Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląsk stawia na innowację. Kluczowa jest motoryzacja

5
Podziel się:

- Śląsk kojarzył się dotychczas jako region, którego gospodarka była oparta na zasobach. Tymczasem dzięki specjalnej strefie ekonomicznej zaczęło się to zmieniać. Branżą, która coraz bardziej dominuje jest motoryzacja. Stanowi ona ponad 60 proc. kwoty inwestowanej w strefie – powiedziała money.pl zastępca prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, prof. Barbara Piontek.

Firmy motoryzacyjne odpowiadają za 60 proc. inwestycji w KSSE.
Firmy motoryzacyjne odpowiadają za 60 proc. inwestycji w KSSE.

- Śląsk kojarzył się dotychczas jako region, którego gospodarka była oparta na zasobach. Tymczasem dzięki specjalnej strefie ekonomicznej zaczęło się to zmieniać. Branżą, która coraz bardziej dominuje, jest motoryzacja. Ponad 60 proc. pieniędzy inwestowanych w strefie dotyczą właśnie branży motoryzacyjnej - mówi money.pl zastępca prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej prof. Barbara Piontek.

- Gospodarcze oblicze Śląska mocno zmieniło się odkąd powstała specjalna strefa ekonomiczna. Branżą, która zyskuje na znaczeniu, jest motoryzacja. W tej chwili działa w strefie ok. 100 firm, które kooperują ze sobą w ramach klastra motoryzacyjnego. To ponad 60 proc. wszystkich inwestycji – tłumaczyła w rozmowie money.pl podczas kongresu Impact Mobility Revolution'18, prof. Piontek.

Co sprawia, że Śląsk przyciąga ludzi z tej branży? Prof. Piontek tłumaczy, że wygrywa czynnik ludzki. Inwestorzy cenią sobie dostęp do specjalistycznej kadry. Duże znaczenie ma też bliskość uczelni, zaplecza medycznego czy położenie regionu.

Strefa działa od 1996 roku. Od tego czasu swoje zakłady ulokowały w niej takie firmy jak GM Opel orazFiat Powertrain, a także wiele mniejszych przedsiębiorstw. Co więcej, Grupa PSA przymierza się do ulokowania nowego zakładu produkcji samochodów elektrycznych w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

inwestycje
motoryzacja
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Łajdactwo
6 lat temu
Nie Śląsk stawia na motoryzację, tylko szanowne PIS. Zbliża się Barbórka, 13-tka, 14-tka a najszlachetniejsi rozdali pieniądz socjalnemu elektoratowi. Chcecie wmówić górnikom, że ich węgiel truje? Oj nie ładnie się bawicie panowie bez trybu, oj nie ładnie!!!!!!
Iko
6 lat temu
Pani prof szybko zapomniała jak był kryzys motoryzacyjny w 2011 to w każdej fabryce zwalniali. Uzależnienie od jednej branży jest złe. Będzie drugie Detroit.
moda
6 lat temu
Ribentrop-mołotov bedą teraz reklamować na koszulkach
emeryt
6 lat temu
mój ojciec i dziadek żyli przy świeczce to i ja też mogę, nie chcę elektryczności.
jontek
6 lat temu
wygląda że matołusz wywołał zbiorową psychozę.