Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Olszewski
Krzysztof Olszewski
|

Kongres 590. Premiera pierwszego polskiego elektryka. Pierwsze jazdy testowe w stolicy

8
Podziel się:

Jesteśmy o krok od tego, by na polskich ulicach pojawiły się nieemisyjne pojazdy - zapewnia Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego podczas prezentacji pierwszego polskiego samochodu elektrycznego. Pojazd na pojawi się na drodze już w przyszłym roku.

Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego i polski samochód elektryczny - Triggo. Prezentacja podczas Kongresu 590.
Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego i polski samochód elektryczny - Triggo. Prezentacja podczas Kongresu 590. (Krzysztof Olszewski/money.pl)

Triggo - bo tak nazywa się pojazd, który zaprezentowano w piątek podczas Kongresu 590, mieści dwie osoby. Elektryczny silnik zapewnia mu zasięg 100 kilometrów i maksymalną prędkość 90 km/h.
Samochód można również przekształcić samodzielnie w motor - wówczas prędkość spada do 20 km/h, ale Triggo będzie w stanie pokonać miejskie korki. Bez problemu zaparkujemy nim również na najciaśniejszych ulicach.

- Jesteśmy o krok od tego, by na polskich ulicach pojawiły się nieemisyjne samochody - chwalił wczoraj projekt Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Mam nadzieję, że pojawią się one w miejscach, w których są szczególnie potrzebne np. na ulicach Krakowa.

Nad projektem Triggo pracują polscy inżynierowie z Warszawy i to w tym mieście samochód po raz pierwszy pojawi się na drogach. Testy zaplanowano już przyszłym roku.

Projekt i wdrożenie Triggo, finansuje podlegający Ministerstwu Nauki NCBR, a także prywatni inwestorzy. Cena pojazdu dla klienta indywidualnego nie jest jeszcze znana.
Czy Triggo to odpowiedź na ambitny plan premiera Mateusza Morawieckiego, który zakładał pojawienie się na polskich ulicach miliona aut elektrycznych już w 20125 roku? Na to pytanie dziś nikt nie jest jednak w stanie odpowiedzieć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
jerzy
4 lata temu
co to ma być? Już kiedyś takie coś podobne było nazywało się Smyk a później był Mikrus
Redakcja
4 lata temu
podany rok nie jest tu pomyłką
anna
4 lata temu
uszczypliwość musi być zawsze i wszędzie, jednak nie mogą znieść tego Krakowa
erwin
4 lata temu
JA bardzo przepraszam.Ja tak w kwestii formalnej.Chciałbym się dowiedzieć co to za rok ten no:...20125 ???
wstyd
4 lata temu
co to jest ? czy podatnicy placili za to cos czy pan Gowin z prywatnych zaplacil ?