowników. Teraz, jako dyrektor w Komisji Nadzoru Finansowego, nadzoruje SKOK-i.

Gdy 32-letni Filip Czuchwicki obejmował dyrektorską posadę w KNF, ówczesny szef Komisji Marek Ch. (obecnie przebywający w areszcie w związku z aferą KNF) obwieścił na Twitterze:

„Departament SKOK i Instytucji Płatniczych UKNF ma od VII nowego Dyrektora.To Filip Czuchwicki, ekspert od prawa handlowego i spółdzielczego, doświadczony manager wyróżniający się znajomością środowiska i problematyki SKOK. Powodzenia."

Jak informuje oko.press, faktycznie "znajomości środowiska i problematyki SKOK" trudno Czuchwickiemu odmówić. Część swojej kariery naukowej i całą karierę zawodową związał z Kasami oraz powiązanymi z nimi podmiotami i ludźmi.

Już jako student i szef NZS na Uniwersytecie Gdańskim współpracował z ludźmi z Kas i był przez 3 lata stypendystą Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej, ściśle związanego z Kasami.

Zaraz po studiach zaczął pracę w Krajowej SKOK, która wówczas nadzorowała Kasy i której szefem był wtedy Grzegorz Bierecki.

W 2011 roku – jeszcze pracując w Krajowej SKOK został równolegle wiceprezesem, a potem prezesem spółki Towarzystwo Pomocy Poszkodowanym, należącej do systemu SKOK.

I także w 2011 roku został dyrektorem zarządzającym w kancelarii prawnej obsługującej Kasy, założonej przez syna Grzegorza Biereckiego i trzech jego najbliższych współpracowników.

Zobacz też: Czy premier mógł zareagować wcześniej w aferze KNF?

W 2015 roku, w imieniu tej kancelarii, podpisał umowę na obsługę prawną magistratu w Białej Podlaskiej, gdzie prezydentem został parę miesięcy wcześniej człowiek Grzegorza Biereckiego.

A promotorem jego pracy magisterskiej i doktoratu był prof. Jerzy Ciszewski, od lat związany z tą kancelarią.

Czuchwicki jest w wykształcenia prawnikiem. Studiował na Uniwersytecie Gdańskim, w latach 2005-2010.

Jak ustalił portal oko.press, od 2007 do 2010 roku otrzymywał stypendium Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej (SKEF), którego wiceprezesem jest żona Grzegorza Biereckiego – Marzena.

Stowarzyszenie jest ściśle związane ze Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo Kredytowymi. Jak ujawniała w 2004 i 2006 roku "Polityka" dzięki niemu i jemu podobnym organizacjom Kasy od lat obchodzą przepisy ograniczające krąg ich klientów.

Krótko po ukończeniu studiów, bo już w sierpniu 2010 roku, Czuchwicki zaczyna pracę w Krajowej SKOK.

Jak tam trafił? "Po ukończeniu studiów aktywnie poszukiwałem zatrudnienia. KSKOK była jednym z miejsc, do których wysłałem CV. Zostałem zaproszony na rozmowę rekrutacyjną, w efekcie której otrzymałem pracę" – odpowiada Czuchwicki.

W tym czasie Krajowa SKOK pełni w systemie Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych bardzo ważną rolę – jest ich wyłącznym nadzorcą. A jej prezesem jest Grzegorz Bierecki. Dwa lata później nadzór nad Kasami przejmie KNF, a Bierecki tuż przedtem zrezygnuje z funkcji prezesa (będzie już wówczas senatorem PiS).

Według rzecznika Krajowej SKOK, Mariusza Wielebskiego, Czuchwicki zatrudniony był w Krajowej SKOK do lutego 2013 roku, jako specjalista ds. prawnych.

W 2011 roku, pracując jeszcze w Krajowej SKOK, Czuchwicki został też wiceprezesem, a w 2012 prezesem spółki należącej do systemu SKOK. Towarzystwo Pomocy Poszkodowanym, bo tak nazywała się ta firma, miało pomagać klientom w uzyskiwaniu odszkodowań od firm ubezpieczeniowych i Skarbu Państwa. Ale działalność zakończyła się klapą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: afera knf, Marek Ch., grzegorz bierecki, skok, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-11-2018

Państwo PiSPonad 5 mld wyplacono z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na pokrycie strat w SKOKach. To państwowa instytucja, a nikogo nie interesuje gdzie się … Czytaj całość

30-11-2018

m-53No i co z tego wynika? Nic. Cytuję "na stanowisko został wybrany w ramach otwartego konkursu" To jest w pierwszym zdaniu.

30-11-2018

Maria2Czego dotyczy ten artykuł? Tylko tego, że ma powiązania?

Rozwiń komentarze (103)