Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Rewolucja na Śląsku. Górnictwo traci prym, ważniejsza jest produkcja aut

10
Podziel się:

- Niewiele osób wie, że na Śląsku świetnie rozwija się segment związany z motoryzacją. Jest on już większy od przemysłu wydobywczego - powiedział money.pl Włodzimierz Hrymniak, Dyrektor Departamentu Programów Sektorowych w Polskim Funduszu Rozwoju.

Na Śląsku w branży automotive działa ok. 240 tys. firm.
Na Śląsku w branży automotive działa ok. 240 tys. firm. (Shutterstock/PRUSSIA ART)

- Niewiele osób wie, ale na Śląsku świetnie rozwija się segment związany z motoryzacją. Jest on już większy od przemysłu wydobywczego - mówi money.pl Włodzimierz Hrymniak, Dyrektor Departamentu Programów Sektorowych w Polskim Funduszu Rozwoju.

- Coraz więcej firm sektora automotive lokuje na Śląsku swoje fabryki i siedziby. W obrębie aglomeracji działa już ok. 240 tysięcy firm - przyznał w rozmowie z money.pl Włodzimierz Hrymniak, ekspert Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jak tłumaczył podczas kongresu Impact Mobility Revolution'18, Śląsk przeżywa przyspieszony rozwój związany z obszarem mobilności. Jego zdaniem, ta rewolucja niesie wiele szans i możliwości dla firm, których działalność w sposób pośredni może być związana z motoryzacją.

- Takim elementem mogą być ogniwa lub baterie. Polska ma potencjał, aby stać się hubem jeśli chodzi o produkcje tego typu rozwiązań. A Śląsk nadaje się do tego w szczeglności – wyjaśniał Hrymniak.

W kraju działają już tacy producenci baterii jak LG Chem pod Wrocławiem oraz Umicore z Nysy. Komisja Europejska szacuje, że za siedem lat wartość rynku ogniw w samej Europie będzie wynosić 250 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Aron
4 lata temu
Ale to kopalnie mają zwiącholi i rządzą! I dlatego są jedną z przyczyn drogiego węgla w z naszych kopalń. Zawsze przecież można zrobić najazd na Warszawę, spalić kukłę, opony itp.
gość
4 lata temu
firma w której pracuję zarabia 6 mln euro miesięcznie na sprzedaży produktów do aut i co z tego? my mamy po 14 zł brutto
Marekzu
4 lata temu
Tylko żeby dostać wypłatę w fabryce aut to wcześniej firma musi wypracować zysk , a w kopalni wypłata się należy, nawet jak reszta podatników dopłaca do nich miliardy
freedek
4 lata temu
A co się dziwić, jak się sprowadza tańszy węgiel z Rosji. To i u nas wydobycie spada.
pic na wodę
4 lata temu
Kopalnia Krupiński jest kolejnym i nie ostatnim incydentem dojnej zmiany.