Notowania

surowce
21.02.2019 11:18

Marcin Chludziński spokojny o przyszłość miedzi

- Energotechnika, elektronika, przemysł mechaniczny czy OZE. To tylko niektóre rozwojowe branże, które nie mogą funkcjonować bez miedzi. Dlatego jestem spokojny o ten surowiec. Popyt będzie rósł – powiedział prezes KGHM, Marcin Chludziński, podczas Kongresu 590 w Rzeszowie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

- Aby mieć miedź trzeba wiele zainwestować. Nie można liczyć na zysk w krótkim terminie – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński, podczas Kongresu 590 w Rzeszowie. Jak tłumaczył, chodzi między innymi o warte miliardy złotych budowy szybów czy rozwój technologii.

- Taką inwestycję trzeba planować w perspektywie co najmniej 5-10-15 lat. Jestem spokojny o to, że miedź będzie potrzebna. Dlaczego? Ponieważ nie ma prostych ekwiwalentów miedzi, w obszarach gdzie jest ona potrzebna. To energotechnika, elektronika, przemysł mechaniczny, OZE. Widząc rozwój tych branż jestem przekonany, że popyt na miedź będzie coraz większy. Jednocześnie należy dzień po dniu pilnować kosztów – mówił Marcin Chludziński.

Pytany o rolę państwa przy inwestycjach strategicznych tłumaczył:

- Są różne modele. Na przykład w Chile spółka miedziowa należy w 100-u proc. do państwa. Co więcej, ochrona tej spółki jest wpisana do konstytucji. W Polsce i w Europie mamy sytuację, gdy państwo rości sobie prawo do decydowania, komu dać prawo do wydobycia kopaliny, bo jest ona własnością państwa. Jest to pewien rodzaj monopolu. Uważam, że państwo powinno mieć możliwość regulacyjną, w sensie przyznawania licencji kto może, a kto nie może wydobywać i zarabiać – przyznał Chludziński.

Szef miedziowej spółki zauważa też zalety opłaty podatku od kopalin:

- Pozostałe firmy powinny działać na normalnym rynku. Płacić podatki, nie być faworyzowanym w żaden sposób. Nie korzystać z pomocy publicznej. KGHM płaci rocznie od 1,2 mld do 1,4 mld zł podatku od kopalin.

Marcin Chludziński opowiadał również, że przemysł miedziowy jest kuźnią nowych technologii.

- Mamy taką kliszę myślową, że przemysł wydobywczy jest archaiczny. To nie prawda. Dziś przemysł wydobywczy jest miejscem, w którym innowacje się generują. Powodem jest m.in. bezpieczeństwo. W KGHM wydobywamy surowce na głębokości 1,300 m, w temperaturze ok. 40 stopni. To wymaga nakładów na bezpieczeństwo.

Pomagają w tym nowe technologie, telekomunikacja, transmisja danych, przemysł 4.0.
Prezes Chludziński powiedział, że rolą jego firmy jest nie tylko utrzymanie efektywności finansowej, ale też troska o pracujących ludzi i o środowisko.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: surowce, kongres 590, biznes mówi, kghm
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-12-2018

jackatFirma KGHM to stajnia Augiasza jak to możliwe żeby przynosiła straty 8 lat sprzedawczyków z PO-PSL zrobiły swoje

07-12-2018

Luc62Miedź miedzią, ale wraz z nią wydobywamy także srebro. Polska jest na 3 miejscu w Europie. I co ? Odsprzedajemy srebro za psie pieniądze, zamiast je … Czytaj całość

07-12-2018

RadkoLubię KGHM. Można powiedzieć, że jest jednym z powodów do dumy w tym Państwie. Szkoda, że rząd czasami chce coś tam niepotrzebnie popsuć.

Rozwiń komentarze (39)