Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Rada Polityki Pieniężnej popiera prezesa NBP

10
Podziel się:

RPP daje glejt Głapińskiemu. Akceptujemy działania prezesa w sprawie sektora bankowego - oświadczyli jej członkowie w komunikacie.

RPP to organ NBP, którego zadaniem jest m.in. ustalanie wysokości stóp procentowych
RPP to organ NBP, którego zadaniem jest m.in. ustalanie wysokości stóp procentowych (Grzegorz Bukala/REPORTER)

Stanowisko zostało podane do wiadomości publicznej po dzisiejszym posiedzeniu Rady. "Rada Polityki Pieniężnej zapoznała się z informacja na temat aktualnej sytuacji w sektorze bankowym i zaakceptowała dotychczasowe działania Prezesa NBP i Zarządu NBP" – czytamy w dokumencie.

RPP to organ NBP, którego zadaniem jest m.in. ustalanie wysokości stóp procentowych. Jej przewodniczącym jest nie kto inny tylko Adam Glapiński, obecny szef NBP. Oprócz niego w organie zasada jeszcze dziewięciu innych członków. Ich powoływaniem zajmują się prezydent, Sejm i Senat.

Zobacz także: Przyszły prezes NBP będzie miał trudniejsze zadanie? Wszystko przez szwajcarską walutę

Dzisiaj odbyło się także posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. Tematem posiedzenia była sytuacja w bankach Leszka Czarneckiego – Getin Noble Bank oraz Idea Bank. W komunikacie mowa jest o „analizie” problemów związanych z ostatnimi wydarzeniami, tj. aferą KNF oraz wpisaniu Idei na listę ostrzeżeń przez Komisję.

Wcześniej w mediach pojawiła się informacją, że Narodowy Bank Polski postanowił o zwolnieniu Idei z obowiązku utrzymywania rezerwy obowiązkowej. Decyzja ma charakter tymczasowy – będzie obowiązywać od 18 listopada do 31 grudnia 2018 r.

Wcześniej Idea Bank została wpisana na listę ostrzeżeń przez Komisję Nadzoru Finansowego. W niedzielę wieczorem (18 listopada) przez kilka godzin obradowała Komisja Stabilności Finansowej. W jej posiedzeniu brali udział przedstawiciele NBP, Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przedmiotem obrad była sytuacja banków Leszka Czarneckiego – Getin Noble Bank SA oraz właśnie Idei. Po wybuchu afery KNF znacznie straciły one na wartości. Na posiedzeniu pojawili się przedstawiciele obydwu banków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
kolo
5 lata temu
Pierwszy sekretarz nie pozwoli zrobić krzywdy.
JD
5 lata temu
Kogo my mamy u władzy ci ludzie nie posiadają żadnych wartości moralnych!
Precz z cenzu...
5 lata temu
Tygodniowe dokonania kunia romana: getinoble -61% getin holding -52% idea -41% a później będzie płakał, jak to pisowski rząd zdeptał biznesy ernesta.
Koń Rafał
5 lata temu
Tygodniowe dokonania kunia romana: getinoble -61% getin holding -52% idea -41% a później będzie płakał, jak to pisowski rząd zdeptał biznesy ernesta.
PJB
5 lata temu
Ujemną realna stopą procentową uderzali w słabsze banki a teraz trzeba posprzątać przejmując je za złotówkę. Jak każdy kij i ten ma dwa końce, pomoc dla budżetu i turbo wzrostu gospodarki ma swoją cenę w upiorach ze słabszych banków. Oby bilans był pozytywny.