Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wewnętrzna kontrola w KNF ruszyła. Sprawdzony będzie też wątek właściciela Polsatu

9
Podziel się:

Ruszyła wielka kontrola wewnętrzna w Komisji Nadzoru Finansowego. Sprawdzi ona nie tylko działalność całej Komisji i jej byłego szefa Marka Chrzanowskiego wobec banków miliardera Leszka Czarneckiego, ale także Zygmunta Solorza, właściciela Polsatu oraz Plus Banku – informuje RMF FM.

Trwa wewnętrzna kontrola w KNF
Trwa wewnętrzna kontrola w KNF (Piotr Molecki/East News)

Kontrola to efekt stawianych przez Leszka Czarneckiego oskarżeń. Biznesmen twierdzi, że były już szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski złożył mu ofertę korupcyjną, chciał od niego 40 mln zł za przychylność wobec Getin Noble Banku i Idea Banku, których Czarnecki jest właścicielem.

Kontrola potrwa dwa miesiące, zaplanowano ją do 18 stycznia. Przeprowadzać ją będą trzy osoby, kontrolerzy z co najmniej kilkunastoletnim doświadczeniem.

Jak informuje RMF, bardzo ciekawie wygląda formalny temat tej kontroli narzucony przez pełniącego obowiązki szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marcina Pachuckiego. A brzmi on: "Badanie prawidłowości procesu sprawowania nadzoru nad bankami Getin Noble Bank SA, Idea Bank SA oraz Plus Bank SA".

Te dwa pierwsze to banki Czarneckiego. Trzeci bank należy do Zygmunta Solorza.

W radzie nadzorczej Plus Banku zasiadał Grzegorz Kowalczyk, ten sam prawnik, którego Chrzanowski polecał Czarneckiemu. Według szefa Getin Noble Bank Chrzanowski chciał, by Kowalczyk dostał 40 milionów złotych wynagrodzenia.

To oznacza, że wewnętrzna kontrola w KNF ma sprawdzić, czy Marek Chrzanowski polecał Kowalczyka także Zygmuntowi Solorzowi i co chciał za zatrudnienie go.

Przeprowadzenie wewnętrznej kontroli zapowiedział w piątek pełniący obowiązki przewodniczącego KNF Marcin Pachucki. Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zrezygnował ze stanowiska w dniu publikacji "Gazety Wyborczej" na temat jego nieformalnej rozmowy z Leszkiem Czarneckim.

Na nagranej rozmowie 28 marca Chrzanowski zaoferował biznesmenowi przychylność wobec Getin Nobel Banku w zamian z zatrudnienie wskazanego prawnika za równowartość 1 proc. wartości jego grupy bankowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Elwis
4 lata temu
ja z tego powodu lokatę założyłem 3,3% taka okazja to się nie zdarza
max
4 lata temu
dobrze zoorganizowane,a o bankach tego pana pisano już dużo wcześniej że ma klopoty
max
4 lata temu
dobrze zoorganizowane,a o bankach tego pana pisano już dużo wcześniej że ma klopoty
ciekawa
4 lata temu
Nie ważne co w papierach, ważne, kto kontroluje. A Pachuckiego kto Nominował
gosc
4 lata temu
Pan adwokat mogl dostac na preferencyjnych warunkach kredyt w banku Solorza. A kredyt zawsze mozna umorzyc. Niby nie pensja, ale cos jak darowizna.